"Elektron hökumət" portalına daha 7 yeni elektron xidmət inteqrasiya edildi
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Məlumat Hesablama Mərkəzinin operatoru olduğu “Elektron hökumət” portalına yeni elektron xidmətlər inteqrasiya olunub.
Belə ki, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yeni olaraq daha 7 elektron xidməti portala inteqrasiya edilib:
1. “Aqrolizinq” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən yeni alınan, lizinqə verilən və lizinq yolu ilə satılan kənd təsərrüfatı texnikasına güzəştlərin tətbiq edilməsi barədə müraciətlərin qəbulu”,
2. “Heyvan və quşların ölkəyə müvəqqəti daxil olması və ölkədən müvəqqəti çıxarılması üçün müraciətin qəbulu”,
3. “Bitki və bitkiçilik məhsullarının ixracına fitosanitar sertifikatının verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu”,
4. “Müraciət nömrəsinə görə müraciətlərin statusunun yoxlanması”,
5. “Pestisidlərin, bioloji preparatların və aqrokimyəvi maddələrin idxalına rəyin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu”,
6. “Ölkə daxilində daşımalar zamanı bitki və bitkiçilik məhsullarına daxili karantin sertifikatının verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin”,
7. “Bitki və bitkiçilik məhsullarının təkrar ixracına təkrar ixracat fitosanitar sertifikatının verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu”
Eyni zamanda, inteqrasiya olunan yeni xidmətlərlə yanaşı, istifadəçi rahatlığını təmin etmək məqsədilə qurumun “Elektron hökumət” portalında mövcud olan və aşağıda sadalanan elektron xidmətləri təkmilləşdirilib.
- “Baytarlıq preparatlarının dövlət qeydiyyatına alınması, dövlət reyestrinin aparılması və qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsi üçün müraciətlərin qəbulu”
- “Dövlət  baytarlıq nəzarətində olan yüklərin, o cümlədən baytarlıq preparatlarının, yem və yem əlavələrinin idxalına icazənin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu”
- “Dövlət  baytarlıq nəzarətində olan yüklərin, o cümlədən baytarlıq preparatlarının, yem və yem əlavələrinin ixracına icazənin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu”
- “Bitki və bitkiçilik məhsullarının idxalınа idxal karantin icazəsinin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu”
- “Pestisidlərin, bioloji preparatların və aqrokimyəvi maddələrin dövlət sınağının aparılması və qeydiyyata alınması üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu”
- “Dövlət vəsaiti hesabına idxal olunan damazlıq heyvanların lizinq yolu ilə heyvandarlıqla məşğul olan kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarına satılması üçün müraciət və sənədlərin qəbulu”
- “Kənd təsərrüfatı texnikalarının lizinq yolu ilə verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu”
- "Özəl toxumçuluq fəaliyyəti sahəsində qeydiyyata alınmaq üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu"
- “Özəl təsərrüfatın damazlıq istiqamətinin təyin edilməsi üçün qeydiyyata götürülməsi”.
- “Baytarlıq preparatlarının aprobasiyası, ekspertizası, sınaqdan keçirilməsi üçün sənədlərin qəbulu və rəy verilməsi”.
Bundan əlavə, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin portalda mövcud olan “Baytarlıq nəzarətində olan yüklərin, eləcə də diri heyvan və quşların idxalı zamanı icazənin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin” “Baytarlıq nəzarətində olan yüklərin, eləcə də diri heyvan və quşların ixracı zamanı icazənin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” adlı iki xidməti birləşdirilərək Heyvan və quşların ölkəyə müvəqqəti daxil olması və ölkədən müvəqqəti çıxarılması üçün müraciətin qəbulu adlı bir xidmət kimi istifadəçilərə təqdim edilir.
