“İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi”ndə yeniliklər
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 3 iyul 2020-cil tarixli 236 nömrəli Qərarına əsasən COVID-19 virusunun yayılma sürətinin azaldılması, eləcə də onun törədə biləcəyi fəsadların minimuma endirilməsi məqsədilə Mingəçevir, Goranboy və Göygöl şəhərləri, Bərdə, Samux, Siyəzən, Şəki və Xaçmaz rayonları daxil olmaqla, Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Lənkəran, Yevlax, Masallı, Cəlilabad şəhərlərində və Abşeron rayonunda xüsusi karantin rejimi 2020-ci il 5 iyul saat 06:00-dan 20 iyul saat 06:00-dək uzadılır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tabeliyində Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən ərsəyə gətirilən “Xüsusi Karantin Rejiminin Tətbiqi Zamanı İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi”ndə də bir sıra yeniliklər tətbiq edilib. Belə ki, 8103 SMS icazə sistemi üzərindən müvafiq kodlar üzrə icazə alarkən cavab mesajında şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya və nömrəsi də əks olunur. Bu eyni nömrədən müxtəlif vəsiqə üzrə icazə alan vətəndaşlar arasında çaşqınlıq hallarının yaranmaması, hansı vəsiqə üzrə icazənin verildiyini dəqiq müəyyən etməkdə kömək edir.
icaze.e-gov.az portalında isə 5 iyul tarixinə qədər olan icazələr avtomatik olaraq deaktiv olunacaq. Fəaliyyətinə Nazirlər Kabinetinin müvafiq Qərarı ilə icazə verilən sahələr üzrə çalışan əməkdaşların isə 20 iyul tarixinədək icazələrini işəgötürənlər özləri nəzərdə tutduqları qrafikə uyğun bu gündən aktivləşdirə biləcəklər.
Bundan başqa, fəaliyyətinə icazə verilmiş sahələrdə çalışan əməkdaşların ezamiyyələrinin icazə.e-gov.az portalına əlavə olunması imkanı yaradılıb. Bunun üçün qurumun möhür səlahiyyətli şəxsi icazə.e-gov.az portalında “İcazələr” bölməsinə daxil olur. Açılmış bölmədə “Əməliyyatlar” sütunundan “ezamiyyə et” düyməsinə klik edilərək müvafiq məlumatlar doldurulur və təsdiq edilir. Əgər əməkdaşın aktiv icazəsi yoxdursa, bu zaman “İcazələr” bölməsinə daxil olaraq “Yeni” düyməsinə klik edərək öncə əməkdaşa icazə əldə etmək lazımdır.
Yeni qaydalara əsasən, “İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi” “TƏBİB”in elektron sisteminə inteqrasiya olunduğundan koronavirusa yoluxmuş vətəndaşlar 8103 SMS icazə sistemindən və “E-Təbib” mobil tətbiqindən icazə ala bilmirlər. Həmin vətəndaşlar sağaldıqdan və karantin müddəti bitdikdən sonra onun icazəsinə sistem üzərindən qoyulmuş qadağa aradan qaldırılır.
“İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi” Dövlət Sərhəd Xidmətinin elektron sisteminə də inteqrasiya olunub. Digər ölkələrdən Azərbaycana gələnlər nəzərdə tutulan karantin müddəti bitənə qədər 8103 SMS xidmətindən və “E-Təbib” mobil tətbiqindən icazə ala bilməyəcəklər.

Updates in “The System for Obtaining and Monitoring Permissions”
According to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No 236 dated July 3, 2020, special quarantine regime is extended from 00:00 on June 21, 2020, to 06:00 on July 5, 2020, in Baku, Sumgayit, Ganja, Lankaran, Yevlakh, Masalli, Jalilabad cities and in the territory of Absheron region, including Mingachevir, Goranboy and Goygol cities, Barda, Samukh, Siyazan, Sheki, and Khachmaz districts in order to reduce the rate of spread of COVID-19 virus, as well as to minimize the complications it can cause.
A number of updates have been introduced in the “The System for Obtaining and Monitoring Permissions during the Implementation of Special Quarantine Regime” developed by the E-Gov Development Center subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. Thus, the serial number of the ID card is also reflected in the reply message while obtaining permission on the relevant codes through the 8103 SMS permission system. This helps to avoid confusion among citizens who have obtained a permit from the same number on the different IDs, to determine exactly which ID permit is issued.
Permissions on the portal icaze.e-gov.az until July 5 will be automatically deactivated. Employers will be able to activate the permits of employees working in the areas permitted by the relevant Resolution of the Cabinet of Ministers until July 20, according to the schedule provided by them.
In addition, business trips of employees working in the permitted areas can be added to the portal icaze.e-gov.az. To do this, the seal authorized person of the institution enters the "Permits" section of the portal icaze.e-gov.az. In the opened section, the relevant information is filled in and confirmed by clicking the "business trip" button in the "Operations" column. If the employee does not have active permission, in this case, you must first obtain permission for the employee by entering the "Permissions" section and clicking on the "New" button.
According to the new rules, due to the integration of the “The System for Obtaining and Monitoring Permissions” into the electronic system of "E-Tabib", citizens infected with the coronavirus cannot obtain permission from the 8103 SMS permission system and the mobile application "E-Tabib". After the recovery of these citizens and the expiration of the quarantine period the ban on their permission imposed over the system is removed.
“The System for Obtaining and Monitoring Permissions” has also been integrated into the electronic system of the State Border Service. Those who came to Azerbaijan from other countries will not be able to obtain permission from the 8103 SMS service and the "E-Tabib" mobile application until the end of the intended quarantine period.
Individuals, legal entities, and officials are liable for the violation of the rules of application of established traffic restrictions during inspections by employees of the Ministry of Internal Affairs in accordance with the Administrative Offenses and Criminal Codes of the Republic of Azerbaijan. For more information, it is possible to contact the 9108 "Call" Center.