Bərdə sakinlərinə “Elektron hökumət” portalı barədə geniş məlumat verildi
Regionlarda yaşayan vətəndaşları elektron quruculuq, elektron xidmətlər, elektron sənəd mübadiləsi barədə məlumatlandırmaq məqsədilə, Niderland Krallığının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən maliyyələşdirilmiş Avrasiya Əməkdaşlıq Fondunun həyata keçirdiyi "Azərbaycanda İnsan Haqları, Demokratikləşmə və Yaxşı İdarəetmənin Təşviqi" Proqramının davamı olaraq aprelin 6-da Bərdə şəhərinin sakinləri ilə görüş keçirildi. Görüş zamanı vahid elektron xidmət platforması olan “Elektron hökumət” portalından, elektron sənəd mübadiləsinin komponenti  Elektron imzadan danışıldı.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Regional İnsan Hüquqları və Media Mərkəzi İctimai Birliyinin ekspertləri tərəfindən keçirilmiş seminarın məqsədi regionlarda yaşayan vətəndaşlara elektron xidmətlər, elektron sənəd mübadiləsi barədə məlumat vermək, onları bu imkanlardan istifadəyə dəvət etməkdir.
Seminarı Regional İnsan Hüquqları və Media Mərkəzi İctimai Birliyinin eksperti Xalid Kazımov açaraq elektron xidmətlərin əvəzedilməz rolundan, istifadə rahatlığından və dövlət qurumlarının elektron xidmətlərini bir məkanda toplayan "Elektron hökumət" portalının internet mühitindəki rolundan danışdı. X. Kazımov qeyd edib ki, təqdim olunan elektron xidmətlər barədə vətəndaşların maariflənməsi, həmin xidmətlərdən istifadə elektronlaşmanı sürətləndirəcək.
Daha sonra, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin mütəxəssisləri Günay Hüseynova və Elvin Cəfərli İKT-nin xidmət sahələrinə tətbiqi ilə bağlı rəsmi sənədlərdən, "Elektron hökumət" portalının qanunvericilik bazası, portalın yaranması və inkişaf mərhələləri barədə məlumat verdilər. Portalın şəffaf  və səmərəli xidmət təminatı, vaxta qənaət baxımından faydasından bəhs edildi.
Nəzəri məlumatlandırmadan sonra, "Elektron hökumət" portalı seminar iştirakçılarına praktiki olaraq göstərildi. Portalın giriş vasitələri, xidmət qrupları və ən çox müraciət olunan elektron xidmətlər, eləcə də vətəndaşların portaldan istifadəsini sadələşdirən əyani vasitələr test edildi.
Seminar sual-cavab sessiyası, müzakirələrlə yekunlaşdı. Sonda tədbirin fəal iştirakçılarına "Elektron hökumət" portalına daxil olmaq üçün istifadəçi adı və şifrə verildi.

Workshop on E-government portal held in Barda
With the view of informing citizens living in regions about e-government, e-services, electronic documents circulation, a workshop was held with the residents of Barda city on April 6, as a continuation of the program “Promotion of Human Rights, Democracy and Good Governance in Azerbaijan” implemented by the Eurasia Partnership Foundation using the funds of the Netherlands Ministry of Foreign Affairs. During the workshop, information was provided on single electronic service platform E-government portal, e-signature which is a component of electronic document circulation.
The objective of the workshop, held by experts of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and the Regional Human Rights and Media Center Public Union, is to inform citizens living in regions about e-services, e-document circulation, as well as encourage them to take advantage of this opportunity.
Addressing the workshop, expert of Regional Human Rights and Media Center Public Union Khalid Kazimov spoke about irreplaceable role of e-services, easy use of online services, and the role of E-government portal, which combines e-services of all government agencies in one space in the internet environment. Mr. Kazimov said that informing citizens about electronic services provided and the use of these services will speed up the process of electronization.
Then specialists of Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies Gunay Huseynova and Elvin Jafarli informed about official documents related to the application of ICT to service areas, legislative framework of E-government portal, the creation of the portal and its development stages. The advantages of the portal in terms of transparency, effective provision of services and time-saving were mentioned.
After the theoretical information, E-government portal was shown to the participants in practice. The participants were shown how to log in to the portal, service groups, most frequently used electronic services, as well as visual aids facilitating citizens’ access to the portal.
The workshop ended with Q & A session and discussions. In the end, the active participants were given username and password to access to the E- government portal.