Gəncə şəhərində “Apelyasiya Şuralarına elektron şikayət qəbulu” üzrə təlim keçirilib
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Məlumat Hesablama Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən Gəncə şəhərində 11 rayonu təmsil edən yerli icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələrinə “Apelyasiya Şuralarına elektron şikayət qəbulu” elektron xidmətindən və idarəetmə panelindən istifadə qaydaları üzrə növbəti təlim keçirilib. Təlimdə bu elektron xidmətin üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirdə Gəncə şəhəri daxil olmaqla, Ağstafa, Qazax, Daşkəsən, Gədəbəy, Göygəl, Tovuz, Şəmkir, Samux, və Beyləqan şəhərlərindən olan nümayəndələr iştirak ediblər.
“Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edilən elektron xidmətdən yararlanmaq istəyən istifadəçilər portalın ana səhifəsində yerləşdirilmiş “Apelyasiya Şuralarına elektron şikayət qəbulu” linkə keçid edə bilərlər.
Xatırladaq ki, “Apelyasiya Şuralarına elektron şikayət qəbulu” üzrə elektron xidmət sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən fiziki və hüquqi şəxslərin müraciətlərinin elektron şəkildə Azərbaycan Respublikasının  mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarına çatdırmasına xidmət edir.
Adıçəkilən xidmətdən istifadə edən vətəndaş, həmçinin göndərmiş olduğu müraciətin icra vəziyyəti barədə məlumatı izləmək və verilən qərarı elektron formada əldə etmək imkanı qazanacaq.

DPC holds training on “Acceptance of e-complaint made to Boards of Appeal”
A training on how to use the e-service “Acceptance of e-complaint made to Boards of Appeal” and the control panel was held in Ganja for representatives of local executive authorities representing eleven regions on August 19. The training was conducted by specialists of the Data Processing Center (DPC) of the Ministry of Communications and High Technologies. During the training, the attendees were informed about the advantages of this e-service.
The event was attended by representatives from cities Aghstafa, Gazakh, Dashkasan, Gadabay, Goygol, Tovuz, Shamkir, Samukh, and Beylagan, including Ganja city.
Users wishing to use this service, which has been integrated into the E-government portal, can click on the appropriate link “Acceptance of e-complaint made to Boards of Appeal” on the home page of the portal.
Remind that the aim of e-service “Acceptance of e-complaint made to Boards of Appeal” is  to enable individuals and legal entities engaged in business activities to apply to central and local executive bodies of the Republic of Azerbaijan electronically.
The service which is of great importance for businesses, will also allow complainants to easily appeal to the state bodies, submit documents online, obtain information on consideration of appeal.
The citizen using the service will also be able to track the information on execution status of the appeal sent and get the decision made on the appeal in electronic form.