“Elektron hökumət” portalına yeni xidmət inteqrasiya olundu
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Məlumat Hesablama Mərkəzinin operatoru olduğu “Elektron hökumət” portalına yeni elektron xidmət inteqrasiya olunub. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin təqdim etdiyi  “İstehsalatda baş verən bədbəxt hadisə barədə aidiyyəti dövlət strukturuna məlumatların verilməsi” xidməti elektronlaşdırılaraq portal üzərindən istifadəyə verilib.
Yeni xidmət iş yerlərində istehsalatla əlaqəli bədbəxt hadisələr barədə aidiyyəti dövlət strukturuna məlumatın verilməsi prosedurunun elektron əsaslar üzərində təkmilləşdirilməsi, bu sahədə təhqiqat işinin operativ şəraitdə və müasir tələblərə uyğun təşkil edilməsinə yönəlib.
Qeyd edək ki, əmək qanunvericiliyinə görə, hər bir işəgötürən istehsalatda baş verən bədbəxt hadisələrin təhqiqatının aparılması üçün hadisə haqqında dövlət nəzarətini həyata keçirən dövlət strukturuna, yəni Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinə məlumat verməyə borcludur. Xidmətin elektronlaşması baş vermiş bədbəxt hadisələr barədə işəgötürənlər tərəfindən məlumat verilməsi prosesinin sürətlənməsinə şərait yaradır.
Adı çəkilən xidmətdən istifadə edən dövlət qurumları, hüquqi və fiziki şəxslər “elektron imza” kartı (yaxud Mobil Autentifikasiya Sertifikatı) ilə autentifikasiyadan keçərək  “Elektron hökumət” portalına  (www.e-gov.az) daxil olduqdan sonra Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “İstehsalatda baş verən bədbəxt hadisə barədə aidiyyəti dövlət strukturuna məlumatların verilməsi” e-xidmətini seçir. Bu zaman işəgötürən haqqında məlumatlar sistem tərəfindən avtomatik rejimdə müəyyən olunur. İstifadəçi bədbəxt hadisənin baş verdiyi tarixi, saatı və ünvanı, hadisə haqqında qısa məlumatı, onun baş vermə şəraitini, zərərçəkənlər, habelə hadisə ilə bağlı məlumat verən şəxs barədə məlumatları daxil  edir.  Qeyd edək ki, sistem zərərçəkən barədə məlumatı da avtomatik rejimdə müəyyən edir.
İstifadəçi müraciəti təsdiq etdikdən sonra müraciət dərhal sistemdə qeydiyyata alınır və istifadəçiyə istehsalatda baş verən bədbəxt hadisə barədə məlumatların qeydiyyata alınmasına dair “Bildiriş” göndərilir.

2306 Print the text Copy text
A new electronic service “Provision of information on industrial accident to relevant government agency” of the Ministry of Labour and Social Protection of Population has been integrated into the E-government portal, whose operator is Data Processing Center (DPC) of the Ministry of Communications and High Technologies.
The e-service, provided by the Ministry of Labour and Social Protection of Population, is aimed at facilitating the procedure of informing a  relevant government agency about industrial accidents, as well as creating necessary conditions for conducting investigations of industrial accidents in a prompt manner and in accordance with modern requirements.
Note that according to the Labour Law, every employer is obliged to inform the State Labour Inspection Service under the Ministry of Labour and Social Protection of Population about industrial accidents that State Labour Inspection Service could pursue investigation.
To use the e-service, government agencies, natural persons or legal entities should pass authentication on the E-government portal (www.e-gov.az) using an e-signature card or Mobile Authentication Certificate. After accessing the portal, the user must select the e-service “Provision of information on industrial accident to relevant government agency” of the Ministry of Labour and Social Protection of Population. At this time, the system will automatically determine information about the employer. Then, the user will have to enter information about the industrial accident into the system. The information includes date, hour and place of the accident, the cause of the accident, information about the victims and the person who reports the accident. Note that the system automatically determines information about the victim.
At the end of the procedure, the system will notify the user about the registration of information on the industrial accident.