Sertifikatlaşdırma üçün elektron müraciət qaydası sadələşdirilib
Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeli qurumu “AzInTelecom” MMC-nin fəaliyyət istiqamətlərindən biri də telekommunikasiya vasitələri və qurğularının sertifikatlaşdırılmasıdır.
"Elektron hökumət" portalında Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin xidmətləri arasında mövcud olan bu xidmət telekommunikasiya vasitələri və qurğularına uyğunluq sertifikatı verilməsi üçün müraciətlərə baxılması, tələb olunan sənədlərin qəbul edilməsi və telekommunikasiya vasitələri və qurğularının qarşılıqlı telekommunikasiya şəbəkəsinə (QTŞ) uyğunluğu barədə sertifikatın verilməsinə dair xidmətlərin göstərilməsindən ibarətdir.
Qeyd olunan xidmətdən istifadəni bir qədər də asanlaşdırmaq məqsədi ilə sertifikatlaşdırma xidmətinə sorğu prosesi tam olaraq elektronlaşdırlımış və elektron hökümət portalında telekommunikasiya vasitələri və qurğularının sertifikatlaşdırılması üçün nəzərdə tutulmuş elektron müraciət xidməti yenilənərək istifadəyə verilmişdir. Bunun nəticəsində artıq telekommunikasiya vasitələri və qurğularının sertifikatlaşdırılmasına fiziki qaydada müraciət etmədən, vaxt itkisinə məruz qalmadan, hətta "Elektron hökumət" portalından qeydiyyatdan keçmədən portalın Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinə məxsus bölməsindəki elektron xidmətlər siyahısından “Telekommunikasiya vasitələri və qurğularına uyğunluq sertifikatının verilməsi” xidmətinə daxil olaraq serttifikatlaşdırılma xidmətinə müraciət etmək mümkündür. Elektron xidmətin yenilənmiş formasında tələb olunan sənədlər azaldılmış və xidmətdən istifadə daha da sadələşdirilmişdir.
"Elektron hökümət" portalında telekommunikasiya vasitələri və qurğularının sertifikatlaşdırılması üçün nəzərdə tutulmuş elektron müraciət xidməti ilə bağlı yaranacaq suallarla bağlı ““AzInTelecom” MMC-nin Sertifikatlaşma departamentinin müştərilərlə əlaqələr şöbəsindən məlumat ala bilərsiniz. (Tel: 012 498 18 61 (daxili 2170), 012 200 01 70, e-mail: certificate@azintelecom.az)

E-appeal procedure for certification simplified
One of the activity areas of AzInTelecom LLC under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, is certification of telecommunication facilities and devices.
The service, which is available among the services of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies on the portal E-government, includes processing of applications for granting of a certificate of conformity for telecommunication facilities and devices, acceptance of documents required and issuance of a certificate on conformity of telecommunication facilities and devices with mutual telecommunication networks.
With the view of facilitating the use of this service, the process of inquiring about certification services was fully automated and the service electronic appeal for granting of a certificate of conformity for telecommunication facilities and devices on the E-government portal  has been upgraded and put into operation. Thus, from now on, without wasting time, the citizen can apply for certification of telecommunication facilities and devices online. To use this service, he doesn’t even need to register on the portal E-government. All the citizen needs to do is to access the E-government portal and select the  e-service “Granting of a certificate of conformity for telecommunication facilities and devices” from among the list of electronic services of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies.In the upgraded form of the electronic service, the number of documents required was reduced and the service use was simplified.
If you have  any questions with regard to applying for certification of telecommunication facilities and devices on the E-government portal, please feel free to contact the Customer Relations Division of Certification Department of AzInTelecom LLC:  Tel: 012 498 18 61 (ext. 2170), 012 200 01 70, e-mail: certificate@azintelecom.az.