Komendant saatı üçün icaze.e-gov.az portalının fəaliyyəti yenidən aktivləşdirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Fərmanına əsasən Bakı, Gəncə, Sumqayıt, Yevlax, Mingəçevir, Naftalan şəhərlərində, Abşeron, Cəbrayıl, Füzuli, Ağcabədi, Beyləqan, Ağdam, Bərdə, Tərtər, Goranboy, Göygöl, Daşkəsən, Gədəbəy, Tovuz, Şəmkir, Qazax və Ağstafa rayonlarında hərbi vəziyyət dövründə 2020-ci il 28 sentyabr saat 21:00-dan saat 06:00-dək komendant saatı tətbiq edilir.
Komendant saatının tətbiq edildiyi ərazilərdə şəxslərin xüsusi icazə və şəxsiyyəti təsdiq edən sənədləri olmadan küçələrdə və digər ictimai yerlərdə olmaları qadağan edilir.
Nazirlər Kabinetinin 28 sentyabr tarixli 358 nömrəli qərarında fəaliyyətinə icazə verilən dövlət qurumlarının, eləcə də fiziki və hüquqi şəxslərin əməkdaşlarının fəaliyyəti üzrə icazə elektron imza vasitəsilə icaze.e-gov.az portalı üzərindən əldə ediləcək. Portaldan icazələr yalnız fəaliyyəti 21.00-dan 06.00-dək zəruri olan əməkdaşlar üçün əldə edilməlidir.
Bunun üçün dövlət və özəl təşkilatlarının möhür səlahiyyətli şəxsi “ASAN Login” vasitəsi ilə icaze.e-gov.az portalına daxil olmalıdır. Sitemə giriş “ASAN Login”də mövcud olan “Asan İmza” və “Elektron İmza” vasitəsilə mümkündür. Sistem açıldıqdan sonra sol tərəfdə yerləşən menyuda “İcazələr” düyməsi sıxılır və açılan pəncərədə “Yeni” düyməsinə klik edilir. Açılan birinci xanaya icazə veriləcək məsul şəxsin FİN-i daxil edilir. Bundan sonra “əməkdaş barədə məlumatlar”, həmçinin “Nəqliyyat vasitəsi barədə məlumatlar” və “İcazə barədə məlumatlar” müvafiq olaraq daxil edilərək “Yadda saxla” düyməsi sıxılır. Forma tam doldurulduqdan və məlumatlar yenidən yoxlanıldıqdan sonra “Təsdiqlə” xanası işarələnir və "Yadda saxla" düyməsi sıxılır. “Təsdiqlə” düyməsi sıxıldıqdan sonra məlumatlar avtomatik olaraq Daxili İşlər Nazirliyinə göndərilir və həmin müraciət üzərində dəyişikliklər etmək mümkün olmur. “Təsdiqlə” düyməsi sıxılmayıbsa “İcazələr” bölməsində əks olunan həmin icazə məlumatları “Redaktə” və “Sil” düymələrinin köməkliyi ilə müvafiq olaraq dəyişdirilə və ya sistemdən silinə bilər. “İcazələr” bölməsində sətrlər üzrə əks olunan icazələrin üzərinə klik etməklə onların mövcud statusu barədə məlumat əldə etmək olar. Bundan əlavə möhür səlahiyyətli şəxs sol tərəfdən yerləşən “Səlahiyyətlərin verilməsi” düyməsini klik etməklə açılan pəncərədə “Əlavə et” düyməsini sıxaraq sistemdən istifadə üçün digər şəxsə səlahiyyət verə bilər. Bunun üçün səlahiyyət vermək istənilən şəxsin FİN və şəxsiyyət vəsiqəsinin nömrəsi daxil edilərək “Yadda saxla” düyməsi sıxılır. Qeyd edək ki, səlahiyyət veriləcək şəxsin gücləndirilmiş elektron imzası həmin təşkilatın VÖEN-inə bağlı olmalıdır.
Vətəndaşlar mövcud icazələrinin statusuna “myGov” portalında baxa bilərlər. Bunun üçün vətəndaş “myGov” portalına daxil olaraq öz şəxsi kabinetində “Məlumatlarım” bölməsini seçə, açılan pəncərədə “İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemindən arayış”ın üzərinə sıxaraq öz icazəsinə baxa və ya elektron formasını yükləyə bilərlər.
Fəaliyyət sahəsinə icazə verilən qurumlarla bağlı suallar üçün İqtisadiyyat Nazirliyinin 195 Çağrı xidməti ilə, icazə.e-gov.az portalında icazələrin alınması ilə bağlı məlumat üçün isə “ASAN xidmət”in 9108 "Çağrı" Mərkəzi ilə əlaqə saxlamaq mümkündür.

The icaze.e-gov.az portal has been reactivated due to curfew
The icaze.e-gov.az portal has been reactivated due to curfew According to the relevant Decree of Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, curfew is imposed in Baku, Ganja, Sumgayit, Yevlakh, Mingachevir, Naftalan cities, Absheron, Jabrayil, Fuzuli, Aghjabadi, Beylagan, Aghdam, Barda, Tartar, Goranboy, Goygol, Dashkasan, Gadabay, Tovuz, Shamkir, Gazakh and Aghstafa districts, during the martial law from September 28, 2020 from 21:00 to 06:00.
In areas where curfew is applied, persons are prohibited from being on the streets and in other public places without special permission and identity documents.
Permits for activities of employees of state bodies, as well as individuals and legal entities, the activity of which is allowed by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 358 dated September 28, will be obtained through the portal icaze.e-gov.az via an electronic signature. Permits from the portal should be obtained only for employees whose activities are necessary from 21.00 to 06.00.
To obtain legal permission, seal authorized persons of public and private organizations should log in to icaze.e-gov.az portal via personal “ASAN Login”. Access to the system is possible through “Asan Signature” and “E-Signature” available in “ASAN Login”. After the system opens, the user should click the “Permissions” button on the left side of the menu and click the “New” button in the newly opened window. FIN of a responsible person should be entered into the first opening cell. After that, the “Remember” button should be clicked after fulfilling "Employee Information", as well as, “Vehicle Information” and “Permission Information” respectively. After the form is completed and information is re-checked, the “Confirm” box should be marked and the “Saves” button should be pressed. If the “Confirm” button is clicked, the information is automatically sent to the Ministry of Internal Affairs, and the application is not subject to change afterwards. If the “Confirm” button is not pressed, the permission information displayed in the “Permissions” section can be changed and deleted from the system via “Edit” and “Delete” buttons, respectively. Information about the current status of permissions can be got by clicking on the permissions displayed on the lines in the “Permissions” section. In addition, the seal authorized person may authorize another person to use the system by clicking the "Grant Authority" button on the left and clicking the "Add" button in the newly opened window. To do this, the FIN and ID number of the person who is wanted to be authorized should be entered, and the “Save” button should be pressed in the following. It should be noted that the strengthened e-signature of the authorized person must be linked to the TIN of the organization.
Citizens can view the status of existing permits on the portal "myGov". To do this, a citizen can access the portal "myGov" and select the "My Data" section in his personal cabinet, can view the permit or download the electronic form by clicking on the "certificate from the System of Obtaining and Monitoring Permissions" in the opening window.
In case of having any questions regarding the authorized bodies, 195 Call Service of the Ministry of Economy, and regarding information on obtaining permits on the portal icaze.e-gov.az 9108 "Call" Center of "ASAN service" should be contacted.