“Apelyasiya Şuralarına elektron şikayət qəbulu” xidmətinin “Elektron hökumət” portalına inteqrasiyası barədə PRESS RELİZ
3796 Mətni çap edin Mətni kopyala
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 3 fevral tarixli Fərmanı ilə yaradılan Apelyasiya Şurası üzrə xidmətlər Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (RYTN) Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) tərəfindən elektronlaşdırılıb. Artıq “Apelyasiya Şuralarına elektron  şikayət qəbulu” xidməti “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya olunub.
Bu gün “Elektron hökumət” portalının operatoru – Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi portala inteqrasiya edilən bu yeni elektron xidməti ictimaiyyətə təqdim edib.
Təqdimatda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Apelyasiya Şurası katibliyinin rəhbəri Yaşar İbrahimov RYTN tərəfindən apelyasiya şuralarına şikayətlərin qəbulu prosesinin elektronlaşdırılaraq “Elektron hökumət” portalına (e-gov.az) inteqrasiya olunmasını yüksək qiymətləndirib. O, bu sistemin sahibkarların müraciət imkanının daha da asanlaşdırılmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Sonra Məlumat Hesablama Mərkəzinin direktoru Elnar Əsədov çıxış edərək ilk növbədə “Elektron hökumət” portalının uğurlu fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Onun sözlərinə görə, hazırda portala müxtəlif qurumlardan 423 elektron xidmət inteqrasiya edilib, 8 milyonu 2016-cı ilin ilk 6 ayında olmaqla, ümumilikdə 30 milyondan artıq müraciət qeydə alınıb.
Elnar Əsədov “Apellyasiya şuralarına elektron şikayət qəbulu” elektron xidmətinin əhəmiyyətindən danışaraq bu sistemə Prezident yanında Apelyasiya Şurası da daxil olmaqla 118 qurumun qoşulacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Nazirliyin mütəxəssisləri tərəfindən Elektron Hökumət Təlim-Tədris Mərkəzində keçirilən tədbirdə mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının mütəxəssis nümayəndələrinə elektron xidmətlə bağlı təlim keçirilib.
“Apelyasiya Şuralarına elektron şikayət qəbulu” xidməti sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən fiziki və hüquqi şəxslərin müraciətlərinin elektron şəkildə Azərbaycan Respublikasının  mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarına operativ çatdırmasına xidmət edir.
Sahibkarlar üçün çox böyük əhəmiyyət daşıyan xidmət, eyni zamanda şikayətçilərin dövlət orqanlarına müraciətinin daha da asanlaşmasına, sənədlərin elektron şəkildə təqdim edilməsinə, müraciətlərə baxılma barədə məlumatların əldə edilməsinə imkan verəcək. Adıçəkilən xidmətdən istifadə edən vətəndaş həmçinin, göndərmiş olduğu müraciətin icra vəziyyəti barədə məlumatı izləmək  və verilən qərarı elektron formada əldə edə bilmək imkanı qazanacaq.

PRESS RELEASE on integration of service “Acceptance of e-complaint made to Boards of Appeal” into E-government portal
2665 Print the text Copy text
The services on the Board of Appeal, established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 3, 2016, have been made online by the Data Processing Center (DPC) of the  Ministry of Communications and High Technologies (MCHT).The  service “Acceptance of e-complaint made to Boards of Appeal” has been integrated into the E-government portal.
Today, the Ministry of Communications and High Technologies, which is the operator of the E- government portal, has introduced the new e-service to the public.
Speaking at the presentation ceremony, head of the Secretariat of the Board of Appeal under the President of the Republic of Azerbaijan Yashar Ibrahimov highly appreciated the integration of the new electronic service into the E-government portal (e-gov.az). According to him, the system will further facilitate the possibility of applying to Boards of Appeal by entrepreneurs.
Then speaking at the event Director of Data Processing Center Elnar Asadov spoke about successful activities of the E-government portal. According to him, 423 electronic services of different state bodies have been integrated into the portal so far. The services on the portal were used  a total of over 30 million times, including 8 million times in the first six months of 2016 .
Speaking of the importance of the service “Acceptance of e-complaint made to Boards of Appeal”,  Elnar Asadov  said 118 state bodies will be connected to the system, including Board of Appeal under the President of the Republic of Azerbaijan.
Then, training on electronic services was conducted for the representatives of central and local executive bodies by experts of the ministry at the E-Government Education and Training Center, where the event took place.
The service “Acceptance of e-complaint made to Boards of Appeal” will allow individuals and legal entities engaged in business activities to apply to central and local executive bodies electronically and promptly.
The service which is of great importance for businesses, will allow complainants to easily appeal to the state bodies, submit documents in electronic form, obtain information on consideration of appeal. The citizen using the service will also be able to track the information on execution status of the appeal sent and get the decision made on the appeal in electronic form.