17 may Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günüdür
17 may bütün dünyada Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü kimi qeyd edilir. Bu ümumbəşəri tarixin qeyd olunması Beynəlxalq Teleqraf  İttifaqının əsasının qoyulması ilə bağlıdır. Hazırda bu qurum Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) adlanır.
2005-ci ilədək bu tarix Beynəlxalq Telekommunikasiya Günü kimi qeyd edilib.
İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Ümumdünya Sammitinin 2005-ci ildə Tunisdə keçirilən ikinci mərhələsi çərçivəsində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasına 17 may tarixinin “Beynəlxalq İnformasiya Cəmiyyəti Günü” elan edilməsi ilə bağlı müraciət qəbul edilib və 27 mart 2006-cı ildə 17 may tarixi “Beynəlxalq İnformasiya Günü” elan edilib.
Daha sonra, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı 2006-cı ilin noyabrında 17 may tarixini “Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Günü” kimi qeyd etməklə bağlı qərar qəbul edib.
Ənənəvi olaraq BMT və BTİ baş katibləri bu gün ilə əlaqədar illik müraciətlə çıxış edirlər.
Artıq uzun illərdir ki, beynəlxalq səviyyədə dünyanın əksər ölkələrində 17 may tarixi ilə əlaqədar müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi ənənə halını alır.
Bu günün əsas məqsədi informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından (İKT) istifadənin genişləndirilməsi, eyni zamanda rəqəmli fərqliliyin aradan qaldırılması üçün məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə kömək göstərməkdir.
Bu gün üçün  hər il bir mövzu müəyyən olunur. 2017-ci il üzrə “Böyük təsir üçün böyük həcmli verilənlər” mövzusu seçilib.
Mövzunun məqsədi əsas diqqəti iritutumlu məlumatların potensialına və praktiki dəyərə malik natamam, mürəkkəb məlumatların informasiyaya çevrilməsi yolunun axtarışına yönəltməkdir.
Eyni zamanda, mövzu inkişaf etməkdə olan ölkələrdə  gənc novator və sahibkarların, kiçik və orta müəssisələrin, startap və texnoloji mərkəzlərin dayanıqlı inkişaf üzrə beynəlxalq məqsədlərə nail olması üçün fəaliyyətinin sürətləndirilməsini əhatə edir.
Azərbaycanın BMT-nin İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları (İKT) üzrə ixtisaslaşmış agentliyi - Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı ilə münasibətlərini yüksək səviyyədə həyata keçirməkdədir.
Ölkəmiz 1992-ci ildən bu təşkilatın üzvüdür.
Bu gün ölkəmizdə dövlət idarəçiliyi, təhsil, səhiyyə, biznes, bank işi və digər sahələrdə yeni dəyərlər yaradan İKT ictimai-iqtisadi münasibətlərin vacib tərkib hissəsinə çevrilib. İnternet mediasının inkişafı, internetdə fikir və söz azadlığının mövcudluğu, elektron qəzet və jurnalların, xarici və daxili sosial şəbəkələrin geniş yayılması İKT-nin cəmiyyətə verdiyi yeni imkanlardır.
İKT sahəsində nəzərdə tutulan işləri sistemli şəkildə həyata keçirmək üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 17 fevral tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının inkişafı naminə informasiya və kommunikasiya texnologiyaları üzrə Milli Strategiya (2003-2012-ci illər)” təsdiq edilib. Həmin strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı qəbul olunmuş dövlət proqramları, əldə olunmuş nəticələr, informasiya cəmiyyətinin əsaslarının yaradılması, vətəndaşlar, cəmiyyət, özəl sektor və dövlət orqanları tərəfindən İKT-dən geniş istifadə növbəti mərhələdə fəaliyyət istiqamətlərinin planlaşdırılması üçün əlverişli şərait yaradır.
Azərbaycanda İKT-nin inkişaf etdirilməsi üçün Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən görülən işlər nəticəsində ölkənin ümumdünya elektron məkanına daha sürətli inteqrasiyası, sosial və iqtisadi fəaliyyətin yeni formalarının (e-hökumət, e-ticarət, distant təhsil və s.) təşəkkül tapması, informasiya və bilik bazarının yaradılması, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində səmərəliliyin artırılması, məhsul və xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır.

3220 Print the text Copy text
May 17 is celebrated as World Telecommunication and Information Society Day (WTISD) around the world. The date is connected with the establishment of the International Telegraph Union, later renamed the International Telecommunication Union (ITU).
Until 2005, this date was celebrated as the International Day of Telecommunications.
UN General Assembly adopted an appeal declaring 17 May as International Day of the Information Society in the second phase of the World Summit on the Information Society held in Tunis in 2005.  On March 27, 2006 the UN General Assembly adopted a resolution which proclaimed May 17 as the World Telecommunication and Information Society Day.
As a result of this, in November 2006, the International Telecommunication Union adopted a decision to continue to celebrate May 17 as World Telecommunication and Information Society Day.
Traditionally, the UN Secretary-General and ITU Secretary-General deliver annual messages on this occasion.
Every year, various events are held in many countries in connection with the 17th of May worldwide at the international level.
The main aim of the World Telecommunication and Information Society Day is to promote awareness on the opportunities of the Internet and information and communication technologies (ICTs) that could bring for societies and economies, as well as ways of eliminating the “digital divide”.
Every year this date is dedicated to various topics. The theme of the World Telecommunication and Information Society Day for 2017 is “Big Data for Big Impact”.
The topic is designed to draw attention to the potential of big data for development and focus on finding ways to convert incomplete, complex and often unstructured data into information of practical value.
At the same time, the topic covers young innovators and entrepreneurs, innovative SMEs, start-ups and technology centers as a driving force to accelerate progress towards achieving international sustainable development goals with an emphasis on developing countries.
Azerbaijan’s relations with the International Telecommunication Union, which is the UN specialized agency for information and communication technologies (ICT) are at a high level.
Azerbaijan has been a member of the ITU since 1992.
Today ICT has become an important part of social and economic relations in Azerbaijan by creating new values in the country’s public administration, education, healthcare, business, banking and other spheres. The development of Internet media, freedom of thought and speech on the Internet, wide dissemination of electronic newspapers and magazines, foreign and domestic social networks are new opportunities of ICT for the society.
With the view of implementing  systematic work provided for in the ICT sphere, “National Strategy on Information and Communication Technologies for the Development of the Republic of Azerbaijan (2003-2012)” was approved  by the order of the  President of the Republic of Azerbaijan dated 17 February 2003.The state programs adopted in connection with the implementation of this strategy, the results achieved, creation of the foundations of the information society,  widespread use of ICT by citizens, society, private sector and state bodies create favorable conditions for planning the directions of activity at the next stage.
As a result of the measures taken by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies for the development of ICT in Azerbaijan, important steps are being taken towards intensive integration of the country into the global electronic environment, the emergence of new forms of social and economic activity (e-government, e-commerce, online education, etc .), the formation of the information and knowledge market, increasing efficiency in various sectors of the economy, as well as improving the quality of products and services.