“İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi”nin fəaliyyəti davam edəcək
Bakı, Cəlilabad, Gəncə, Masallı, Mingəçevir, Sumqayıt, Yevlax şəhərlərində və Abşeron, Bərdə, Goranboy, Göygöl, Xaçmaz, Siyəzən və Şəki rayonlarında mövcud sanitar-epidemioloji vəziyyətə uyğun olaraq 2020-ci il 5 avqust saat 06:00-dək sərtləşdirilmiş xüsusi karantin rejimi davam edəcək.
Müvafiq müddətdə “Xüsusi Karantin Rejiminin Tətbiqi Zamanı İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi” də işlək olacaq.
Bu müddətdə fəaliyyətinə icazə verilən iş və xidmət sahələrində çalışan şəxslərin icaze.e-gov.az portalında 2020-ci il 20 iyul tarixinə qədər aktiv olan icazələrinin müddətinin uzadılması Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən avtomatik olaraq həyata keçiriləcək. Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarına əsasən fəaliyyətinə icazə verilən yeni sahələrdə çalışan vətəndaşlar üçün isə portalda icazə alınmalıdır.
icaze.e-gov.az portalında mövcud icazəsinin statusuna vətəndaşlar “myGov” elektron hökumət portalında baxa bilərlər. Bunun üçün “myGov” portalına daxil olaraq öz şəxsi kabinetində “Məlumatlarım” bölməsini seçmək, açılan pəncərədə “İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemindən arayış”ın üzərinə sıxaraq icazəyə baxmaq və ya elektron formasını yükləmək lazımdır.
Evdən çıxmaq istədiklərinə dair icazə əldə etmək üçün vətəndaşlar isə əvvəlki qaydada, mobil nömrədən icazənin məqsədini bildirən xüsusi kodu və şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya və nömrəsini SMS-lə 8103 qısa nömrəsinə göndərməklə icazə əldə edəcəklər. Yeni Qərara əsasən şəxslərin yaşayış yerini və olduğu yeri tərk etmək üçün aldıqları SMS icazənin müddəti 2 saatdan 3 saatadək artırılıb.
İcazələrin məqsədinə dair isə daha öncə olduğu kimi 2 kodla müraciət etmək mümkündür:
1 nömrəli kod təxirəsalınmaz tibbi zərurətlə və hər hansı bir qrafik üzrə müalicə almaqla əlaqədardır. İcazə rayon və şəhər daxilində 3 saat müddətinə verilir. Müalicə prosedurunun müddəti uzanarsa geri qayıtma müddəti həkim tərəfindən verilən arayışla müəyyən edilir.
2 nömrəli kod ərzaq və digər gündəlik tələbat mallarının, dərman vasitələrinin alınması, dövlət xidmətlərinin, bank, poçt və fəaliyyətinin davam etdirilməsinə icazə verilən iş və xidmət sahələrində göstərilən digər xidmətlərdən istifadə edilməsi zərurəti, həmçinin açıq havada vaxtın keçirilməsi ilə əlaqədar yaşayış yerini və olduğu yeri tərk etmək üçün nəzərdə tutulub. İcazə 3 saat müddətinə gündə 1 dəfə verilir.
Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti və ya daimi yaşayan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər, həmçinin Azərbaycan Respublikası ərazisində müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər icazə kodunu, şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin seriya və nömrəsini 8103 nömrəsinə göndərməklə icazə əldə edə bilərlər.
Müvafiq indeks üzrə yaşayış yerini fərdi nəqliyyat vasitəsi ilə tərk etdikdə vətəndaşlara şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya və nömrəsi ilə yanaşı, həmin SMS mətninə nəqliyyat vasitəsinin dövlət qeydiyyat nişanını da əlavə etmələri tövsiyə olunur. Bu zaman nəqliyyat vasitəsinin icazəsinin olub-olmaması Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən xüsusi texniki vasitələrlə avtomatik formada yoxlanılacaqdır. SMS mətni nümunədə göstərildiyi şəkildə formalaşdırılmalıdır. İcazə indeksi, boşluq, şəxsiyyət vəsiqəsinin seriyası və nömrəsi, boşluq, nəqliyyat vasitəsinin dövlət qeydiyyat nişanı. SMS mətninin düzgün formalaşdırılması üçün boşluqlardan qeyd olunan şəkildə istifadə etmək mütləqdir. Həmçinin xarici, tranzit, səfirlik və.s dövlət qeydiyyat nişanları olan nəqliyyat vasitələri üçün də eyni qaydada icazə əldə etmək mümkündür.
