Ölkə başçısına "elektron imza" və "elektron hökumət" portalı ilə bağlı həyata keçirilən yeniliklər barədə ətraflı məlumat verildi
5220 Mətni çap edin Mətni kopyala
Prezident İlham Əliyev Bakıdakı 1 saylı poçt filialında yeni xidmət mərkəzinin açılışında iştirak edib
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin əsaslı şəkildə yenidən qurulan 1 saylı poçt filialının yeni xidmət mərkəzinin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə dövlətimizin başçısına yeni xidmət mərkəzi barədə məlumat verdi. Bildirildi ki, nazirliyin qurumları tərəfindən vətəndaşlara göstərilən xidmətlər poçt və telekommunikasiya binalarında yaradılan yeni xidmət mərkəzlərində təqdim ediləcək. “Şəbəkə” adlanan ilk xidmət mərkəzi Üzeyir Hacıbəyli 36 ünvanında yerləşən 1 saylı poçt filialında istifadəyə verilib. Sahəsi 500 kvadratmetrdən çox olan mərkəz müasir standartlara uyğun əsaslı təmir olunub.
Dövlət başçısının diqqətinə çatdırıldı ki, “Şəbəkə” mərkəzlərində istifadə olunan bütün proqram təminatı yerli mütəxəssislər tərəfindən hazırlanıb və müasir standartlara uyğundur. Mərkəzdə müştərilər xüsusi özünəxidmət terminalından da istifadə edə bilərlər. Burada son texnoloji tələblərə uyğun avadanlıq – müasir lazer printerlər, monoblok kompüterlər, özünəxidmət köşkləri, valyuta mübadiləsi və ödəmə terminalları, bankomatlar, bank sistemində tətbiq olunan ən müasir növbə aparatı, tam yenilənmiş abunə qutuları quraşdırılıb, müasir tələblərə cavab verən çeşidləmə otağı yaradılıb. “Şəbəkə” xidmət mərkəzlərində bütün növ telekommunikasiya və poçt, bank və maliyyə xidmətlərinin təşkili də nəzərdə tutulub. Vətəndaşlar telefon çəkilişi, internetə qoşulma, bütün növ rabitə xidmətlərinin ödənişi, mobil cihazların IMEI qeydiyyatı, elektron hökumət xidmətlərindən yararlanmaq, elektron imza, valyuta mübadiləsi və aviabiletlərin alınması üçün bu mərkəzə müraciət edə bilərlər. Xidmətlərin vahid məkanda cəmlənməsi vətəndaşların vaxt itkisini aradan qaldırmağa və nağdsız ödənişlərə imkan yaradıb.
Dövlət başçısına və xanımına mərkəzdəki e-GovPay ödəmə sistemi barədə də məlumat verildi. Qeyd olundu ki, bu sistem vasitəsilə hazırda kommunal xərclər və digər ödənişlər mümkündür. Yaxın gələcəkdə isə həmin sistem vasitəsilə dövlət rüsumları da ödəniləcək. “Şəbəkə” xidmət mərkəzlərinin yaradılmasında əsas məqsəd əhaliyə mərkəzləşdirilmiş qaydada yüksək standartlara uyğun xidmət göstərməkdir. Burada işçi heyəti üçün treninqlər də keçirilir. İşə 60 nəfərdən çox əməkdaş cəlb olunub. Bildirildi ki, Bakı şəhərində ilkin mərhələdə 10 belə xidmət mərkəzinin açılması nəzərdə tutulur. Hazırda Xəzər, Yasamal və Binəqədi rayonlarında “Şəbəkə” xidmət mərkəzlərinin açılması üçün təmir-tikinti işləri aparılır və yaxın zamanlarda onların istifadəyə verilməsi gözlənilir. Gələcəkdə respublikamızın regionlarında da “Şəbəkə” xidmət mərkəzlərinin istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
Mərkəzdəki “elektron imza” və “elektron hökumət” portalı ilə bağlı həyata keçirilən yeniliklər barədə də ətraflı məlumat verildi. Qeyd olundu ki, müxtəlif ölkələrə səyahətə və istirahətə gedənlər də buradan sərfəli qiymətə aviabiletlər əldə edə bilərlər. Bu mərkəzlərdə vətəndaşlara fasiləsiz olaraq həftənin bütün günlərində səhər saat 9-dan axşam saat 8-dək xidmət göstəriləcək.
Yeni xidmət mərkəzi ilə tanış olan Prezident İlham Əliyev kollektivə uğurlar arzuladı, tapşırıq və tövsiyələrini verdi.

Detailed information provided to the head of state on innovations concerning portals e-signature and e-government
3408 Print the text Copy text
President Ilham Aliyev attends opening of new service center at branch post office №1 in Baku
The opening ceremony of a new service center at the branch of post office No.1 took place after the renovation work carried out by the Ministry of Communications and High Technologies (MCHT).
The opening ceremony was attended by President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva.
Minister of Communications and High Technologies Ramin Guluzade informed the head of state about the new service center. It was noted that the services provided to citizens by agencies of the Ministry of Communications and High Technologies will be available at new service centers created in postal and telecommunications buildings. The first service center, called “Shabaka” (Network), was put into operation at post office branch №1 at Uzeyir Hajibeyli 36.The centre, whose area exceeds 500 square meters, has been overhauled in accordance with up-to-date requirements.
The President was informed that all software used in the centers “Shebeke” have been prepared by local experts and meet modern standards. Customers can also use a special self-service terminal in the center.
The center is equipped with state-of-the-art laser printers, all-in-one PCs, self-service kiosks, currency exchange, and payment terminals, ATMs, queue management system (Qmatic) used in banking system, all-new post office boxes, as well as a sorting room meeting modern requirements.
The service centers “Shebeke”  also provides  for the organization of all types of telecommunication and postal, banking and financial services. Citizens can apply to the center for telephone installation, Internet connection, payment for all types of communication services, IMEI code registration, benefit from e-government services, e-signature, currency exchange, and purchase of air tickets. The concentration of all services in a single space gives an opportunity for citizens to save time and to make cashless payments.
The head of state and his wife were also informed about the payment system e-GovPay installed in the center. It was noted that it is possible now to make payments for utilities and other payments through this system. In the near future it will also be possible to make payment of state duties with the help of this system. The main goal of the creation of the service centers “Shebeke” is to provide services to the population in a centralized manner in accordance with high standards. Trainings are also conducted for the staff here. Over 60 people have been involved in the work. It was noted that at the initial stage it is planned to open 10 such centers in Baku city. Repair and construction work is currently underway for the opening of such service centers in Khazar, Yasamal, and Binagadi districts, and they will be put into operation in the near future. It is planned to open service centers “Shebeke” in the regions of our republic in the future.
Detailed information was also provided on the innovations implemented in the center with respect to the portals e-signature and e-government. It was noted that citizens wishing to go to different countries for travel and leisure can also purchase air tickets here at favourable prices. The centers will serve citizens on a daily basis from 9 am to 8 pm without a break.
After touring the new center, President Ilham Aliyev wished the staff success and gave his instructions and recommendations.