“Elektron imza"ya tələbat artmaqda davam edir
Rabitə və Yüksək Texnologiyaları Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən təqdim edilən “Elektron imza” sertifikatlarından istifadə edənlərin sayı artıb.
Cari ilin 1 iyul tarixinədək olan statistikaya əsasən, dövlət qurumları üzrə 61022, fiziki şəxslər üzrə 16190, hüquqi şəxslər üzrə isə 15790 “elektron imza” sertifikatı istifadəyə verilib. Ümumilikdə isə, iyul ayına qədər Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinin təqdim etdiyi “e-imza” sertifikatlarının sayı 93002-ə çatıb.
2016-cı ilin iyun ayı ərzində isə dövlət qurumları tərəfindən 1830, fiziki şəxslər tərəfindən 70, hüquqi şəxslər tərəfindən isə 428 olmaqla toplam 2328 “elektron imza” sertifikatı əldə olunub.
Məlumat üçün bildirək ki, 2016-cı ilin ikinci rübü ərzində istifadəyə verilən “elektron imza” sertifikatının ümumi sayı 7892 təşkil edib. Onlardan dövlət qurumlarının payına 6484, fiziki şəxslərin payına 218, hüquqi şəxslərin payına isə 1190 “e-imza” sertifikatı düşüb.

Demand for electronic signatures continues to grow
The number of users of electronic signature certificates issued by the National Certification Services Centre of the Data-Processing Centre (DPC) of the Ministry of Communications and High Technologies has increased.
According to statistical data, as of July 1, 2016, the Centre had issued 61022, 16190 and 15790 electronic signature certificates to state bodies, physical persons and legal entities, respectively. Thus, the total number of electronic signature certificates issued by the Centre by July 2016 had reached 93002.
2328 electronic signature certificates were issued by the Centre during June 2016. 1830 of them were issued to state bodies, 70 – to physical persons and 428 – to legal entities.
Note that a total of 7892 electronic signature certificates were issued in the second quarter of 2016. Out of them 6484 were issued to state bodies, 218 – to physical persons and 1190 – to legal entities.