“Elektron hökumət” portalından istifadə dinamikası
Sosial rifahın yüksəldilməsi məqsədilə artıq bir neçə ildir ki, ölkəmizdə də məmur- vətəndaş münasibətlərinin optimallaşdırılmasına xidmət edən “Elektron hökumət” portalı fəaliyyət göstərir. Portala 41 mərkəzi icra hakimiyyəti orqanın təqdim etdiyi 423 elektron xidmət inteqrasiya olunub. Əhalini tam avtomatlaşdırılmış elektron xidmətlərlə təmin etmək məqsədilə portal gündən-günə təkmilləşdirilərək sadələşdirilir ki, bu da istifadəçi sayının artmasına səbəb olur.
İlin əvvəlindən istifadəçilərin sayında artım müşahidə edilən “Elektron hökumət” portalı üzərindən müxtəlif qurumların təqdim etdiyi xidmətlərə yanvar ayının birindən iyul ayının birinədək 8,155,155 dəfə müraciət edilib.
Portalda xidmətlərindən istifadəyə görə ilk onluqda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Elektron Arayışlar, Daxili İşlər Nazirliyi, Əmlak Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsi, “Azərsu” ASC, Təhsil Nazirliyi, Mərkəzi Seçki Komissiyası yer tutub.
Yarımillik statistika göstərir ki, hər ay portala təxminən 1 milyondan artıq istifadəçi müraciət edir, ən çox istifadə edilən xidmət isə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təqdim etdiyi “Mobil nömrə daşınması xidməti vasitəsilə digər şəbəkəyə daşınmış nömrələr barədə məlumatın verilməsi” xidmətidir ki, 6 ay ərzində bu xidmətə 1,007,705 dəfə müraciət edilib. İstifədəsinə görə ilk 5-likdə olan 2-ci xidmət isə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin təqdim etdiyi “Əmək müqaviləsi bildirişlərinin qeydiyyata alınması və bu barədə işəgötürənə məlumatın verilməsi” xidmətindən ilk yarım ildə 957,255 dəfə istifadə edilib. Sonrakı ardıcıl sıralamada yer alan Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının təqdim etdiyi Namizədlərə, sınaq imtahanı iştirakçılarına imtahan nəticələri haqqında məlumatların internet  və ya qısa mesaj (SMS) vasitəsilə verilməsi xidmətinə 873,970 və həmin qurumun Namizədlərin (abituriyentlərin, bakalavrların, namizədlərin (rezidenturaya sənəd verənlər) ərizələrinin onlayn qəbuludəfə xidmətinə 806,387 dəfə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin təqdim etdiyi “Ünvanlı sosial yardımla bağlı müraciətin edilməsi” xidmətinə 711,159 dəfə, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təqdim etdiyi “Telefon nömrəsi üzrə axtarış” xidmətinə isə 396,641 dəfə müraciət edilib.
Google analytics-ə istinadən “Elektron hökumət” portalının statistikasına nəzər salsaq görərik ki, cari ilin ilk 6 ayı ərzində ümumilikdə 1,098,633 nəfər 4,358,015 dəfə portala daxil olaraq 14,567,831 dəfə müxtəlif səhifələrə keçid ediblər. Həmin şəxslər 8,155,155 dəfə elektron xidmətlərə müraciət ediblər və portala sərf etdikləri vaxt ortalama 5 dəqiqə 8 saniyə təşkil edib.
Ümumiyyətlə vətəndaşlarımızın portala marağının artması müşahidə olunmaqla yanaşı, təkrarən portala müraciət edənlərin də kütlə nisbəti artmaqdadır. Bu dövr ərzində portala müraciət edənlərin 23,9 % yeni istifadəçilər, 76,1 %-ni isə təkrar müraciət edənlər təşkil edib.
