“TIBO 2017” sərgisində ölkəmizin telekommunikasiya sahəsindəki yenilikləri nümayiş etdirilir
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadənin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti Belarusun paytaxtı Minskdə keçirilən "TIBO-2017" beynəlxalq telekommunikasiya sərgi-forumunda iştirak edir.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə dövlət, özəl və qeyri-hökumət təşkilatlarından 30-a yaxın təmsilçi daxildir.
Tədbirin açılış mərasimində Belarus Respublikasının baş nazirinin birinci müavini Vasili Matruşevski, bu ölkənin rabitə və informasiyalaşdırma naziri Sergey Popkov, Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə, beynəlxalq təşkilatların və eləcə də digər ölkələrin sahə üzrə rəhbər şəxsləri iştirak edib.
Sərgidə təşkil olunan tur çərçivəsində rəsmi şəxslər Azərbaycan Milli Pavilyonuna baş çəkib, ölkəmizin İKT sahəsində əldə etdiyi yeniliklərlə tanış olublar.
Ənənəvi olaraq hər il keçirilən sərgi telekommunikasiya, bank və ofis texnologiyaları sahəsi üzrə ixtisaslaşıb.
Sərgidə informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində proqram təminatı, bank texnologiyaları, istehlakçı elektronikası üzrə yerli və əcnəbi şirkətlərin ən son nailiyyətləri nümayiş olunur.
Builki sərgidə son nəsil ofis kompüterləri, “5G” texnologiyası, “elektron hökumət” və “ağıllı” əşyalar kimi tətbiqlər nümayiş etdirilir. Sərgidə 18 ölkədən (Belarus, Rusiya, Qazaxıstan, Azərbaycan, Litva, Latviya, Polşa, Çexiya, Almaniya, Avstriya, Finlandiya, İsveç və s.) 100-dən çox şirkət iştirak edir.
Sərgi çərçivəsində müxtəlif mövzular üzrə 15 “dəyirmi masa” keçiriləcək.
Qeyd edək ki, 1994-cü ildən keçirilən “TIBO”  Müstəqil Dövlətlər Birliyi və Baltikyanı ölkələrin ən böyük İKT tədbirlərindən biri hesab olunur.

Azerbaijan demonstrates its achievements in telecommunications field at “TIBO- 2017”
The Azerbaijani delegation led by Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade  is participating in “TIBO-2017” international telecommunications exhibition and forum  taking place in Minsk,  Belarus.
The delegation includes about 30 representatives  from state, private and non-governmental organizations.
The opening ceremony of the event was attended by First Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus Vasily  Matyushevsky,   Minister of Communications and Informatization of the Republic of Belarus  Sergei Popkov, Minister of  Transport, Communications and High Technologies  Ramin Guluzade, as well as senior officials of international organizations  and other countries in this area.
As part of the exhibition tour, government officials visited the Azerbaijani pavilion , familiarized themselves with  the country’s achievements in the field of ICT.
The exhibition , which  is held annually , specializes in the field of  telecommunications, banking and office technologies.
The latest achievements of local and foreign companies  such as software in the field of information and communication technologies, banking technologies, consumer electronics are being demonstrated in the exhibition.
This year’s exhibition features  the latest generation  office computers, “5G”  technology, e-government  and “smart” applications. Over 100 companies from18 countries (Belarus, Russia, Kazakhstan, Azerbaijan, Lithuania, Latvia, Poland, the Czech Republic, Germany, Austria, Finland, Sweden etc.) are participating in the exhibition.
15 round tables  are planned to be held on various topics as part of  the exhibition.
Note that  the exhibition “TIBO”, which   has been held since 1994, is  considered one of the largest ICT event   in  the  Commonwealth of Independent States and Baltic countries.