Ədliyyə Nazirliyinin 5 yeni xidməti “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edilib
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Məlumat Hesablama Mərkəzinin operatoru olduğu “Elektron hökumət” portalına Ədliyyə Nazirliyinin 5 yeni xidməti inteqrasiya edilib.
Bu xidmətlərə “Borcun, icra ödənişinin, icra hərəkətləri ilə bağlı xərclərin internet vasitəsilə ödənilməsi”, “Vətəndaşlıq vəziyyəti aktlarının dövlət qeydiyyatına dair təkrar şəhadətnamələrin və arayışların verilməsi”, “Dövlət notariat arxivindən notariat hərəkətləri barədə məlumatın və onlarla bağlı sənədlərin surətlərinin verilməsi”, “Soyadın, adın və ata adının dəyişdirilməsi üçün elektron müraciət” və “Vərəsəlik işlərinin açılıb-açılmaması barədə məlumatın verilməsi” daxildir.
Qeyd edək ki, “Soyadın, adın və ata adının dəyişdirilməsi üçün elektron müraciət” xidməti qeydiyyatsızdır. Digər xidmətlərdən istifadə etmək üçün isə “Elektron hökumət” portalında qeydiyyatdan keçmək vacib şərtdir.
Beləliklə, elektron xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması, əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və bununla da vətəndaşların rahatlığının təmin edilməsi məqsədi ilə Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən elektronlaşdırılan xidmətlərin sayı artıq 22-yə çatıb.

2156 Print the text Copy text
Five new services of the Ministry of Justice have been integrated into the E-government portal, whose operator is Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies (MTCHT).
These services include: “Online payment of debts and administrative expenses”, “Issuance of duplicative  certificates and references  for state registration  of acts of civil status”, “Provision of information on notarial actions and issuance of copies  of related documents  from  State Notarial Archive”, “Online application for changing surname, name and patronymic”, and “Provision of information on opening /closing of inheritance case”.
Note that the service “Online application for changing surname, name and patronymic” does not require registration. However, to use the other services, one should register on the E-government portal.
Thus, the number of electronic services that are provided by the Ministry of Justice through the E-government  reached  22.