"Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi” açıqlanıb
Elektron Hökumət Sorğusunun (e-Government Survey) 2020-ci il üçün olan nəticələri açıqlanıb. Elektron Hökumət üzrə sorğu Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən 2 ildən bir keçirilir və 193 üzv ölkəni əhatə edir. Hazırlanmasında 200-dən çox tədqiqatçı, ekspert iştirak etmiş və sayca 11-ci olan bu nəşr dünya ölkələrinin e-hökumət hazırlığı ilə bağlı yeganə istinad mənbəyidir. "Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi" üzrə dövlətlər adətən ən yüksək, yüksək, orta və aşağı qruplarda təsnifləşdirilir. Azərbaycan yüksək qrupa aid edilən 69 ölkə arasından 13-cü yerdə (2018-ci ildə 70 ölkə arasında 30-cu yerdə olub) , okeanlara çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında isə ilk üçlükdədir. Azərbaycan reytinqdə 2018-ci ilə nisbətən öz indeksini 66 baldan 71 bala qədər yüksəldərək dünya üzrə orta göstəricini 11 bal üstələməyə nail olub. Qeyd edək ki, indeksi 0,75 olanda ölkə elektron hökumətin ən yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmış sayılır, bu isə o deməkdir ki Azərbaycan ən yüksək qrupa keçməyə real namizəddir. "Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi"ni təşkil edən meyarlara “Onlayn Xidmət İndeksi”, “Telekommunikasiya İnfrastrukturu İndeksi” və “İnsan Kapitalı İndeksi” daxildir. 2020-ci il qiymətləndirmə nəticələrinə əsasən Azərbaycan “Onlayn Xidmətlər İndeksi” üzrə 100 mümkün baldan 70 bal (dünya üzrə orta bal 56) toplayıb. BMT-nin hesabatında “Onlayn Xidmət İndeksi” üzrə ölkələri qruplaşdırarkən, Azərbaycan İsrail, Macarıstan, Almaniya, Çexiya, Belarus kimi ölkələrlə birlikdə “yüksək indeksli” dövlətlərin qrupuna daxil edilib. Azərbaycan “Telekommunikasiya İnfrastrukturunun İnkişafı İndeksi” üzrə 65 bal (dünya üzrə orta bal 54), “İnsan Kapitalı İndeksi” üzrə isə 77 bal (dünya üzrə orta bal 68) toplayıb.
Ümumilikdə isə ölkəmiz dünyanın 193 ölkəsi arasında "Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi" üzrə 70-ci yerdə öz mövqeyini qoruyub saxlaya bilib.
Hesabatda, həmçinin Azərbaycanın bu sahədə malik olduğu müsbət təcrübə qeyd edilib. Belə ki, “myGov”un “şəxsi kabinet” əsaslı elektron hökumət portalı olaraq vətəndaşlara şəxsi, maliyyə, təhsil və digər məlumatlarını əldə etmək və dövlət xidmətlərinə müraciət etmək imkanı verdiyi qeyd edilir. Portalın dövlət xidmətləri sahəsində yeni yanaşma tətbiq edərək, istifadəçi ehtiyaclarını real vaxt rejimində və data əsaslı prediktiv elektron hökumət konsepti əsasında reallaşdırdığı vurğulanır. “ASAN Login” sistemi vasitəsilə isə çoxlu sayda elektron xidmətlərə çıxışın olduğu bildirilir.
Hesabatda eləcə də "Elektron İştirak İndeksi" ilə bağlı nümunə olaraq “İdeya Bankı” layihəsinin adı çəkilərək saytına link verilib.
Ölkəmizdə elektron hökumət quruculuğunun sürətləndirilməsi və effektiv koordinasiyanın həyata keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Elektron hökumətin inkişafı və rəqəmsal hökumətə keçid ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanına əsasən 2018-ci ildə Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi yaradılıb.
