Nitq və eşitmə məhdudiyyətli qızlar üçün “Elektron Hökumət” portalı barədə təlim keçirilib
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi dekabrın 12-də nitq və eşitmə məhdudiyyətli gənclər üçün “Elektron hökumət” mövzusunda təlim keçib.
Təlim çərçivəsində elektron xidmətlərin ölkə vətəndaşlarının həyatındakı rolu, “Elektron Hökumət” portalı“Elektron imza” barədə məlumat verilib.
“Elektron Hökumət” portalı üzərindən ən çox istifadə olunan xidmətlər üzrə praktiki iş keçirilib. İştirakçılar portala giriş edərək yaşayış yeri haqqında arayış, diplom haqqında arayış və portalın köməkçi alətləri ilə tanış olublar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Nitq və eşitmə məhdudiyyətli qızlar üçün İKT təlimi” layihəsində 16-30 yaş arası bu sahəyə marağı olan 20 gənc xanım iştirak edir.
Layihə çərçivəsində İKT sahəsində kompüter haqqında ümumi biliklər, ofis proqramları, qrafik dizayn, kodlaşdırma, kibertəhlükəsizlik, robot texnologiyası və s. üzrə 12 təlim təşkil olunub.

Training on E-Government Portal held for speech and hearing impaired girls
On December 12, Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies conducted training on E-Government for young people with speech and hearing impairments.
During the training, the participants were informed about the role of electronic services in the lives of citizens, Electronic Government Portal and Electronic Signature.
Practical work was carried out on the services used most frequently through the portal. The participants accessed the portal and got acquainted with reference documents on residence, information on diploma and additional features of the portal.
20 young ladies aged between 16 and 30 participated  in the project “ICT training for speech and hearing impaired girls”, which is implemented  at the initiative of the State Agency for Public Service  and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
12 trainings were organized under the project on general knowledge about computer in ICT field, office programs, graphic design, coding, cybersecurity, robot technology, etc.