Etibarnamələrin elektron qaydada verilməsinə başlanılıb
Reaktiv xidmətlərdən proaktiv xidmətlərə keçidi təmin edən “myGov” portalı sayəsində məkandan asılı olmayaraq həftənin bütün günləri 24 saat ərzində, notariat ofisinə müraciət etmədən nəqliyyat vasitələrinin idarəolunmasına dair etibarnamələrin elektron rəsmiləşdirilməsi imkanı yaradılıb. Bu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi və Ədliyyə Nazirliyinin əməkdaşlığı nəticəsində reallaşdırılıb.
Vətəndaşlar “myGov” şəxsi kabinetində etibarnamələrini görə və yeni etibarnamə yarada bilərlər. Etibarnamə vermək üçün vətəndaş “myGov” şəxsi kabinetində “Elektron etibarnamə” bölməsinə daxil olur, yeni etibarnamə üçün müraciət funksiyası vasitəsi ilə prosesə başlayır. Növbəti pəncərədə vətəndaşın qeydiyyatda olan nəqliyyat vasitələri görünür. Nəqliyyat vasitəsi seçilir və əgər nəqliyyat vasitəsinin icbari sığortası yoxdursa bu məlumat vətəndaşa dərhal bildirilir.
Növbəti mərhələdə etibarnamə veriləcək şəxsin FİN nömrəsi və sürücülük vəsiqəsinin seriya və nömrəsi daxil edilir. Əgər etibarnamə verilən tərəfin sürücülük vəsiqəsinin etibarlılıq müddəti bitibsə bu haqda məlumat verilir və etibarnamə verilə bilməyəcəyi bildirilir. Sonra etibarnamənin müddəti seçilir. Həmçinin bu mərhələdə həmin etibarnamə üzrə nəqliyyat vasitəsini idarə etmək səlahiyyətinin başqa şəxsə verilib verilə bilməyəcəyi də seçilir. Növbəti şəxsiyyət təsdiqetmə mərhələsində vətəndaşın doğum yeri və tarixi, qarşı tərəfin mobil nömrəsi və ya digər təsdiqedici məlumatlar təqdim olunduqdan sonra ödəniş funksiyası aktivləşir. Vətəndaş “ASAN ödəniş” sistemi üzərindən ödəniş edib prosesi tamamlayır. Ödəniş edildikdən sonra məlumatlar avtomatik olaraq Dövlət Yol Polisinə göndərilir.
Sonda vətəndaşın şəxsi kabinetinə bildiriş vasitəsi ilə etibarnamə müraciətinin statusu ilə bağlı məlumat göndərilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Ədliyyə Nazirliyi ilə əməkdaşlığı nəticəsində "Elektron hökumət" konseptinin müasir versiyası olan “myGov” portalı vasitəsilə elektron etibarnamələrlə yanaşı, nikahın və doğumun elektron qaydada qeydə alınması prosesi kimi digər ədliyyə xidmətləri də göstərilir. Portal üzərindən ilkin olaraq 19 dövlət xidməti və 16 bildiriş xidməti təqdim olunur. Bundan başqa, “myGov” portalından “eAgro”, “eSatınalma, “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının Elektron Müraciətlər Sistemi”, “ASAN ödəniş”, “eSosial”, “Birja Auksion” sistemlərinə keçid etmək mümkündür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Elektron hökumətin inkişafı və rəqəmsal hökumətə keçidlə bağlı tədbirlər haqqında” 2018-ci il 14 mart tarixli Fərmanı ilə dövlət xidmətlərinin həyata keçirilməsində informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi prioritet kimi müəyyənləşdirilib.

The granting of power of attorneys in electronic format has begun
With the help of the "myGov" portal that provides a transition from reactive services to proactive services, electronic formalization of power of attorney for vehicles is possible regardless of location, 24 hours a day, all day of the week, without having to go to a notary's office. This was realized as a result of cooperation between the E-GOV Development Center subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Justice.
Citizens can see their power of attorneys in the “myGov” personal cabinet and create new ones. In order to give a power of attorney, a citizen enters the “Electronic Power of attorney” section in the “myGov” personal cabinet and begins the process by applying for a new power of attorney. In the next window, the citizen's registered vehicles appear. The vehicle is selected and information is immediately reported to the citizen if the vehicle does not have compulsory insurance.
In the next step PIN, and series and number of driving license of the person to be granted the power of attorney are included. If the validity of the driver's license has expired, it will be notified and stated that the power of attorney cannot be issued. Then, the validity period of the power of attorney is selected. At this stage, it is also selected that the right to drive a vehicle under this power of attorney can be or cannot be transferred to another person. At the next identity verification stage, the payment function becomes active after the birthplace and date of the citizen, mobile number of the opposite side and other confirming information is provided. The citizen completes the process by making payments through the ASAN payment system. After payment, the information is automatically sent to the State Traffic Police Department.
In the end information on the status of the power of attorney is sent by notification to the citizen's personal cabinet.
As a result of the cooperation of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan with the Ministry of Justice besides electronic power of attorneys other justice services such as marriage and birth registration are also provided through the “myGov” portal, the modern version of the e-government concept. 19 public services and 16 notification services are provided initially through the portal. In addition, it is possible to switch from “myGov” portal to "eAgro", "e-Procurement", "Electronic appeal system" of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, "ASAN pay", "eSocial", "Exchange-Auction".