Prezident nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı Fərman imzaladı
5282 Mətni çap edin Mətni kopyala
Prezident İlham Əliyev yanvarın 12-də “Azərbaycan Respublikasında nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Fərman imzalayıb.
Fərmanda deyilir:
"Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar sahəsində idarəetməni təkmilləşdirmək və Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. “Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi haqqında Əsasnamə” təsdiq edilsin (əlavə olunur).
2. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dəniz Administrasiyası əsasında Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyi yaradılsın.
3. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mülki Aviasiya Administrasiyası əsasında Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi yaradılsın.
4. “Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin strukturu” təsdiq edilsin (əlavə olunur).
5. Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Aparatının işçilərinin say həddi 190 ştat vahidi, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin Aparatının və regional bölmələrinin işçilərinin say həddi 145 ştat vahidi, o cümlədən Xidmətin Aparatının işçilərinin say həddi 100 ştat vahidi, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyinin işçilərinin say həddi 65 ştat vahidi, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyinin işçilərinin say həddi 48 ştat vahidi, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin işçilərinin say həddi 18 ştat vahidi, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun işçilərinin say həddi 12 ştat vahidi müəyyən edilsin.
6. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dəniz Administrasiyasının tabeliyində olan Dəniz Üzgüçülüyünün Təhlükəsizliyi Mərkəzi və Nəqliyyat və Texniki-Təminat İdarəsi publik hüquqi şəxs statusu ilə Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyinin tabeliyinə verilsin.
7. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mülki Aviasiya Administrasiyasının tabeliyində olan Mülki Aviasiyada Uçuşların Təhlükəsizliyi üzrə Dövlət Müfəttişliyi publik hüquqi şəxs Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyinin tabeliyinə verilsin.
8. Müəyyən edilsin ki, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyinin və Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyinin direktorlarını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir.
9. “Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi haqqında Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 10 iyun tarixli 880 nömrəli Fərmanının (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2003, № 6, maddə 286; 2006, № 11, maddə 945; 2007, № 6, maddə 601; 2008, № 8, maddə 719, № 11, maddələr 969, 970; 2009, № 2, maddə 64, № 12, maddə 983; 2011, № 2, maddə 85; 2014, № 10, maddə 1186, № 12, maddə 1578; 2016, № 3, maddə 468, № 4, maddə 660; 2017, №1, maddə 59) 1-ci hissəsi ləğv edilsin.
10. “Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin fəaliyyətinin təmin edilməsi və “Azərbaycan Respublikasının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi haqqında Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 10 avqust tarixli 111 nömrəli Fərmanının ləğv edilməsi haqqında” 2014-cü il 19 iyun tarixli 185 nömrəli Fərmanının (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2014, № 6, maddə 635; 2016, № 6, maddə 1057, № 8, maddə 1384; 2017, № 5, maddə 844) 1-ci, 2-ci və 3-cü hissələri ləğv edilsin.
11. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
11.1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
11.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
11.3. Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təklifləri əsasında onun strukturuna daxil olmayan tabeliyində olan qurumların siyahısını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla bir ay müddətində təsdiq etsin;
11.4. bu Fərmanın 6-cı hissəsində nəzərdə tutulan publik hüquqi şəxslərin nizamnamələrini və strukturlarını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla bir ay müddətində təsdiq etsin;
11.5. Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyinin və Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyinin əsasnamələrinin layihəsini bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
11.6. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
11.7. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dəniz Administrasiyasının, Azərbaycan Respublikasının Mülki Aviasiya Administrasiyasının və onların tabeliyində olan qurumların balanslarındakı əmlakın, müvafiq olaraq, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyinin, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyinin və onların tabeliyində olan qurumların balanslarına verilməsini iki ay müddətində təmin etsin;
11.8. Azərbaycan Respublikasının 2018-ci il dövlət büdcəsində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dəniz Administrasiyası və Azərbaycan Respublikasının Mülki Aviasiya Administrasiyası üçün nəzərdə tutulmuş vəsaitin, müvafiq olaraq, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyinə və Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyinə ayrılması ilə əlaqədar tədbirlər görsün;

President signs decree on measures to improve management in transport, communications and high technologies field
2693 Print the text Copy text
On January 12, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree on some measures to improve the management in the field of transport, communications and high technologies.
