Azərbaycan Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin təsis etdiyi Süni İntellekt üzrə Komitənin II plenar iclasında təmsil olunub
3171 Mətni çap edin Mətni kopyala
6-8 iyul 2020-ci il tarixində Azərbaycan Avropa Şurası (AŞ) Nazirlər Komitəsinin təsis etdiyi Süni İntellekt üzrə Komitənin (CAHAİ) II plenar iclasında təmsil olunub. İclasda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov iştirak edib. Mart ayında Fransanın Strasburq şəhərində keçirilməsi planlaşdırılmış tədbir pandemiya səbəbindən təxirə salınaraq Komitəyə üzv olan dövlətlərin nümayəndə heyətlərinin onlayn səsvermədəki yekun qərarı nəticəsində onlayn qaydada təşkil olunub.
Plenar iclasın 1-ci günündə Süni İntellekt (Sİ) üzrə Komitənin sədri iştirakçıları müvafiq yeniliklər və informasiya üzrə məlumatlandırıb. Komitə Sİ üzrə insan hüquqları, qanunun aliliyi və demokratiya, həmçinin "yaşıl" və "qırmızı" sahələr üzrə hazırlanması, inkişafı və tətbiqi ilə əlaqədar yaranan imkanları və riskləri, eləcə də bununla əlaqəli beynəlxalq məcburi və məcburi olmayan sənədlərin, habelə etik qaydaların xəritələşdirilməsini müzakirə edib.
Plenar iclasın 2-ci günündə Komitə AŞ-nın müvafiq sahə üzrə hüquqi çərçivənin əhatə dairəsini və Sİ-in tərifini təmin etmək imkanını, həmçinin onun hazırlanması, inkişafı və tətbiqi üçün hüquqi çərçivənin əsas elementlərini müzakirə edib. Həmçinin Komitəyə həmin siyasətlər ilə əlaqədar daxili və beynəlxalq səviyyədə əsas yeniliklər barədə məlumat verilib.
Plenar iclasın 3-cü günündə qeydiyyatdan keçmiş üzv dövlətlərin nümayəndələri “Qanuni bazanın uyğunluğunu və effektivliyini təmin edən mümkün praktiki mexanizmlər” mövzusuna öz töhfələrini veriblər. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (Baş katibin Rəqəmsal Əməkdaşlıq üzrə Yüksək Səviyyəli Paneli və UNESCO), Avropa İttifaqı, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı Komitənin işi ilə Sİ üzərində davam edən işləri təqdim edib. Plenar iclasın son günündə Komitə qısaldılmış iclas hesabatını qəbul edib və növbəti plenar iclasın keçiriləcəyi tarix və yeri müzakirə edilib.
Süni İntellekt üzrə Komitənin məqsədi geniş çoxtərəfli məsləhətləşmələr əsasında Avropa Şurasının insan hüquqları, demokratiya və qanunun aliliyi standartlarına əsas tutaraq Süni İntellektin inkişafı, dizaynı və tətbiqi istiqamətində hüquqi bazanın mümkünlüyünü və potensial elementlərini araşdırmaqdır. Süni intellekt üzrə Komitəyə bütün üzv dövlətlərin nümayəndələri daxildirlər. Komitənin plenar iclaslarında, həmçinin Avropa Şurasının (AŞ) müvafiq struktur qurumlarının, Avropa İttifaqı, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ixtisaslaşmış agentliklərinin, müşahidəçi dövlətlərin təmsilçiləri, vətəndaş cəmiyyəti qurumları və AŞ tərəfdaşları olan internet şirkətlərinin mütəxəssisləri iştirak edirlər.

Azerbaijan was represented at the second plenary session of the Ad Hoc Committee on Artificial Intelligence established by the Committee of Ministers of the Council of Europe
1262 Print the text Copy text
On July 6-8, 2020, Azerbaijan was represented at the Second Plenary Session of the Ad Hoc Committee on Artificial Intelligence (CAHAI) established by the Committee of Ministers of the Council of Europe (CoE). Fariz Jafarov, Director of the E-Gov Development Center (EGDC) subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan attended the session. The event, intended to be held in March in Strasbourg, France, was postponed due to pandemic and was organized online as a result of the final decision of the delegations of the member states of the Committee in the online voting.
On the first day of the plenary session, the Chairman of the Ad Hoc Committee on Artificial Intelligence (CAHAI) briefed the participants on relevant innovations and information. The Committee discussed the opportunities and risks arising from the design, development, and application of AI on human rights, rule of law and democracy, as well as “green” and “red” areas, as well as the mapping of international binding and non-binding instruments, and of ethical guidelines.
On the second day of the plenary session, the Committee discussed the scope of a Council of Europe legal framework on AI, including the opportunity to define AI, as well as the main elements of a legal framework for the design, development, and application of AI. The Committee was informed about the main updates at the domestic and international level as regards policies.
On the third day of the plenary session, representatives of registered member states gave their contributions on “Possible practical mechanisms to ensure compliance and effectiveness of the legal framework”. The United Nations (Secretary-General’s High-level Panel on Digital Cooperation and UNESCO), The European Union, The Organization for Economic Co-operation and Development presented its ongoing work on artificial intelligence with the CAHAI’s work. On the last day of the plenary session, the Committee adopted the abridged meeting report and the date and place of the next Plenary meeting were discussed.
The purpose of the Ad Hoc Committee on Artificial Intelligence based on extensive multilateral consultations is to investigate the feasibility and potential elements of the legal framework for the design, development, and application of Artificial Intelligence based on the Council of Europe's standards of human rights, democracy and the rule of law. The Ad Hoc Committee on Artificial Intelligence includes representatives of all member states. Experts of relevant structures of the Council of Europe (CoE), European Union, Organization for Security and Cooperation in Europe, The Organization for Economic Co-operation and Development, specialized agencies of the United Nations, Internet companies that are partners of the Council of Europe and representatives of observer states, civil society organizations also attends at the plenary sessions of the Committee.