Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin əməkdaşları "Bakı Marafonu 2017"-nin aktiv iştirakçılarından olublar
4065 Mətni çap edin Mətni kopyala
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə aprelin 30-da keçirilən “Bakı Marafonu 2017” 13 mindən çox iştirakçını öz ətrafında birləşdirib.
İdmanın inkişafına dəstək göstərmək və sağlam həyat tərzini təbliğ etmək məqsədi ilə təşkil olunan marafon yarışı artıq 2-ci ildir ki, paytaxt Bakıda keçirilir və yeknəsəq həyat tərzi keçirənləri dinamik və sağlam yaşamağa səsləyir. Tədbirin əsas hədəfləri idman sənayesinin inkişafını sürətləndirmək, gəncliyi sağlam və balanslaşdırılmış həyat tərzinə həvəsləndirməkdir.
"Küləyə qalib gəl" şüarı altında təşkil olunan 21 kilometrlik marafon Dövlət Bayrağı Meydanından başlayıb, Bakı Olimpiya Stadionunda başa çatıb.
Budəfəki marafonda müxtəlif ölkələrdən 1000-dən çox əcnəbi, Azərbaycanın ayrı-ayrı bölgələrindən 600-dək nümayəndə iştirak edib.
Bakı Marafonu Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin, Bakı Olimpiya Stadionunun dəstəyi ilə təşkil olunub, layihənin icrasını isə “Sport Marketing Group” (SMG) şirkəti həyata keçirib.
Bir sıra təşkilat və şirkətlərlə yanaşı, marafonun tərəfdaş və sponsorlarından biri də Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi olub.
Eyni zamanda, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin bütün qurumları "Bakı Marafonu 2017"-də fəal iştirak ediblər. Nazirliyin və tabeli müəssisələrin 1824 nəfər əməkdaşı iştirakçı qismində marafona qatılıb.
Ötən il "Sağlamlıq - 2016" rabitə işçilərinin respublika spartakiadasında atletika üzrə yarışın qalibi olmuş nazirliyin Məlumat Hesablama Mərkəzinin əməkdaşı Türkay Zərgərli 21 km məsafəni 110 dəqiqəyə qət edərək, finişə çatan qadınlar arasında 30-cu olub. Ümumilikdə isə bütün iştirakçılar həvəslə bu yarışda öz iradə və gücünü sınayıblar.
Marafon yarışları idman tədbiri olmaqla yanaşı, həm də xeyriyyə məqsədi daşıyır.
“Bakı Marafonu 2017”-dən toplanan vəsait Heydər Əliyev Fondunun valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlarla bağlı layihəsinə yönəldiləcək.
Onu da qeyd edək ki, bu cür marafonlar indiyədək London, Paris, Boston, Nyu-York, Çikaqo, Berlin, Barselona, İstanbul və digər şəhərlərdə təşkil olunub.

MTCHT employees took an active part in Baku Marathon 2017
More than 13 thousand people took part in Baku Marathon 2017, which was held on April 30 upon the initiative of Heydar Aliyev Foundation.
The main objective of the race, which is held for the second year in Baku, is to support the development of sport, promote healthy lifestyle, call participants of monotonous lifestyle for a dynamic and healthy living. The main objectives of the event are to accelerate the development of the sports industry, to encourage youth to a healthy and balanced lifestyle.
The 21-kilometer marathon, organized under the slogan “Win the Wind”, started on the National Flag Square and finished at the Baku Olympic Stadium.
Along with 600 representatives from different regions of Azerbaijan, more than a thousand foreigners  also took part in this year’s marathon.
The marathon was organized with the support of Seaside Boulevard Office, Baku Olympic Stadium and the project implementation was implemented by Sport Marketing Group (SMG).
Along with other organizations and companies, the Ministry of Transport, Communications and High Technologies (MTCHT) was one of sponsors and partners of the marathon.
At the same time, all the agencies of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies took an active part in the Baku Marathon 2017. In total, 1824 employees of the ministry and its subordinate bodies took part in the marathon as participants.
Turkay Zergerli, an employee of the Data Processing Center of MTCHT, the winner of the republican sports games Saglamlıg 2016 (Health 2016) in athletics, having overcome the distance of 21 km in 110 minutes, came in 30th amongst women marathoners. In general, all participants willingly tried their will and strength in the competition.
In addition to being a sports event, marathon races have a charity purpose.
It must be noted that the funds raised from the Baku Marathon 2017 will be directed to the project of Heydar Aliyev Foundation, which is related to children deprived of parental care.
Note that thus far, such marathons have been organized in London, Paris, Boston, New York, Chicago, Berlin, Barcelona, Istanbul and other cities.