The decree states:
“Governed  by Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and in order to improve the management in the field of transport, communications and high technologies and ensure the activities of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, I hereby decide:
1. To approve “Regulations on the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan” (attached).
2. To establish the State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan on the basis of the State Maritime Administration of the Republic of Azerbaijan.
3. To establish the State Civil Aviation Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan on the basis of the State Administration of Civil Aviation of the Republic of Azerbaijan.
4. To approve the “Structure of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan” (attached).
5. To determine the maximum number of staffers of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan up to 190 people, maximum number of staffers of the Office and regional branches of the State Moto Transport Service under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan- 145 people, including the maximum number of staffers of the Staff of the Service - 100 people,  maximum number of  staffers of the State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan -  65 people,  maximum number of staffers of the State Civil Aviation Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan -  48 people,  maximum number of staffers of the Electronic Security Service under the Ministry of  Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan - 18 people,  maximum number of staffers of the State Fund for Development of Information Technologies under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan Republic - 12 people.
6. To transfer the Maritime Safety Center and Transport and Technical Support Department subordinate to the State Maritime Administration of the Republic of Azerbaijan to the State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan with status of legal person in public law.
7. To transfer the State Inspectorate for Civil Aviation Safety subordinate to the State Civil Aviation Administration of the Republic of Azerbaijan to the State Civil Aviation Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan with status of legal person in public law.
8. To determine that the President of the Republic of Azerbaijan appoints and dismisses the directors of the State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and the State Civil Aviation Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan.
9. To cancel the first part of Decree No.880  of the President of the Republic of Azerbaijan dated  June 10, 2003  “On Approval of the Regulations on the Ministry of Transport” (Collection of Legislative Acts of Azerbaijan Republic, 2003, No. 6, Article 286; 2006, No.11, Article 945; 2007, No.6, article 601, 2008, No.8, article 719, No.11, articles 969, 970, 2009, No.2, Article 64, No.12, Article 983; 2011, No.2, Article 85; 2014, No.10, Article 1186 , No.12, Article 1578;  2016, No.3, Article 468, No.4, Article 660; 2017, No.1, Article 59).
10. To cancel the first, second and third parts of Decree No.185  of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 19, 2014 “On Ensuring the Activities of the Ministry of Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan” and on repealing Decree No.111 dated August 10, 2004  “On Approval of the Regulations on the Ministry of Communications and Information Technologies of the Republic of Azerbaijan” (Collection of Legislative Acts of Azerbaijan Republic, 2014, No.6, Article 635, 2016, No.6, Article 1057, No.8, Article 1384; 2017, No.5, Article 844).
11. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan shall:
11.1. Prepare within a period of three months and submit to the President of the Republic of Azerbaijan proposals on aligning the acts of the President of the Republic of Azerbaijan with this Decree;
11.2. Ensure within a period of three months and inform the President of the Republic of Azerbaijan  about  the aligning of regulatory  acts of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan with the above-mentioned Decree;
11.3. Approve within one month the list of subordinate organizations that are not included in its structure  with the approval of the President of the Republic of Azerbaijan on the basis of the proposals of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan;
11.4. Approve within one month the statutes and structures of legal persons in public law provided for in paragraph 6 of this Decree with the approval of the  President of the Republic of Azerbaijan;
11.5. Prepare within one month  the draft regulations of the State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and the State Civil Aviation Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and  submit to the President of the Republic of Azerbaijan;
1.6. Exercise control over the alignment of regulatory acts of  central executive bodies  with the present Decree and inform the President of the Republic of Azerbaijan about its execution  within  a period of five months;
11.7. Ensure within two months  the transfer of property on the balance sheet of the State Maritime Administration of the Republic of Azerbaijan, the State Administration of Civil Aviation of the Republic of Azerbaijan and their subordinate units, respectively to the balance of the State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, State Civil Aviation Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and their subordinate units;
11.8. Take measures to allocate the  funds provided in the state budget for 2018  for the State Maritime Administration of the Republic of Azerbaijan and the State Administration of Civil Aviation of the Republic of Azerbaijan, respectively to the State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, the State Civil Aviation Agency under the Ministry  of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan:
11.9. Address other issues arising from the present Decree.
12. The Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan shall ensure the alignment of regulatory acts of central executive bodies with this Decree and inform the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.”