Azərbaycanın elektron imza təcrübəsi BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının toplantısında təqdim olunub
3978 Mətni çap edin Mətni kopyala
İsveçrənin Cenevrə şəhərində BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransı (UNCTAD) tərəfindən “Elektron ticarət və rəqəmli iqtisadiyyat” üzrə hökumətlərarası ekspert qrupunun ilk iclası keçirilib. İclasda Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
Ekspert qrupunun əsas məqsədi rəqəmli iqtisadiyyatın dünya ölkələri üzrə qeyri-bərabər inkişaf etdiyini nəzərə alaraq, elektron ticarətin imkanlarından faydalanmaqda və mövcud çətinliklərin aradan qaldırılmasında inkişaf etməkdə olan ölkələrə dəstək olmaqdır.
Müxtəlif beynəlxalq təşkilatların rəsmiləri ilə yanaşı, 70-dən artıq ölkənin nümayəndəsinin iştirak etdiyi hökumətlərarası ekspert qrupunun iclasında BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransı (UNCTAD) tərəfindən hazırlanan “İnformasiya İqtisadiyyatı 2017” hesabatı təqdim olunub.
İclasda inkişaf etməkdə olan ölkələrdə rəqabətə davamlı elektron ticarət və rəqəmli iqtisadiyyatın qurulması ilə bağlı ehtiyacların müəyyənləşdirilməsi, inkişaf etməkdə olan ölkələrin texnoloji infrastrukturunun yaxşılaşdırılması üçün görüləcək işlər, elektron ticarətin imkanlarından maksimum yararlanmaq və mövcud çətinliklərin aradan qaldırılması üçün inkişaf etmiş ölkələrin inkişaf etməkdə olan ölkələrlə tərəfdaşlıq formalarının müəyyənləşdirilməsi kimi məsələlər müzakirə olunub.
Tədbirdə 2016-cı ildə UNCTAD tərəfindən təsis olunmuş beynəlxalq “www.etradeforall.org” platformasının inkişafına dair məlumat verilib. Sözügedən platforma inkişaf etməkdə olan ölkələrə elektron ticarətin potensialından faydalanmağa imkan verir. Bu təşəbbüs vasitəsilə ölkələr potensial tərəfdaşlarla əlaqə qura, yeniliklər və elektron ticarət  üzrə ən son məlumatları əldə edə bilərlər.
Tədbirdə çıxış edən Nazirliyin nümayəndəsi Azər Bayramov elektron ticarət və rəqəmli iqtisadiyyatın inkişafı üzrə Azərbaycan təcrübəsindən, elektron hökumətin, elektron xidmətlərin  və Açıq Hökumət Məlumatlarının elektron ticarətin inkişafında mühüm rolundan danışıb.
Qeyd edilib ki, 2018-ci ildən etibarən Azərbaycan vətəndaşlarına veriləcək yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələri, mobil hökumətin və mobil imzanın geniş tətbiqi ölkəmizdə elektron ticarətin inkişafı üçün mühüm təkan verəcək.
Çıxışda ölkələrarası elektron ticarətin inkişafı üçün elektron imzaların qarşılıqlı tanınmasının əhəmiyyəti və bu istiqamətdə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən görülən işlər barədə məlumat verilib. Elektron imzanın tətbiqi ilə bağlı Azərbaycan təcrübəsi iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb və uğurlu təcrübə kimi qeyd olunub.

2641 Print the text Copy text
The first meeting of the Intergovernmental Group of Experts on “e-Commerce and the Digital Economy” held by the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) in Geneva. A representative of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies participated in the meeting.
The main goal of the experts group is to help developing countries to benefit from e-commerce opportunities and overcome existing problems in this area, considering the fact that the digital economy is unequally developed around the world.
The “Information Economy 2017” report prepared by the UNCTAD was presented at the meeting of intergovernmental group of experts, which brought together representatives of over 70 countries and officials of various international organizations.
The meeting discussed issues such as the identification of needs for the formation of competitive e-commerce and  digital economy in developing countries, measures for improving technological infrastructures in developing countries, identification of forms of partnership between developed and developing countries for maximizing the opportunities of e-commerce and eliminating existing problems.
At the meeting, information was also provided on the development of the international platform “www.etradeforall.org” founded by the UNCTAD in 2016. The platform enables emerging economies to benefit from the opportunities of electronic commerce. Through this initiative, countries can reach out to potential partners, get up-to-the-minute information on innovations and e-commerce.
Addressing the event, the representative of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies Azer Bayramov highlighted Azerbaijan’s experience in the development of e-commerce and digital economy, as well as important role of electronic government, electronic services and Open Government Data in the development of electronic commerce.
He noted that introduction of the new generation ID cards beginning from 2018, wide use of mobile government and mobile signature in Azerbaijan will provide a significant boost to the development of e-commerce in the country.
Mr. Bayramov informed about the importance of mutual recognition of electronic signatures for the development of electronic commerce between countries and the work done in this area by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies.