“Poçtap” elektron xidməti "Elektron hökumət" portalına inteqrasiya edildi
“Azərpoçt” MMC tərəfindən istifadəyə verilmiş “Poçtap” xidməti “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edilib. Bu xidmət itirilmiş sənədlərin tapılaraq sahibinə qaytarılması məqsədi daşıyır. Belə ki, əgər hər hansı bir sənədinizi itirmisinizsə, onu tapmaq üçün “Elektron hökumət” portalında Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təqdim etdiyi elektron xidmətlərin siyahısındakı “POÇTAP - itirilmiş sənədlərin axtarışı” xidmətindən istifadə edə bilərsiniz. Açılan səhifədə ilk olaraq sənədin qrupu seçilir. Sonra vətəndaş tələb olunan xanada sənədin nömrəsini, soyadını, adını və ata adını qeyd edərək axtarış düyməsini aktiv edir. Axtarışa uyğun nəticə dərhal ekranda görünür. Əgər itirilmiş sənəd tapılıbsa və sistemdə görünürsə, dövlət rüsumunu ödədikdən sonra vətəndaş 169 çağrı mərkəzinə zəng edərək tapılmış sənədi ona yaxın poçt məntəqəsinə yönləndirə bilər. Sonda vətəndaş yönləndirdiyi poçt məntəqəsindən gedib sənədini götürə bilər.
Xidmətdən istifadə üçün portalda qeydiyyatda keçmək tələb olunmur.
Məlumat üçün bildirək ki, "Poçtap" xidməti çərçivəsində sənədi tapılan şəxslər 1.80 AZN xidmət haqqı ödəyərək, sənədi poçt şöbələrindən və "Şəbəkə" xidmət mərkəzlərindən təhvil ala bilərlər. Sənədin hər hansı ünvana çatdırılması lazım gəldikdə isə, çatdırılma rüsumu "Azərekspresspoçt"un xidmət tariflərinə uyğun hesablanır.
Qeyd edək ki, artıq Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin “Elektron hökümət” portalına inteqrasiya etdirdiyi elektron xidmətlərinin sayı 38-ə çatıb.

4412 Print the text Copy text
The service “Poçtap” (“Pochtap”), launched by Azerpost LLC, has been integrated into the E- government portal. The service is aimed at returning of lost documents to their owners. Thus, in case of loss of any document, you can use the service “POÇTAP - search for lost documents” from among the list of e-services provided by the Ministry of  Transport, Communications and High Technologies (MTCHT) on the E-government portal. First of all, you should select the group of the document in the opened page.
Then you should enter document number, name, surname, and patronymic in the required field and press the “Search “button. Relevant search results will appear on the screen immediately. If the lost document is found and it is displayed in the system, after paying of state fee, the citizen can make a call to the Call Center 169 and ask to send it to the nearest post office where he/she can get it later.
The service does not require registration on the portal.
It should be noted that the person who gets his/her lost document  at post offices or “Shebeke” service centers  through the “Poçtap” service must pay service fee in the amount of AZN1.80. If the person wants the lost document  to  be delivered to his/her address, delivery fee is calculated in accordance with Azerexpresspost’s service rates.
Note that the number of e-services provided by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies on the E-government portal is 38.