"İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi" yenidən bərpa olunub
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin müvafiq Qərarı ilə ölkəmizdə 14 dekabr 2020-ci il saat 00:00-dan 18 yanvar 2021-ci il saat 00:00-dək sərtləşdirilmiş xüsusi karantin rejimi tətbiq ediləcək. Həmin tarixlərdə Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Mingəçevir, Şirvan şəhərlərinin və Abşeron rayonunun ərazisində, eləcə də Lənkəran, Masallı, Cəlilabad, Şəki, Zaqatala, Quba, Xaçmaz, Yevlax, Bərdə, Biləsuvar və İsmayıllı rayon mərkəzlərində vətəndaşlara (kənd və qəsəbələr istisna olmaqla) hərəkət məhdudiyyəti qoyulacaq.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə ərsəyə gətirdiyi “Xüsusi Karantin Rejiminin Tətbiqi Zamanı İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi” də qeyd olunan tarixlərdə fəaliyyət göstərəcək.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 8 dekabr 2020-ci il tarixli Qərarı əsasında fəaliyyət sahəsinə icazə verilən qurum və təşkilatlarda çalışan şəxslər xidməti vəsiqə əsasında, eyni zamanda “icaze.e-gov.az” portalından icazə alınaraq hərəkət edə biləcəklər. Portaldan icazənin alınması üçün qurum və təşkilatların möhür səlahiyyətli şəxsləri müəyyən edilmiş əməkdaşları barədə məlumatları portala daxil edə bilərlər.
Sistemdən istifadəyə dair daha ətraflı məlumat üçün təlimat videosu: https://youtu.be/RCVtH5YyEIg
Vətəndaşlar isə yaşayış yerini və olduğu yeri tərk etmək üçün 8103 qısa nömrəsinə SMS göndərməlidirlər:
1 rəqəmi - təxirəsalınmaz tibbi zərurətlə və ya qrafik üzrə müalicə almaqla əlaqədar yaşayış yerini və olduğu yeri tərk etmək üçün 3 saat müddətinə verilir;
2 rəqəmi - ərzaq və digər gündəlik tələbat mallarının və dərman vasitələrinin alınması, dövlət xidmətlərinin, bank, poçt və fəaliyyətinin davam etdirilməsinə icazə verilən iş və xidmət sahələrində göstərilən digər xidmətlərdən istifadə edilməsi zərurəti, həmçinin açıq havada vaxtın keçirilməsi ilə əlaqədar yaşayış yerini və olduğu yeri tərk etmək üçün 3 saat müddətinə gündə 1 dəfə verilir;
Həyat və sağlamlığa bilavasitə təhlükəli vəziyyət yarandıqda yaşayış yerini tərk etmək üçün SMS icazənin alınması tələb olunmur.
Yaxın qohumunun dəfnində iştirakla əlaqədar yaşayış yerini və olduğu yeri tərk etmək üçün hər bir şəxs Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Növbətçi Hissələri İdarəetmə Xidmətinin “102” Xidməti – Zəng Mərkəzi vasitəsilə icazə almalıdır.
Həmçinin şəxslər məhkəməyə və ya hüquq mühafizə orqanlarına çağırıldıqda SMS göndərilmədən yaşayış yerini tərk edirlər. Bu halda onlar məhkəməyə və ya hüquq mühafizə orqanına çağırılmalarına dair sənədi polis əməkdaşlarının tələbi ilə onlara təqdim etməlidirlər.
Vətəndaşlar SMS icazə sistemindən istifadə qaydaları və SMS göndərilməsi ilə bağlı yaranan suallarla əlaqədar “ASAN xidmət”in 9108 "Çağrı" Mərkəzinə müraciət edə bilərlər.

“The System for Obtaining and Monitoring Permissions” has been restored again
According to the relevant Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the tightened special quarantine regime will be applied in our country from 00:00 on December 14, 2020 to 00:00 on January 18, 2021. On those dates, in Baku, Sumgayit, Ganja, Mingachevir, Shirvan cities and Absheron region, as well as in Lankaran, Masalli, Jalilabad, Sheki, Zagatala, Guba, Khachmaz, Yevlakh, Barda, Bilasuvar and Ismayilli region centers (except villages and settlements) movement restrictions will be imposed.
“The System for Obtaining and Monitoring Permissions during the Implementation of Special Quarantine Regime” developed by the E-GOV Development Center subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and jointly with the Ministry of Internal Affairs, will operate on the mentioned dates.
Individuals working in the institutions and organizations authorized to operate in accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated December 8, 2020, will be able to act on the basis of a service card, as well as with the permission of the portal "icaze.e-gov.az".
In order to obtain permission from the portal, seal authorized persons of institutions and organizations can enter information about the identified employees into the portal.
Instructional video for more information on using the system: https://youtu.be/RCVtH5YyEIg
Citizens must send an SMS to the short number 8103 to leave their place of residence and location:
Number 1- issued for a period of 3 hours to leave the place of residence and location due to urgent medical necessity or scheduled treatment;
Number 2- issued once a day for a period of 3 hours to leave the house due to the need for purchasing food and other daily necessities, as well as medicines, the need to use public services, banking, postal and other services provided in the areas of work and services allowed to continue their activities, as well as to leave the place of residence and location due to spending time outdoors.
SMS permission is not required to leave the place of residence in case of imminent danger to life and health.
In order to leave the place of residence and location with the aim to attend the funeral of a close relative, each person must obtain a permit through the "102" Service of the Duty Services Administration Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan- Call Center.
Similarly, individuals may leave their homes without sending an SMS when summoned to court or to law enforcement. In this case, they must present the document on a summons to a court or law enforcement agency at the request of police officers.
Citizens can apply to the 9108 “Call” Center of "ASAN service" in connection with the rules of using the SMS permission system and questions related to sending SMS.