“Elektron hökumət” portalına inteqrasiya olunan Ünvan Reyestri İnformasiya Sistemi qurumlarla informasiya mübadiləsinə hazırdır
3354 Mətni çap edin Mətni kopyala
“Azərbaycan Respublikasında Ünvan Reyestrinin fəaliyyətini təmin edən informasiya sistemi haqqında Əsasnamə”nin təsdiq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 noyabr 2013-cü il tarixli, 18 nömrəli Fərmanında əks olunan tapşırıqların təmin olunması məqsədilə Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin Ünvan Reyestri İnformasiya Sistemi (ÜRİS) “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edilib.
Bakı şəhərinin rayonlarının məkan məlumatları: inzibati ərazi vahidləri, poçt indeksləri, bina poliqonları, torpaq parselləri, yol-küçə şəbəkəsinin rəqəmsal xəritələri Ünvan Reyestri İnformasiya Sisteminə inteqrasiya olunub. ÜRİS-nin mətn və qrafik bazalarına daxil edilmiş qrafiki məlumatlara əsasən Bakı şəhərində 175 küçə üzrə daşınmaz əmlak obyektlərinə 35000-dən çox giriş və 70000-dən çox daxili ünvan təyin edilərək sistemə daxil edilib. Bu informasiya sistemi təcili tibbi yardım, fövqəladə hallar, poçt və sair xidmətlərin fəaliyyəti zamanı  operativliyin təmin edilməsi, lazımi ünvanların axtarışında vaxt itkisinin qarşısının alınmasını təmin edəcək.
Qeyd edək ki, bu sistemin yaradılmasında başlıca məqsəd Ünvan Reyestri İnformasiya Sistemi ilə digər dövlət orqanlarının malik olduqları informasiya sistemlərinin, inteqrasiyasının müəyyənləşdirilməsi və qarşılıqlı informasiya mübadiləsinin həyata keçirilməsidir.
Ünvan Reyestri İnformasiya Sistemində daşınmaz əmlak obyektlərinin ünvanları barədə toplanmış məlumatlardan “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya olunmuş digər qurumlarda  istifadə edə bilərlər. Bu halda Ünvan Reyestri İnformasiya Sisteminin avtomatlaşdırılmış informasiya təminatından səmərəli və praktiki istifadəsi ilə yanaşı, informasiya təhlükəsizliyi də təmin ediləcək.

ARIS now available for data exchange with government bodies
The Address Register Information System (ARIS) of the State Committee on Property Issues has been integrated into the E-government portal with the aim of ensuring the tasks set forth in Decree No.18 of the President of the Republic of Azerbaijan on approval of “Regulations for information system ensuring maintenance of the Address Register in the Republic of Azerbaijan” dated November 1, 2013.
Spatial data of Baku districts, including administrative-territorial units, postal codes, building polygons, land parcels, and digital maps of road and street network have been integrated into the ARIS.  According to graphic data included in the textual and graphical databases of the ARIS, more than 35000 entries on real estate units located in 175 streets in Baku city and more than 70000 assigned internal addresses have been included in the system. This information system will increase the efficiency in the provision of first medical aid, emergency,  postal and other services. The system will also help the user find the required address more quickly without wasting time.
Note that the main purpose of the creation of this system is determination of information systems, integration of the ARIS and other government bodies and implementation of data exchange.
Data on addresses of real estate units collected in the ARIS are also available to other government bodies whose services have been integrated into the E-government portal. In this case, along with an effective and practical use of automated information support of the ARIS, the information security will also be provided.