“Məcburi dövlət sosial sığortası üzrə hesabatların göndərilməsi" mövzusuna həsr edilmiş təlim keçirilib
4877 Mətni çap edin Mətni kopyala
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Elektron Hökumət Təlim-Tədris Mərkəzi və Məlumat Hesablama Mərkəzi əhalinin elektron xidmətlərdən istifadə bacarıqlarının, elektron xidmətlər haqqında məlumatlandırmanın və ümumilikdə elektron idarəçilik üzrə biliklərin səviyyəsinin artırılması üçün birgə təlimləri davam etdirir.
Növbəti təlim “Məcburi dövlət sosial sığortası üzrə hesabatların göndərilməsi” mövzusuna həsr edilib.
Təlimdə çıxış edən Elektron Hökumət Təlim-Tədris Mərkəzinin direktor vəzifəsini icra edən Rauf Cabbarov elektron xidmətlərin gündəlik həyatda rolundan danışaraq, bildirib ki, gözlənilən nəticələrin əldə olunması üçün vətəndaşların bu xidmətlərdən istifadə səviyyəsinin artırılması əsas prioritetlərdəndir. Bu məqsədlə, Elektron Hökumət Təlim-Tədris Mərkəzi "Elektron hökumət" portalı, "Elektron imza" və ümumiyyətlə, digər xidmətlər üzrə vaxtaşırı təlimlərin təşkilini planlaşdırır. R.Cabbarov qeyd edib ki, maraqlı tərəflərin iştirakını təmin etmək üçün təlimlərlə bağlı öncədən məlumat verilir.
Daha sonra, Məlumat Hesablama Mərkəzinin əməkdaşı Günay Hüseynova "Elektron hökumət" portalı üzrə təqdim olunan elektron xidmətlər barədə məlumat verərək, virtual xidmət mühiti olan portalın üstünlüklərindən danışıb.
“Məcburi dövlət sosial sığortası üzrə hesabatların göndərilməsi” xidməti Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin əməkdaşı Orxan Salahov tərəfindən praktiki olaraq təlim iştirakçılarına nümayiş olunub. Həmin xidmət üzrə sığortaedənin məlumatları, səlahiyyətlərin verilməsi və hesabatların qəbulu bölmələri üzrə ayrı-ayrılıqda tələb olunan bütün mərhələlər təlim iştirakçılarına izah edilib. Mütəxəssis hesabatın hazırlanması, hesabata düzəlişlərin olunması və etibarsız olan hesabatların ləğvi barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd edək ki, “Məcburi dövlət sosial sığortası üzrə hesabatların göndərilməsi” qaydalarına əsasən, sığorta edənlər qeydiyyata alındığı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun müvafiq orqanlarına hər rüb məcburi dövlət sosial sığortası barədə hesabat təqdim edirlər. 2017-ci il 1 aprel tarixindən fərdi uçot əsaslı vahid rüblük hesabat alt sisteminin tətbiqinə başlanılması ilə “Məcburi dövlət sosial sığortası üzrə hesabatların göndərilməsi” xidmətinə müraciət “Elektron imza” vasitəsi ilə aparılır.
Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinin mütəxəssisi İsmayıl Niftəliyev “Məcburi dövlət sosial sığortası üzrə hesabatların göndərilməsi” xidmətinin giriş vasitəsi olan "Elektron imza"nın üstünlükləri, “Elektron imza” vasitəsi ilə onlayn xidmətlərə müraciət barədə məlumat verərək, təlim iştirakçılarını maraqlandıran suallara aydınlıq gətirib.
Məlumat üçün bildirək ki, “Elektron imza” sertifikatını birbaşa Məlumat Hesablama Mərkəzinin Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinə, eləcə də “Şəbəkə” xidmət mərkəzlərinə və həmçinin www.e-imza.az saytından onlayn sifariş etməklə 3 gün ərzində “Elektron imza” kartı və ya “Elektron imza” tokeni formasında əldə etmək mümkündür.
Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən təqdim olunan “Elektron imza” sertifikatından istifadə tam pulsuzdur. 1 dəfə ödəniş edib, sertifikatı əldə etməklə 3 il müddətində heç bir xidmət haqqı olmadan tam ödənişsiz istifadə edilir. Bundan əlavə, “Elektron imza” beynəlxalq FİPS 140-2 təhlükəsizlik standartına uyğunlaşdırılmış, tam təkmil imzalama vasitəsidir. Ən əsası isə “Elektron imza” ilə aparılan əməliyyatlara müdaxilə mümkün deyil.

Training on “Submission of compulsory state social insurance reports” held
The E-Government Education and Training Center and the Data Processing Centre of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies continue holding joint trainings  with the view of increasing citizens’ skills in using electronic services, promoting electronic services among the population, as well as improving the level of knowledge  on e-government .
The next training was dedicated to the topic  “Submission of compulsory state social insurance reports”.
Addressing the event acting director of the E-Government Education and Training Center Rauf Jabbarov spoke about the role of e-services in everyday life. “To increase citizens’  skills in using electronic services is one of main priorities in order to achieve the expected results.  With this in mind, the E-Government Education and Training Center  holds periodic trainings on E-government, E-signature  and in general, other services.  The Centre informs citizens in advance about the forthcoming trainings in order to ensure the participation of all interested parties,” said  Rauf Jabbarov.
Then, the  employee of the Data Processing Centre Gunay Huseynova spoke about the electronic services provided to the population through the E-government portal and  advantages of using the portal.
After that, the e-service “Submission of compulsory state social insurance reports” was demonstrated practically by Orkhan Salahov, the employee of the Ministry of Labor and Social Protection of Population. He provided detailed information about all the stages of the practical application of the e-service, including data collection, authorization and acceptance of reports.  He also informed in detail about how to prepare, correct and cancel the report.
Note that according to the “Rules for submission of compulsory state social insurance reports”, insurers  submit  a quarterly report on compulsory state social insurance to the relevant authorities of the State Social Protection Fund.  Since 1 April 2017, with the introduction of the personal accounting on the basis of single quarterly reporting subsystem, access to the e-service “Submission of compulsory state social insurance reports” has been carried out by using e-signature.
Then, the expert of the National Certification Services Center Ismayil Niftaliyev provided information on the advantages of e-signature and how to access to electronic services using e-signature , as well as   answered the questions from  participants.
For reference, citizens can obtain e-signature certificate in the form of e-signature card or e-signature token within 3 days by applying to the National Certification Services Center of the Data Processing Center  or “Shebeke” (Network) Service Centre. E-signature certificates can also  be ordered  online on the website www.e-imza.az.
The use of e-signature certificates issued by National Certification Services Center is completely free of charge. After making one-time payment for obtaining e-signature certificate, the person can use it free of charge for up to 3 years.  Note that the e-signature is a full-fledged signing tool, which meets international security standard FIPS 140-2.  And above all, it is impossible to interfere with the operations implemented with the use of e-signature.