6597 Mətni çap edin Mətni kopyala
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov Beynəlxalq Administrativ Elmlər İnstitutunun (IIAS) 2020-ci il üzrə e-konfransı çərçivəsində keçirilən “COVID-19 Virusunun İdarəetmədə Doğurduğu Çətinliklərə qarşı Rəqəmsal Təcrübələr və Həllər” panel sessiyasında iştirak edib. Brüssel şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulan konfrans pandemiya dövrünə təsadüf etdiyindən onlayn şəkildə təşkil olunub.
BMT-nin İnkişaf Proqramının Astana Dövlət Xidməti Mərkəzinin (Astana Civil Service Hub) təşkilatçılığı ilə keçirilən e-konfransda elektron hökumətin inkişafı sahəsində ekspertlər, professional assosiasiyaların və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər. Astana Dövlət Xidməti Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Alixan Baymenov və Belçika Beynəlxalq Administrativ Elmlər İnstitutunun direktoru Sofiane Sahraoui iştirakçıları salamlayaraq, 42 ölkəni özündə birləşdirən Astana HUB-ın dəvətini qəbul etkiləri üçün Azərbaycan, Estoniya və İsrail nümayəndlərinə xüsüsi təşəkkürlərini bildiriblər.
Onlayn sessiyada COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə innovativ qabaqlayıcı tədbirlər, virusun yayılmasını azaltmaq üçün sosial innovasiyalar və e-həllərin təsiri məsələləri müzakirə olunub. E-panel Azərbaycan, Estoniya, Qazaxıstan və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) üzvü olan digər dövlətlərin pandemiya dövründə tətbiq etdikləri innovativ təcrübələrin öyrənilməsi üçün iştirakçılara şərait yaradıb.
EHİM-in direktoru çıxışında elektron hökumətin inkişafı mərhələləri, vətəndaşlara rəqəmsal formada təqdim edilən elektron xidmətlər və Azərbaycanda rəqəmsallaşma ilə bağlı mövcud çağırışlardan bəhs edib. Fariz Cəfərov tərəfindən tədbir iştirakçılarına “ASAN xidmət”, Azərbaycanda rəqəmsallaşma sahəsində görülmüş işlər, COVID-19 pandemiyası dövründə ölkəmizdə aparılan qabaqlayıcı tədbirlər, koronavirusla bağlı yaradılmış məlumatlandırma portalı, sahibkarlara dövlət dəstəyi mexanizmləri, koronavirusun yayılmasını azaltmağa kömək edən “E-Təbib” mobil tətbiqi və mövcud vəziyyətin idarə edilməsi üçün Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən hazırlanan “İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi” haqqında geniş təqdimat edilib.
Beynəlxalq konfrans COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar məsələlərin öhdəsindən gəlmək üçün innovativ həllərin tapılması, öyrənilməsi və çətinliklərin üzə çıxarılması üçün qərar vermədə iştirak edən səlahiyyətli şəxslərin bir yerə toplaşması məqsədi ilə təşkil olunub.

The director of EGDC spoke at an international e-conference
Fariz Jafarov, Director of E-GOV Development Center (EGDC) subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan participated in the e-panel session on “Digital Practices and Solutions to Respond to the COVID-19 Induced Challenges In Governance” within the framework of the International Institute of Administrative Sciences (IIAS) e-Conference 2020. The conference, intended to be held in Brussels was organized online due to coincidence with the pandemic.
Experts in the field of e-government development, representatives of professional associations, and international organizations attended the e-conference, organized by the Astana Civil Service Hub of the United Nations Development Program. Alikhan Baymenov, Chairman of the Board of the Astana Civil Service Hub and Sofiane Sahraoui, Director of the Belgian International Institute of Administrative Sciences by welcoming participants expressed special gratitude to the representatives of Azerbaijan, Estonia, and Israel for accepting the invitation of the Astana HUB, which unites 42 countries.
Innovative preventive measures to combat the COVID-19 pandemic, social innovations to reduce the spread of the virus and impact issues of e-solutions were discussed in the online session. The e-panel provided participants with an opportunity to learn about the innovative practices of Azerbaijan, Estonia, Kazakhstan, and other member countries of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) during the pandemic.
The Director of the EGDC in his speech, spoke about the stages of development of e-government, e-services provided to citizens in digital form, and existing challenges related to digitalization in Azerbaijan. Fariz Jafarov made an extensive presentation to the participants of the event "ASAN service", work done in the field of digitalization in Azerbaijan, preventive measures taken in our country during the COVID-19 pandemic, information portal created in connection with the coronavirus, state support mechanisms for entrepreneurs, “E-Tabib” mobile application helps reduce the spread of coronavirus and “System of Obtaining and Monitoring Permissions” developed by the E-Gov Development Center to manage the current situation.
The international conference was designed to assist the decision-makers to come together, explore faced challenges, learn from one another, and find innovative solutions for overcoming the COVID-19 related issues.