“Elektron hökumət” portalı üzərindən təqdim olunan elektron arayışlardan istifadə sayı artır
“Elektron hökumət” portalı istifadəçilərə müxtəlif məzmunlu fərdi məlumatlar üzrə arayışları vahid mərkəzdən əldə etmə imkanı yaradır. Portalda istifadə olunan xidmətlər arasında elektron arayışlara müraciət sayı son dövrlər artıb və bu günə qədər 17 arayış növü üzrə 1.252.176 dəfə müraciət qeydə alınıb. Beləliklə, elektron arayışlar üzrə müraciət sayını təqdim edirik:
• – İş yerinə dair arayış - 608 034
• – Vətəndaşa aid fərdi məlumatlar üzrə arayış - 275 054
• – Yaşayış yeri haqqında arayış - 75 643
• – Diplom haqqında arayış - 64 473
• – Şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatları üzrə arayış - 61 200
• – İl ərzində rabitə xidmətləri üzrə ödənişlər haqqında arayış - 27 964
• – Rabitə xidmətlərinə görə borcun olmaması barədə arayış - 25 192
• – Vətəndaş haqqında “Tələbə-məzun” dövlət elektron məlumat sistemindən çıxarış - 21 439
• – Vətəndaşın adına qeydiyyatda olan nəqliyyat vasitəsi haqqında elektron arayış - 17 325
• – Ümumtəhsil məktəbləri şagirdlərinin təhsil aldıqları yer haqqında arayışlar - 17 029
• – Vətəndaşın hərbi xidmət keçməsi barədə arayış - 16 532
• – Ümumtəhsil məktəblərində çalışan pedaqoji və texniki heyətin iş yeri haqqında elektron arayış - 12 253
• – Vətəndaşın hərbi qeydiyyatda olması barədə arayış - 11 846
• – "Su təchizatı və tullantı sularının axıdılması xidmətləri"nə dair abonentə aid məlumatın verilməsi xidməti - 8 249
• – “Su təchizatı və tullantı sularının axıdılması xidmətləri”ndən istifadəyə görə borcun olmaması haqqında arayış - 6 127
• – Turizm fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərin lisenziyaları haqqında arayışlar - 2 545
• – Dənizçinin şəxsiyyət sənədi - 1 271
Bu arayışların elektron formada təqdimi vaxta qənaətlə yanaşı, bürokratik maneələri aradan qaldırır. E-arayışları PDF formatında yaddaşa verdikdən sonra çap edilməsi və istənilən elektron poçt ünvanına göndərilməsi mümkündür.
Qeyd edək ki, “Elektron hökumət” portalının “Elektron arayışlar” bölməsində “Elektron arayışların yoxlanılması” xidməti də yerləşdirilib. Bu xidmətin köməyi ilə arayışın üzərindəki QR-kod və ştrix kodlar vasitəsilə onun etibarlılığını yoxlamaq mümkündür. Sözügedən xidmətə bu günə qədər 57.112 dəfə müraciət olunub.

2720 Print the text Copy text
The E-government portal allows users to get reference documents on personal information of different types from a single center. Recently, the number of reference documents among the services used on the portal has increased. Up to now, 1,252,176 hits have been registered for 17 types of reference documents. Thus, we present the quantitative indicators of hits for reference documents:
- Proof of employment - 608 034
- Reference document on citizen’s personal data - 275 054
- Reference document on place of residence - 75 643
- Reference document  on diploma - 64 473
- Reference document on ID card data - 61 200
- Reference document  on payments for communication services during the year - 27 964
- Reference document on having no debt for communication services- 25 192
- Extract on citizen from “Student-Graduate” state electronic data system - 21 439
- Reference document on vehicles registered in citizen’s name - 17 325
- Reference document on secondary schools of schoolchildren - 17 029
- Reference document on citizen’s active service - 16 532
- Reference document  on workplace of teaching and technical staff working in secondary schools - 12 253
- Reference document on citizen’s military registration - 11 846
- Providing information on subscriber regarding water supply and sewage services - 8 249
- Reference document on having no debt for water supply and wastewater disposal- 6 127
- Reference documents  on licenses of individuals and legal entities engaged in tourism activity - 2 545
- Seafarer’s identity document - 1 271.
Submission of these reference documents in electronic form along with saving time, eliminates bureaucratic obstacles. After saving the reference document in PDF format the user can print and sent it to any email address.
It should be noted that the user can also use the service “Verification of reference documents” which is available in the “Reference documents” section of the portal. This service allows the user to verify the authenticity of the reference document using the QR code and barcodes on it. The said service has been used 57.112 times thus far.