Bununla yanaşı işgüzar münasibətlərin və əlaqələrin elektron formata keçirilməsi, sənədlərin imzalanması üçün hər bir istifadəçinin elektron imza sertifikatına ehtiyacı var. Xidmətlərin istifadə dinamikasının artması elektron imza sertifikatına olan təlabatın da artması ilə şərtlənir. Beləliklə 2016-cı ilin ilk 6 ayı ərzində olan statistikaya görə dövlət qurumları üzrə 13492, fiziki şəxslər üzrə 374, hüquqi şəxslər üzrə 1924, toplam isə 15790 elektron imza sertifikatı istifadəyə verilib. Ümumilikdə bu günə qədər RYTN-nin  Məlumat Hesablama Mərkəzinin Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinin təqdim etdiyi elektron imza sertifikatlarının sayı 93 mini keçib.
Onu da qeyd edək ki, portala daxil olmaq üçün sadələşdirilmiş kod-parol alan istifadəşilərin sayı 425 mini keçib. Azərbaycan Respublikasında yaşayan və şəxsiyyət vəsiqəsinə sahib olan istənilən şəxs heç bir dövlət lüzumu ödəmədən kod-parol əldə edə bilər.

2326 Print the text Copy text
The E-government portal was launched in Azerbaijan several years ago with the aim of enhancing the social welfare of the country’s population through the optimization of the official – citizen relationship.  423 electronic services rendered by 41 central executive bodies have been integrated into the portal so far. The portal is improved on a daily basis to provide the population with fully automated electronic services, which in turn, causes an increase in the number of portal users.
Thus, during the period from January 1 to July 1, 2016, citizens used the electronic services provided to them by various state bodies through the E-government portal 8,155,155 times.
Top ten government agencies whose services were used most often in the stated period were Ministry of Labour and Social Protection of Population,  State Students Admission Commission,  Ministry of Communications and High Technologies,  State Customs Committee, Reference Documents, Ministry of Internal Affairs,  State Committee for Property Issues, Azersu OJSC,  Ministry of Education, and  Central Election Commission.
The half-yearly statistics show that citizens used services on the portal more than one million times a month and that the “Provision of information on numbers moved to another network through Mobile Number Portability (MNP) service” of the Ministry of Communications and High Technologies was used most often during 6 months. The e-service was used 1,007,705 times during the reporting period. The “Registration of labour contracts notifications and providing information to employer about it” e-service of the Ministry of Labour and Social Protection of Population took the second place in the top 5 most often used e-services.  This e-service was used 957,255 times in the first half of current year. They are followed by the “Providing information on test results to applicants and participants of test exam via the internet or SMS”  and the “Online submission of applications by candidates (applicants, bachelors, candidates (applying for residency)) e-services of the State Students Admission Commission. During the stated period, these e-services were used 873,970 and 806,387 times respectively. The “Apply for targeted social assistance” the e-service of the Ministry of Labour and Social Protection of Population was used 711,159 times, and “Search by phone numbers” the e-service of the Ministry of Communications and High Technologies was used 396,641 times in the same period.
According to the statistics on the portal provided by Google Analytics, the number of users of the portal amounted to 1,098,633 people during the first 6 months of this year. These people visited the portal 4,358,015 times and accessed different pages 14,567,831 times.   The same people used e- services 8,155,155 times and spent on average 5 minutes 8 seconds on the portal.
In general, citizens’ interest in the portal has increased, at the same time the number of returning   users of the E- government portal is growing. Thus, 23.9% of the people who accessed the portal in the reporting period were new users, and 76.1% - returning users.
Besides that, each user needs an electronic signature for shifting business relations to digital format, signing documents, etc. The growth of service use dynamics is due to the increase in the demand for e-signature certificates. Thus, a total of 15,790 e-signature certificates were issued by National Certification Services Centre of the Data Processing Centre (DPC) of the Ministry of Communications and High Technologies during the first 6 months of 2016. 13,492 of them were issued to state structures, 374 – to physical persons and 1924 – to legal entities. In general, over 93,000 e-signature certificates have been issued by National Certification Services Centre of the Data Processing Centre of the Ministry of Communications and High Technologies so far.
It should also be noted that the number of users who received a simple passcode for accessing the portal has exceeded 425,000 people. Any person residing in the Republic of Azerbaijan and having an identity card can obtain a passcode without paying state due.