İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu üzrə ödənişlər “ASAN ödəniş” sistemində
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi “ASAN ödəniş” sisteminin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətində işləri davam etdirir. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu üzrə ödənişlər “ASAN ödəniş” sisteminə uğurla inteqrasiya olunub.
Bundan sonra ipoteka və kreditlərlə bağlı standart aylıq ödəniş, müddətin qısaldılması ilə aylıq ödənişin saxlanılıması üçün əlavə ödəniş, müddətin saxlanılması ilə aylıq ödənişin azaldılması üçün əlavə ödəniş, kreditin bağlanılması üçün tam ödəniş, zəmanət haqqı, əmlak sığortası ödənişi, həyat sığortası üzrə ödəniş, əmlak sığortası üzrə əlavə ödəniş, fərdi qəza (həyat) üzrə əlavə ödəniş, aylıq kirayə ödənişi və borcun bağlanılması üçün tam ödəniş kimi ödənişləri “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsilə ödəmək mümküdür.
“ASAN ödəniş” sistemi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 fevral 2014-cü il tarixli 110 nömrəli Fərmanına əsasən yaradılıb.
Hazırda 30 mərkəzi icra hakimiyyəti, 79 yerli icra hakimiyyəti, 96 məhkəmə orqanı, 7 publik hüquqi şəxs, dövlətə məxsus 9 hüquqi şəxs və 2 özəl təşkilat olmaqla, 223 qurumunun cərimə, vergi, rüsum, kommunal, lizinq, kredit, xidmət haqqı və digər istiqamətlərdə 570 xidmət üzrə ödənişləri “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsi ilə həyata keçirilə bilər.
Müvafiq ödənişləri www.asanpay.az ödəniş portalı, mobil tətbiqləri və terminalları, "Elektron hökumət" portalı eləcə də, sistemə qoşulmuş 10 000-dən artıq ödəniş terminalı, respublika ərazisində fəaliyyət göstərən ən qabaqcıl ödəmə portalları, internet və mobil bankçılıq xidmətləri vasitəsilə nağd və ya nağdsız qaydada həyata keçirmək mümkündür.

Mortgage and Credit Guarantee Fund payments have been integrated into the "ASAN payment" system
The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan continues to expand the scope of the "ASAN payment" system. Hence, the fee payments of the Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan have been integrated into the "ASAN payment" system.
From now on, citizens can carry out payments for the standard monthly payment, additional payment for withholding monthly payments by reducing the period, additional payment for reducing the monthly payment by withholding monthly payments, full payment for loan repayment, guarantee fee, property insurance payment, life insurance payment, surcharge on property insurance, additional payment for personal accident (life), monthly rental payments and full debt payment, and other types of mortgage and loan payments through the "ASAN payment" system.
The “ASAN Payment” system was established in accordance with the Decree number 110 of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 11, 2014.
Currently, 557 service charges of total 223 state institutions which include 30 central executive authorities, 79 local executive authorities, 96 judicial authorities, 7 legal entities, 9 state-owned legal entities, and 2 private organizations can be paid through “ASAN Payment” system including fines, tax, duties, utilities, leasing, loans and, etc.
The relevant payments can be processed in cash or cashless forms through www.asanpay.az payment portal, mobile applications, and terminals, e-government portal, as well as with more than 10,000 payment terminals integrated into the system, the most advanced payment portals operating in the country and internet and mobile banking services.