Avstriyalı mütəxəssis Azərbaycanda "Elektron hökumət" sahəsində görülən işləri yüksək qiymətləndirib
4006 Mətni çap edin Mətni kopyala
Kristian Rup: “”Elektron hökumət” və elektron xidmətlərin təşkili sahəsində Azərbaycanda çox böyük işlər görülüb.”
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Rəqəmsal Avstriya Platformasının xüsusi nümayəndəsi Kristian Rup ölkədə elektron hökumət, elektron xidmətlər və elektron kommersiya sahələrində mövcud vəziyyətin təhlili və bu sahələrin təkmilləşdirilməsi üzrə təkliflərin hazırlanması üçün Azərbaycana dəvət olunub.
Rəqəmsal Avstriya Platforması Avstriya hökumətinin elektron hökumət və informasiya kommunikasiya texnologiyaları sahəsinin əlaqələndirici qurumudur.
Elektron xidmətlərin təşkili sahəsində Avstriya Avropa İttifaqının ən qabaqcıl ölkələrindən biridir. Cənab Rup Azərbaycanda olduğu dövrdə burada elektron hökumətin təşkili ilə bağlı cari vəziyyətlə tanış olub. Bununla əlaqədar ölkənin "Elektron hökumət" portalının operatoru olan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi və digər qurumlarda görüşlər keçirib. Cənab Rup elektron hökumət və elektron xidmətlərin təşkili sahəsində Azərbaycanda görülən işləri yüksək qiymətləndirib.
Məlumat Hesablama Mərkəzində təşkil olunan seminarda cənab Rup Avstriyada elektron hökumətin və elektron xidmətlərin təşkilinə dair geniş təqdimatla çıxış edib.
Kristian Rupun ölkəmizə səfəri Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, son görülmüş işlərin nəticəsi olaraq artıq "Elektron hökumət" portalında (www.e-gov.az) elektron xidmətlərin sayı 430-a çatıb.

Austrian expert praises work done in E-government field in Azerbaijan
Christian Rupp: “A lot of work has been done in the field of E-government and organization of e-services.”
Special Representative of the Platform Digital Austria Christian Rupp arrived in Azerbaijan at the initiative of the Ministry of Communications and High Technologies (MCHT) to analyze the current situation in the fields of e-government, e-services, and e-commerce and make proposals for their improvement.
The Platform Digital Austria is the coordinating body of the Government of Austria in the area of e-government and information and communication technologies.
It is worth mentioning that Austria is one of the leading countries of the European Union in the field of organization of e-services.
During his stay in Azerbaijan, Christian Rupp familiarized himself with the current situation in the field of e-government in our country. Meetings were held at the Data Processing Centre of MCHT, which is the operator of the E-government portal and other bodies. The Austrian expert praised the work carried out in Azerbaijan in the field of e-government and e-services.
During the seminar, held at the Data Processing Centre, Christian Rupp gave a presentation on e-government and e-services in Austria.
Christian Rupp’s visit to Azerbaijan was realized with support from the EU Representation in Azerbaijan.
It should be noted that as a result of the work done recently, the number of e-services on the E-government portal (www.e-gov.az) reached 430.