İstanbulda Türk Şurasına üzv ölkələrin İKT üzrə ikinci Nazirlər Toplantısı keçirilib
Ramin Quluzadə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin İKT üzrə 2-ci Nazirlər Toplantısında iştirak edib
Noyabrın 9-da Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına (Türk Şurası) üzv ölkələrin İKT üzrə 2-ci Nazirlər Toplantısı keçirilib.
Tədbirdə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələr - Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyənin sahəvi nazirləri və nazir müavinləri iştirak edib.
Ölkəmizi toplantıda Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyə Respublikasının nəqliyyat, dənizçilik və rabitə naziri Əhməd Arslan Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası çərçivəsində fəaliyyət göstərən İKT üzrə işçi qrupun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, təşkilata üzv dövlətlər arasında kibertəhlükəsizlik, elektron hökumət və fiber-optik şəbəkənin inkişafı sahələrində əməkdaşlıq imkanlarının geniş olduğunu toplantı iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, tədqiqat və inkişaf sahəsində də əməkdaşlıq edilməsini vacib hesab etdiyini bildirib. "Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASIM)" layihəsinin region ölkələri üçün önəminə toxunan nazir layihənin tezliklə reallaşdırılması istiqamətində səylərin artırılmasının vacibliyini qeyd edib.
Elektron hökumət, kibertəhlükəsizlik və fiber-optik şəbəkənin inkişafı üzrə müzakirələrin aparıldığı Nazirlər Toplantısında çıxış edən Ramin Quluzadə İKT sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, mövcud çağırışların səmərəli şəkildə cavablandırılması baxımından Türk Şurası çərçivəsində İKT üzrə işçi qrupun fəaliyyətinin xüsusi önəm daşıdığını bildirib.
"Ötən il Azərbaycanda keçirilən İKT üzrə 1-ci Nazirlər Toplantısında bir sıra məsələlər üzrə faydalı müzakirələr aparıldı və işçi qrup çərçivəsində dörd alt-qrupun yaradılmasına qərar verildi. Fikrimcə, İKT sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, mövcud çağırışların səmərəli şəkildə cavablandırılması baxımından bu alt qrupların fəaliyyəti xüsusi önəm daşıyır".
Nazir ölkəmizin təşəbbüskarı olduğu TASİM layihəsinin həyata keçirilməsi istiqamətində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin birgə səylərinin təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd edərək, layihənin iki qitə arasında ən qısa fiber-optik bağlantı olmaqla region ölkələri üçün strateji önəm daşıdığını və dənizə çıxışı olmayan ölkələrdə rəqəmsal boşluğun aradan qaldırılmasında əhəmiyyətli rol oynayacağını bildirib.
"Fürsətdən istifadə edərək diqqətinizə çatdırmaq istərdim ki, TASİM layihəsi üzrə yüksəksəviyyəli rəsmilərin növbəti illik görüşünün "Bakutel-2017" Beynəlxalq sərgi-konfransı çərçivəsində bu ilin 5 dekabr tarixində Bakı şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulur"- deyə nazir qeyd edib.
Son illər Azərbaycanda elektron hökumət quruculuğu istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verən nazir Ramin Quluzadə Türk Şurasına üzv ölkələr arasında elektron ticarət dövriyyəsinin artırılması məqsədilə "Elektron imza" sertifikatlarının qarşılıqlı tanınmasının təmin edilməsi sahəsində birgə iş aparılmasının vacibliyini vurğulayıb və bu xüsusda ilk addım olaraq təşkilata üzv dövlətlər arasında çoxtərəfli Sazişin imzalanmasını təklif edib.
Toplantıdan sonra Ramin Quluzadə ilə Əhməd Arslan arasında ikitərəfli görüş keçirilib, nəqliyyat və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahələrində qarşılıqlı əhəmiyyət kəsb edən məsələlərə dair müzakirələr aparılıb.
Xatırladaq ki, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının 10-11 sentyabr 2015-ci il tarixlərində Astana şəhərində keçirilmiş sonuncu zirvə görüşü zamanı informasiya və kommunikasiya texnologiyaları üzrə işçi qrupunun yaradılması qərara alınıb, İKT üzrə 1-ci Nazirlər Toplantısı ötən ilin noyabr ayında Bakı şəhərində keçirilib.

Istanbul hosts 2nd Ministerial Meeting on ICT of Turkic Council member states
Ramin Guluzade attends 2nd Ministerial Meeting on ICT of Cooperation Council of Turkic-speaking States
The 2nd Ministerial Meeting on ICT of the member states of the Cooperation Council of Turkic-speaking States (Turkic Council)  was held in Istanbul, the capital of Turkey on November 9, 2017.
The event was attended by ministers and deputy ministers in charge of ICT of member states of the Cooperation Council of Turkic-speaking States - Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkey.
Azerbaijan at the event was represented by a delegation headed by Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade.
Speaking at the event, Minister of Transport, Maritime Affairs and Communications of the Republic of Turkey Ahmet Arslan  highly appreciated the work of the working group on information and communication technologies operating within the framework of the Cooperation Council of the Turkic-speaking States,  noted the wide opportunities for the development of cooperation in the areas of cyber security, e-government and fiber-optic network development among member states. He also noted that it is important to cooperate in the field of research and development. Stressing the importance of the Trans-Eurasian Information Super Highway (TASIM) for regional countries, the minister underlined the importance of increasing the efforts to implement the project soon.
Speaking at the Ministerial Meeting, where discussions held on electronic government, cyber security and fiber-optic network development, Ramin Guluzade  highlighted the  activities of the working group on information and communication technologies   within the Turkish Council in terms of expanding cooperation in the field of ICT and effectively responding to existing challenges.
“Constructive discussions were held on a number of issues at the First Ministerial Meeting in Azerbaijan last year and it was decided to create four sub-groups within the working group. In my opinion, the activities of these sub-groups are of particular importance in terms of expanding  cooperation in the field of ICT and effectively responding to existing challenges,” said Ramin Guluzade.
Stressing that the joint efforts of the Cooperation Council of the Turkic-speaking countries towards the implementation of TASIM project initiated by Azerbaijan, are commendable, the minister said that the project envisages the creation of a new fiber-optic highway between the two continents  and is of strategic importance for the region and will play an important role in the elimination of the digital divide in landlocked countries.
“I would like to take this opportunity to bring to your attention that the next annual meeting of high-level officials on the TASIM project is scheduled for December 5 this year in Baku within the framework of the international exhibition and conference BakuTel,” the minister said.
Speaking on the work done in the direction of e-government building in Azerbaijan in recent years, Ramin Guluzade stressed the importance of conducting joint work in the field of mutual recognition of electronic signature certificates with the aim of increasing the trade turnover between the member countries of the Turkic Council. As a first step in this direction, the minister proposed signing of a multilateral agreement between the countries of the Turkic Council.
Following the meeting, a bilateral meeting was held between Ramin Guluzade and Ahmed Arslan. During the meeting they discussed the issues of mutual importance in the field of transport and information and communication technologies.
Recall that it was decided to create a working group on information and communication technologies  at the last meeting of the Cooperation Council of Turkic-speaking States  held at  highest level in Astana on September 10-11, 2015. The first ministerial meeting on ICT was held in November last year in Baku.