Həyat və sağlamlığa bilavasitə təhlükəli vəziyyət yarandıqda yaşayış yerini tərk etmək üçün SMS icazənin alınması tələb olunmur. Həmçinin şəxslər məhkəməyə və ya hüquq mühafizə orqanlarına çağırıldıqda SMS göndərilmədən yaşayış yerini tərk edirlər.
Vətəndaşlar SMS icazə sistemindən istifadə qaydaları və SMS göndərilməsi ilə bağlı yaranan suallarla əlaqədar “ASAN xidmət”in 9108 Çağrı Mərkəzinə müraciət edə bilərlər.

“The System for Obtaining and Monitoring Permissions” will continue to operate
According to the current sanitary-epidemiological situation, the tightened special quarantine regime will continue until 06:00 on August 5, 2020, in Baku, Jalilabad, Ganja, Masalli, Mingachevir, Sumgayit, Yevlakh cities and in Absheron, Barda, Goranboy, Goygol, Khachmaz, Siyazan and Sheki regions.
“The System for Obtaining and Monitoring Permissions during the Implementation of Special Quarantine Regime” will also continue to operate in the relevant period.
During this period, the extension of persons’ active permits on the portal icaze.e-gov.az until July 20, 2020, working in the field of work and services where the activities are allowed will be carried out automatically by the E-Gov Development Center. According to the relevant resolution of the Cabinet of Ministers, permission must be obtained on the portal for citizens working in new areas where activities are allowed.
Citizens can look at the status of existing permits on the e-government portal "myGov". To do this, a citizen needs to access the portal "myGov" and select the "My Data" section in his personal cabinet, need to look at the permit or download the electronic form by clicking on the "certificate from the System of Obtaining and Monitoring Permissions" in the opening window.
To obtain a permit to leave the house, citizens send a special code indicating the purpose of the permit and the serial number of the ID card to the short number 8103 from the mobile number as before. According to the new Resolution, the period of SMS permission for individuals to leave their place of residence and location has been extended from 2 to 3 hours.
It is possible to apply with 2 codes for the purpose of permits as before:
Code number 2 is for leaving the house due to the need for purchasing food and other daily necessities, as well as medicines, the need to use public services, banking, postal and other services provided in the areas of work and services allowed to continue their activities, as well as to leave the place of residence and location due to spending time outdoors. Permission is issued once a day for 3 hours.
Foreigners or stateless persons temporarily or permanently residing in the Republic of Azerbaijan, as well as foreigners or stateless persons whose temporary stay in the territory of the Republic of Azerbaijan has been extended, may obtain permission by sending the permit code, the serial number of the ID card to 8103.
While leaving the place of residence by a personal vehicle according to the relevant index, citizens are recommended to add the state registration plate of the vehicle along with the serial number of the ID card to the text of the SMS. In this case, whether the vehicle has a permit will be automatically checked with special technical means by the Ministry of Internal Affairs. The SMS text should be formatted as shown in the example. Permit, index, space, serial number of the ID card, space, state registration plate of the vehicle. For proper formatting of SMS text, it is necessary to use the spaces as noted. It is also possible to obtain a permit in the same way for vehicles with foreign, transit, embassy, etc. state registration plates.
SMS permission is not required to leave the place of residence in case of imminent danger to life and health. Similarly, individuals may leave their homes without sending an SMS when summoned to court or to law enforcement.
Citizens can apply to the 9108 Call Center of "ASAN service" in connection with the rules of using the SMS permission system and questions related to sending SMS.