Vətəndaşlar nəqliyyatın icbari sığortasını onlayn şəkildə edəcəklər
Artıq dünyada olduğu kimi, Azərbaycan vətəndaşları da sığortanın ən sadə və ən rahat modeli olan onlayn sığortadan “Elektron hökumət” portalı üzərindən istifadə edəcəklər.
Belə ki, “Elektron hökumət” portalının operatoru olan Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) tərəfindən “İcbari nəqliyyat sığortası” adlı xidmət elektronlaşdırılaraq, portala inteqrasiya edilib.
Nəqliyyatın icbari sığortasını onlayn etmək üçün “Elektron hökumət” portalına daxil olub, “Digər” xidmətlərin içərisindən “İcbari nəqliyyat sığortası” xidməti seçilir.
Açılan pəncərədə nəqliyyat vasitəsinin qeydiyyat nişanını daxil edib, “Davam et” düyməsini sıxdıqdan sonra avtomobilin ban nömrəsini qeyd etmək tələb olunur.
Ban nömrəsi daxil edildikdən sonra ekranda avtomobilin markası və modeli görünür. Bundan sonra vətəndaş şəxsi məlumatlarını sistemə daxil edib, “Davam et” düyməsini seçir. Sonra sığortanın qüvvəyə minmə tarixi müəyyənləşdirilir. Əslində, sığortanın qüvvəyə minmə tarixi sistem tərəfindən avtomatik təyin edilir, lakin vətəndaş 30 gündən artıq olmamaq şərti ilə digər tarixi də seçə bilər. Açılan səhifədə sığorta şirkətlərinin adları və ödəniləcək məbləğ görünür.
Vətəndaş istənilən sığorta şirkətini seçir, şığorta haqqını ödəyir və sığortasını əldə edir.
Qeyd edək ki, klassik formadan fərqli olaraq, onlayn sığorta təhlükəsizlik və rahatlığına görə bir sıra üstünlüklərə malikdir. Elə buna görə də dünyada əksər insanlar birbaşa sığortaya üstünlük verirlər. Statistikaya görə, britaniyalıların 70%-i, Fransada isə yerli əhalinin 50%-i onlayn sığortadan istifadə edir.
Onlayn sığortanın müsbət cəhətlərindən biri də burada vasitəçinin olmamasıdır. Yəni elektron sığorta broker və ya agentlərin iştirakı olmadan sığortaçı və müştəri arasında birbaşa əlaqə yaradılması deməkdir. Bu isə öz növbəsində, sığorta xərclərini azaldır.

4479 Print the text Copy text
From now on citizens in Azerbaijan will be able to use online insurance, which is the simplest and most convenient model of insurance, through E-government portal.
Thus, the service “Compulsory vehicle insurance” has been integrated into the portal by Data Processing Center (DPC) - the operator of the E-government portal.
To implement compulsory vehicle insurance online, the user is required to enter the portal E-government and select the service “Compulsory vehicle insurance”  from  among “Other” services.
Vehicle registration number is entered in the window opened, after pressing the “Continue” button, carbody number is required.
When  carbody number  is entered, make and model of the car will be displayed. After that, the citizen enters his/her personal data into the system, clicks the “Continue” button. Then the effective date of insurance is determined. Insurance effective date is determined automatically by the system, but the citizen can choose another date provided that it is not more than 30 days. The names of the insurance companies and payable amount will be shown on the next page.
The citizen chooses any insurance company, pays the insurance premium and takes out an insurance policy.
It should be noted that, unlike the classical form, online insurance has several advantages for safety and comfort. Therefore, most people around the world prefer online insurance. According to statistics, 70% of Britons, 50% of local population in France use online insurance.
One of positive aspects of online insurance is the absence of a mediator. That is to say, electronic insurance means establishing a direct link between the insurer and the client without the participation of broker or agent, which in turn reduces the cost of insurance.