“Bitki və bitkiçilik məhsullarının ixracına, təkrar ixracına, Azərbaycan Respublikasının ərazisində daşınmasına və dövriyyəsinə təkrar ixracat fitosanitar sertifikatının və fitosanitar sertifikatlarının verilməsi üçün müraciət və sənədlərin qəbulu” adlı bir xidmət isə Bitki və bitkiçilik məhsullarının ixracına fitosanitar sertifikatının verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu, Bitki və bitkiçilik məhsullarının təkrar ixracına təkrar ixracat fitosanitar sertifikatının verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbuluÖlkə daxilində daşımalar zamanı bitki və bitkiçilik məhsullarına daxili karantin sertifikatının verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu adlı 3 ayrı elektron xidmət kimi təqdim edilir.
Adı çəkilən xidmətlər istifadəçi rahatlığı təmin edilməklə, daha da optimallaşdırılıb, istifadəçilərə elektron xidmətin göstərilməsinin gedişatı barədə elektron məlumat almaq imkanı yaradılıb.
Qurumun təqdim etdiyi xidmətlərdən istifadə etmək üçün “Elektron hökumət” portalında qeydiyyatdan keçmək vacib şərtdir.
Qeyd edək ki, “Elektron kənd təsərrüfatı” informasiya sisteminin yaradılması istiqamətində qısa müddət ərzində görülən genişmiqyaslı işlər nəticəsində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən göstərilən 22 elektron xidmət "Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edilib.

2683 Print the text Copy text
New e-services have been integrated into the E-government portal, the operator of which is Data Processing Center of the Ministry of Communications and High Technologies.
Thus, following 7 electronic services of the Ministry of Agriculture have been integrated into the portal.
1. Apply for application of concessions to agricultural equipment newly bought, leased and sold through leasing by Agroleasing Open Joint-Stock Company
2. Apply for a permit for temporary import and export of animals and birds to and from the country
3.  Apply for a phytosanitary certificate to export plants and plant products
4. Checking the status of applications by application number
5. Apply for permit to import pesticides, biological preparations and agrochemicals
6.  Apply for internal quarantine certificate for transportation of plants and plant products within the country
7. Apply for a reexport phytosanitary certificate to reexport plants and plant products.
Moreover, along with the integration of new services, the ministry’s following e-services available on the E-government portal have also been improved in order to provide conveniences for the users:
-Apply for state registration of veterinary preparations, maintaining register, and a certificate of registration
-Apply for a permit to import cargos under state veterinary inspection, including veterinary preparations, feed and feed additives
-Apply for a permit to export cargos under state veterinary inspection, including veterinary preparations, feed and feed additives
-Apply for an import quarantine permit to import plants and plant products
-Apply for conducting state test and state registration of pesticides, biological preparations and agrochemicals
-Apply for sale of breeding cattle imported at public expense through leasing to agricultural producers   engaged in animal husbandry
-Apply for agricultural equipment to be given through leasing
-Apply for registration in the private seed-growing activity
-Registration of the private farm for the determination of animal breeding direction
-Apply for conducting approbation, examination, and testing of veterinary preparations and providing opinion
In addition, two electronic services of the Ministry of Agriculture available on the portal “Apply for permit to import cargos under veterinary inspection, including live animals and birds” and “Apply for permit to export cargos under veterinary inspection, including live animals and birds”  were integrated and made available for users as a single service called “Apply for a permit for temporary import and export of animals and birds to and from the country”
Also, the e-service  “Apply for a reexport phytosanitary certificate and  phytosanitary certificates for export,  re-export  of plants and plant products, their transportation and circulation in the territory of the Republic of Azerbaijan” is being provided  as three  separate e-services: “Apply for a phytosanitary certificate to export  plants and plant products”, “Apply for a  re-export phytosanitary certificate to reexport  plants and plant products”, and “Apply for an internal quarantine certificate for transportation of plants and plant products within the country”.
Along with providing convenience to users, the above-mentioned services have been further optimized, which enable users to obtain electronic information about the course of the provision of e-services.
Users wishing to use the services provided by the Ministry of Agriculture are required to register on the E-government portal.
Note that as a result of the large-scale work carried out in the field of the formation of e-agriculture information system, the Ministry of Agriculture has integrated its 22 e-services into the E-government portal.