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində yaradılan Mərkəz bu günədək dövlət xidmətlərinin elektronlaşdırılması sahəsində vətəntaşların həyatını asanlaşdıran bir sıra layihələr həyata keçirib. Bura “şəxsi kabinet” əsaslı və vətəndaşlara proaktiv xidmətlər göstərən “myGov” elektron hökumət portalı, “e-Satınalma” dövlət satınalmalarının vahid portalı, “e-Agro” Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemi, “e-hərrac” elektron hərrac sistemi, “ASAN Viza” , “ASAN ödəniş”, “ASAN Finans”, “ASAN Login” və digər layihələr aiddir.
Mərkəz, həmçinin pandemiya ilə mübarizə zamanı “Xüsusi Karantin Rejiminin Tətbiqi Zamanı İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi”ni ərsəyə gətirib. Vətəndaşların işlərini evdən çıxmadan görə bilmələri üçün bir sıra yeni xidmətlər elektronlaşdırılıb, “ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyətinə dair məlumatların onlayn əldə edilməsi məqsədilə “ASAN Bot” istifadəyə verilib.

“The E-Government Development Index” has been announced
The results of the E-Government Survey for 2020 have been announced. The E-Government Survey is conducted every two years by the United Nations and covers 193 member countries. This 11th edition developed by more than 200 researchers and experts, is the only reference source on e-government training in the world. According to the E-Government Development Index states are usually classified into the highest, high, middle, and low groups. Azerbaijan ranks 13th out of 69 countries in the top group (in 2018, it was ranked 30th among 70 countries.) and in the top three among landlocked developing countries. Compared to 2018, Azerbaijan has surpassed the world average by 11 points in the ranking by increasing its index from 66 points to 71 points. It should be noted that when the index is 0.75, the country is considered to have reached the highest level of e-government development, this means that Azerbaijan is a real candidate for the transition to the highest group. The criteria that make up the “E-Government Development Index” include the “Online Service Index”, the “Telecommunications Infrastructure Index” and the “Human Capital Index”. According to the results of the 2020 assessment, Azerbaijan scored 70 out of 100 possible points on the “Online Services Index” (world average score 56). While grouping countries according to the "Online Service Index" in the UN report Azerbaijan is included in the group of "high-index" countries, together with countries such as Israel, Hungary, Germany, the Czech Republic, and Belarus. Azerbaijan scored 65 points on “the Telecommunications Infrastructure Development Index” (world average score 54), 77 points on “the Human Capital Index” (world average score 68).
In general, our country has managed to maintain its position in the 70th place among the 193 countries of the world on the "e-Government Development Index".
The positive experience of Azerbaijan in this field was also noted in the report. Thus, it is noted that “myGov” as an e-government portal based on "personal cabinet" allows citizens to obtain personal, financial, educational, and other information and apply for public services. It is emphasized that the portal realizes the user's needs in the real-time regime and based on the data-based predicate e-government concept by implementing a new approach in the field of public services. It is reported that access to a large number of electronic services is available through the "ASAN Login" system.
The "Idea Bank" project was also mentioned in the report as an example of the "Electronic Participation Index" and a link to its website was provided.
In order to accelerate the construction of e-government and implement effective coordination in our country, the E-Gov Development Center was established in 2018 by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On measures to develop e-government and the transition to digital government."
The Center established subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations has implemented many projects in the field of electronic public services that facilitate the lives of citizens to date. These include “myGov” e-government portal based on “personal cabinet” and providing proactive services to citizens, Single portal of public procurement "e-Procurement", "e-Agro" Electronic Agricultural Information System, “e-auction” auction system, “ASAN Visa”, “ASAN payment”, “ASAN Finance ”, the “ASAN Login” and other projects.
The Center has also developed a "The System for Obtaining and Monitoring Permissions during the implementation of the special quarantine regime” during the fight against the pandemic. A number of new services have been digitized so that citizens can do their work without leaving home, “ASAN Bot” has been launched to provide online information on the activities of “ASAN service” centers.