“Elektron hökumət” portalının “Android” mobil əlavəsindəki elektron xidmətlərin sayı artırıldı
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin operatoru olduğu “Elektron hökumət” portalının mobil tətbiqinin “Android” versiyası yenilənib. Bu mobil əlavə vasitəsilə bir çox elektron xidmətlər vətəndaşlara daha rahat və əlçatandır.
Belə ki, geniş istifadəçi auditoriyasına malik sözügedən mobil tətbiqin “Android” versiyasının “Elektron arayışlar” bölməsinə aşağıda adları çəkilən 5 elektron arayış əlavə olunub:
- İl ərzində rabitə xidmətləri üzrə ödənişlər haqqında arayış
- Vətəndaşın adına qeydiyyatda olan nəqliyyat vasitələri haqqında elektron arayış
- Vətəndaşın hərbi xidmət keçməsi barədə arayış
- Vətəndaşın hərbi qeydiyyatda olması barədə arayış
- Dənizçinin şəxsiyyət sənədi.
Bununla yanaşı, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “Sosial sığorta haqqında məlumat”, və “Sığortaedənin uçot nömrəsinin öyrənilməsi”  elektron  xidmətlərindən də “Android” mobil əməliyyat sisteminin istifadəçiləri artıq yararlana bilərlər.
Hazırda “Elektron hökumət” portalı mobil tətbiqinin “Android” versiyasında Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin 7, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin 2, Daxili İşlər Nazirliyinin 1, Səhiyyə Nazirliyinin 3, Ədliyyə Nazirliyinin 1 elektron xidməti, həmçinin 11 adda elektron arayış vətəndaşların istifadəsindədir.
Məlumat üçün bildirək ki, “Elektron hökumət” portalının mobil tətbiqinin “iOS” versiyası da istifadəçilərin ixtiyarındadır.
Hər iki mobil əlavəyə giriş “Elektron imza” kartı və istifadəçi adı/şifr vasitəsilə mümkündür.
Qeyd edək ki, sözügedən tətbiqləri müvafiq olaraq “AppStore”“PlayStore” onlayn mağazalarında “Elektron hökumət” portalı yazıb axtarış etməklə mobil qurğunuza yükləyə bilərsiniz.

Number of e-services in Android mobile app of E-government portal increased
The Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies has updated the Android version of the mobile application of the E-government portal. Many electronic services are more convenient and accessible to citizens through this mobile application.
Thus, following five reference documents have been added to the “Reference documents” section of the Android version of the mobile application, which has a wide user audience:
- Reference document on payments for communication services during the year
- Reference document on vehicles registered in citizen’s name
- Reference document on citizen’s active service
- Reference document on citizen’s military registration
- Seafarer’s identity document
Users of the Android mobile operating system will also be able to benefit from two e-services “Information on social insurance” and “Find out insurer’s account number” which are provided by the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
7 e-services of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, 2 e-services of the Ministry of Labor and Social Protection of Population, 1 e-service of the Ministry of Internal Affairs, 3 e-services of the Ministry of Health, 1 e-service of the Ministry of Justice, as well as 11 reference documents are now available in the Android version of the mobile application of the E-government portal.
It is to be noted that the iOS version of the mobile application of the E-government portal is also available to users.
Both mobile applications can be accessed by using e-signature card or username / password.
Note that you can download the aforementioned applications to your mobile device by writing “E-government portal” and making search in the AppStore and PlayStore respectively.
Should you have any questions regarding the use of mobile application, you can contact 157 Call Center.