“Elektron hökumət” bülleteninin növbəti sayı dərc edilib
“Elektron hökumət” portalının operatoru - Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) tərəfindən cari ilin ikinci rübünü əhatə edən “Elektron hökumət” bülleteninin 40-cı sayı ictimaiyyətə təqdim edilib. Bülleten vahid portalda olan yeniliklər və görülən işlər barədə cəmiyyəti məlumatlandırmaq məqsədi daşıyır.
Hər rübdə 1 dəfə nəşr olunan bülletendə “Elektron hökumət” portalı, yeni elektron xidmətlər, e-sənəd mübadiləsi, e-imza infrastrukturu və xarici ölkələrin “Elektron hökumət” və İKT sahəsindəki təcrübələri barədə xəbərlər öz əksini tapır.
Bu nəşrdə “Güzəştli Mənzil Sistemi “Elektron hökumət” portalı üzərindən fəaliyyət göstərir”, “Türkdilli dövlətlər arasında elektron imzanın tanınması ilə bağlı razılıq əldə olunub”, “Elektron hökumət” portalına cari ilin II rübü ərzində inteqrasiya edilən elektron xidmətlər”, ”Elektron imza tətbiqinin üstünlükləri və aktual problemlərinə həsr olunan Respublika Elmi-Praktik konfransı keçirilib”, “Onlayn imza proqramına yeni funksionallıqlar əlavə olundu”, “TİBO 2017” sərgisində ölkəmizin telekommunikasiya sahəsindəki yenilikləri nümayiş etdirilib“, “Elektron hökumət” portalında fəaliyyət göstərən xidmət beynəlxalq mükafata layiq görülüb”, “Cari ilin ilk 6 ayı ərzində 10582 “Elektron imza” sertifikatı istifadəyə verilib” sərlövhəli materiallar yer alıb.
Həmçinin, “Elektron hökumət” quruculuğu sahəsində son yeniliklər və statistik rəqəmlər barədə də məlumatlar verilib.
“Elektron hökumət” bülleteninin bu sayında da “EGOV AR” texnologiyasından istifadə olunub. Belə ki, oxucular “EGOV AR” adlı mobil tətbiqdən istifadə edərək, bəzi materialları həm də görüntülü və səsli izləyə bilərlər. “Android”“İOS” sistemlərində çalışan “EGOV AR” mobil tətbiqi “Elektron hökumət” portalı, elektron imza və başqa layihələrlə bağlı istifadəçiləri məlumatlandırmaq üçün hazırlanıb. Bu mobil tətbiq vasitəsilə şəkillər ekranda canlanan videoya çevrilir.

4361 Print the text Copy text
Data Processing Center (DPC) of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies - the operator of the E-government portal has released the 40th issue of the E-government bulletin, which covers the second quarter of this year. The bulletin is published with the view of informing the public about innovations introduced on the single portal and the work done.
The quarterly bulletin provides information on the E-government portal, new electronic services integrated into the E-government portal, e-document management, e-signature infrastructure and experiences of foreign countries in the fields of e-government and information and communication technologies (ICT).
This bulletin contains articles under the headings: “Subsidized Housing System operates through the E-government portal”, “Turkic-speaking states reach agreement on the recognition of electronic signature”, “Electronic services integrated into the E-government portal in second quarter of this year”, “Republican Scientific and Practical Conference on advantages of electronic signature application and actual problems held”, “New features added to the online signature program”, “TIBO 2017 exhibition demonstrates Azerbaijan’s innovations in telecommunications”, “A  service on the E-government portal receives  international award ”,   “10582 e-signature certificates issued  during  first six months of current year”.
The bulletin also provides information on the latest innovations in the field of e-government building, as well as statistical data related to this area.
EGOV AR technology was also used in this issue of the E-government bulletin. Thus, by using the EGOV AR mobile application, readers will be able to view some materials with images and sound. EGOV AR mobile application running on Android and iOS operating systems is designed to inform users about the E-government portal, e-signature and other projects. Through this mobile application photos on the screen turn into a live video.