"Elektron hökumət" portalına daha 3 elektron xidmət əlavə olundu
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin 3 xidməti elektronlaşdırılaraq "Elektron hökumət" portalına (www.e-gov.az) inteqrasiya edildi. Bununla da,  Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin “Elektron hökumət” portalı üzərindən təqdim olunan xidmətlərinin sayı 35-ə çatdı.
Komitənin, “Çoxmərtəbəli yaşayış binasında daşınmaz əmlakın dövlət reyestrindən çıxarış almış mənzillərin mövcudluğu barədə məlumatların verilməsi”, “Mənzillərin alqı-satqı müqavilələri üzrə satış qiymətləri barədə məlumatların verilməsi”,  AzPOS sisteminə qoşulmaq üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” adlı xidmətlərindən artıq "Elektron hökumət" portalında istifadə etmək olar.
Qeyd olunan “Çoxmərtəbəli yaşayış binasında daşınmaz əmlakın dövlət reyestrindən çıxarış almış mənzillərin mövcudluğu barədə məlumatların verilməsi” xidməti vasitəsilə vətəndaş ölkə üzrə şəhər, rayon, qəsəbə və ya kənd, küçənin adını, həmçinin tikinti şirkətinin adını qeyd etməklə mənzillərin dövlət reyestrindən çıxarışının mövcud olub olmadığı haqda məlumat əldə edə bilər.
“Mənzillərin alqı-satqı müqavilələri üzrə satış qiymətləri barədə məlumatların verilməsi” xidməti üzrə də vətəndaş ölkə üzrə ünvanı göstərməklə həmin ərazi üzrə mənzillərin alqı-satqı müqavilələri üzrə satış qiymətləri barədə məlumatları ala bilər. Qeyd edək ki, hər iki xidmət üçün ödəniş tələb olunur.
İstənilən ərazidə çöl-ölçmə işlərini aparmaq və ərazinin koordinatlarını müəyyən etmək istəyən qurum AZPOS vasitəsilə göstərilən xidmətlərdən yararlanmaq imkanına malikdir.
Portala inteqrasiya olunan üçüncü xidmət “AZPOS sisteminə qoşulma üçün müraciəti və sənədlərin qəbulu”nu ehtiva edir.
Qeyd edək ki, AZPOS (Azerbaijan Positioning Observation System) Azərbaycan Respublikası ərazisində geodeziya-ölçü işlərində tətbiq olunan yüksək dəqiqliyə malik qəbuledicilərin köməyi ilə koordinatları müəyyən edən informasiya sistemidir.

3225 Print the text Copy text
Three e-services of the State Committee on Property Issues have been integrated into the E-Government portal (www.e-gov.az). Thus, the number of services provided by the State Committee on Property Issues through the portal Electronic government reached 35.
The Committee’s services “Providing information on availability of apartments in high-rise residential  building  that have extracts  from state real estate register ”, “Providing information on selling  prices of apartments under purchase contract”, “Apply for connection to AzPOS system” are now available on the E-government portal.
By using the service “Providing information on availability of apartments in high-rise residential building that have extracts from state real estate register” a citizen can find out whether the apartment  has  got extract from the state register. To do this, the citizen needs to enter the name of the city, region, village, settlement, street, as well as name of the construction company.
Through the service “Providing information on selling prices of apartments under purchase contract” the citizen can obtain information on selling prices of apartments on the same territory by indicating address. It should be noted that both services are paid.
The organization, which wants to conduct field surveys in any area of the country and determine its coordinates, has now the opportunity to benefit from the third service “Apply for connection to AzPOS system”, which is available on the portal.
Note that AZPOS (Azerbaijan Positioning Observation System) is an information system for determining coordinates with the help of high-precision receivers used in geodetic and field measurements in the Republic of Azerbaijan.