Azərbaycan “ITU Telecom World 2017” beynəlxalq sərgi-konfransında təmsil olunur
Cənubi Koreyanın Busan şəhərində Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) illik ənənəvi “ITU Telecom World 2017” beynəlxalq sərgi-konfransı keçirilir.
Üzv ölkələrin müvafiq dövlət qurumlarının rəhbər şəxslərinin, sahibkarların, elm adamlarının, tənzimləyici orqanların nümayəndələrinin qatıldığı tədbir sahə üzrə ən yeni texnologiya və xidmətlərin, innovativ həllərin, startap layihələrinin təqdimatı və müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli tədbir hesab olunur.
Konfrans-sərginin açılış mərasimində BTİ-nin baş katibi Houlin Jao, Cənubi Koreyanın elm və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları naziri You Youn-Min, Busan şəhərinin meri Suh Byun-soo çıxış ediblər. Koreya Respublikasının Prezidenti Mun Ce İnin iştirakçılara video müraciəti nümayiş  etdirilib.
Azərbaycanın rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətində nazirliyin qurumları, özəl İKT şirkətləri, startaplar təmsil olunurlar.
Sərgi-konfransın işində ümumilikdə 52 ölkənin nazir və nazir müavinləri iştirak edir.
“ITU Telecom World-2017” beynəlxalq sərgisində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan milli pavilyonu fəaliyyət göstərir. Ölkəmiz 2009-cu ildən etibarən davamlı olaraq “ITU Telecom World” sərgilərində milli pavilyon ilə təmsil olunur. Bu il Azərbaycan Avropadan və Regional Rabitə Birliyində təmsil olunan ölkələrdən sərgidə milli pavilyon ilə təmsil olunan yeganə ölkədir.
Rəsmi açılış mərasimindən sonra BTİ-nin baş katibi Houlin Jao, Cənubi Koreyanın elm və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları naziri You Youn-Min, Busan şəhərinin meri Suh Byun-soo, tədbirdə iştirak edən nümayəndə heyətlərinin başçıları VİP tur çərçivəsində ölkəmizə məxsus pavilyonla tanış olublar. Onlara ölkəmizdə İKT sektorunda həyata keçirilən layihələr, startaplar, mobil operatorların ən yeni xidmətləri, Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyəti, “Elektron hökumət” portalı və s. barədə məlumat verilib.
İKT sahəsində innovasiyaların sürətləndirilməsi üçün qlobal platforma rolunu oynayan “ITU Telecom World 2017” fəaliyyətini sentyabrın 28-dək davam etdirəcək.
Tədbir çərçivəsində İKT sahəsi üzrə müxtəlif forumlar, seminarlar, təqdimatlar təşkil ediləcək, sərgi hissəsində isə milli pavilyonlarda ölkələrin, şirkətlərin müxtəlif həlləri nümayiş etdiriləcək. Bundan əlavə, ölkə təmsilçilərimizin nazirlər toplantısında çıxışı, ikitərəfli görüşləri planlaşdırılır. Üç gün ərzində sərgini 20 min insanın ziyarət etməsi gözlənilir.

2473 Print the text Copy text
Annual ITU Telecom World 2017 international exhibition-conference of the International Telecommunication Union (ITU)  is being held in  the city of Busan, South Korea.
The event, which is attended by high-level officials of relevant state structures of member countries, entrepreneurs, scientists and representatives of regulatory authorities, is considered an important event in terms of introduction and discussion of the latest technologies and services in the relevant field , innovative solutions, startup projects.
ITU  Secretary-General Houlin Zhao, Minister of Science and Information Technologies of South Korea You Young-Min, Mayor of Busan City Suh Byung-Soo delivered speeches at the opening ceremony of the exhibition-conference. The video message of the President of the Republic of Korea, Moon Jae-in  was shown to the participants.
A delegation, led by Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies Elmir Velizade, is representing Azerbaijan at the event. The delegation  includes relevant bodies of the ministry, private ICT companies and  startups.
Ministers and deputy ministers from 52 countries are participating in the exhibition-conference.
Azerbaijan’s national pavilion, organized by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, is being demonstrated  at  the ITU Telecom World-2017.  Our country has regularly  been represented at ITU Telecom World exhibitions by national pavilion since 2009. This year, Azerbaijan is the only country from  the countries represented in  Europe and  Regional Commonwealth in the field of Communications, which is being  represented at the exhibition by national pavilion.
After the official opening ceremony, ITU Secretary-General Houlin Zhao, South Korean Science and Information Technology Minister You Young-Min, Mayor of Busan Suh Byung-Soo, heads of delegations attending the  event, familiarized themselves with Azerbaijan’s  pavilion within the VIP tour. They were  informed about  projects implemented in our country in the ICT sector, startups, the newest services of mobile operators, the activities  of the High-Tech Park, the portal  E-government etc.
ITU Telecom World 2017, which plays a global platform for accelerating innovations in the ICT field, will continue its work until September 28.
Within the framework of the event, various forums, seminars, presentations on ICT field will be organized, and in the exhibition part various solutions of countries and companies will be demonstrated in national pavilions. Moreover, the representatives of our country will deliver speeches at ministerial meeting and bilateral meetings. More than 20,000 people are expected to visit the exhibition within three days.