Toplam 19 419 473 autentifikasiya və elektron imza əməliyyatı aparılmışdır
Bildiyimiz kimi, elektron imza virtual mühit istifadəçisinin şəxsiyyətini müəyyənləşdirən vasitələrdən biridir. O, elektron sistemdə imzanın daşıdığı bütün funksiyaları yerinə yetirən, göndərilmiş elektron məlumatı kodlaşdıran və göndərəni təyin edən ədədi koddur.
Elektron sənəd mübadiləsinin təsdiqləyici elementi kimi elektron imza virtual məkanda prosesin təhlükəsiz və çevik icrasını təmin edir. Məhz bu səbəbdən də elektron imza istifadəçilərinin sayı artmaqda davam edir.
Belə ki, elektron imza sertifikatlarının istifadəyə verildiyi gündən cari ilin 1 mart tarixinədək olan statistikaya əsasən, dövlət qurumları üzrə 67.042, fiziki şəxslər üzrə 17.304, hüquqi şəxslər üzrə isə 17.384 olmaqla, ümumilikdə 10.1730 elektron imza sertifikatı Məlumat Hesablama Mərkəzinin Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən istifadəyə verilib.
Məlumat üçün bildirək ki, 2017-ci ilin ilk 2 ayı ərzində istifadəyə verilən elektron imza sertifikatının ümumi sayı 1514 olub. Onlardan dövlət qurumlarının payına 1060, fiziki şəxslərin payına 94, hüquqi şəxslərin payına isə 360 elektron imza sertifikatı düşüb.
Bundan əlavə, elektron imza vasitəsilə həyata keçirilmiş əməliyyatların sayı da artmaqda davam edir. Belə ki, bu günə qədər dövlət qurumları tərəfindən toplam 15.858.892, hüquqi və fiziki şəxslər üzrə toplam 3.560.581 olmaqla, ümumilikdə 19.419.473 autentifikasiya və elektron imza əməliyyatı aparılmışdır. 2017-ci ilin ilk 2 ayı ərzində isə aparılan əməliyyatların ümumi sayı 1.566.580 olmuşdur ki, bu da ümumi aparılmış əməliyyatların təqribən 8%-i deməkdir. Onlardan dövlət qurumlarının payına toplam olaraq 1.062.498, hüquqi və fiziki şəxslərin payına isə toplam 504.082 autentifikasiya və elektron imza əməliyyatı düşmüşdür.

A total of 19,419,473 authentication and e-signature operations carried out
As we know, electronic signature is one of the tools, which is used for determining the identity of a user in virtual space. It is a code unit that performs all the functions of a signature in the electronic system, encodes electronic data sent and identifies the sender.
As an element confirming electronic document exchange, electronic signature provides secure and rapid implementation of a process in virtual space. This is the reason why the number of users of electronic signature continues to grow.
Thus, according to statistical data, the National Certification Services Center of the Data Processing Centre (DPC) issued a total of 101,730 e-signature certificates during the period from the date of commissioning of e-signature certificates in our country to 1 March of current year.  67, 042 of these e-signature certificates were issued to government bodies, 17,304 – to individuals and 17,384 – to legal entities.
It is to be noted that total number of e-signature certificates issued during the first two months of current year made up 1,514.  1,060 out of which were issued to government bodies, 94 – to individuals and 360 – to legal entities.
On top of that, the number of operations carried out with the use of electronic signatures continues to grow. Thus, a total of 19,419,473 authentication and e-signature operations have been carried out in our country thus far. 15,858,892 of these operations were carried out by government agencies and  3,560,581 out of which were carried out by individuals and legal entities. A total of 1,566,580 operations were carried out during the first two months of current year, which accounts for roughly  8% of the total number of operations.  Of these, 1,062,498 operations were carried out by government bodies, 504,082 – by individuals and legal entities.