Azərbaycan Süni İntellekt üzrə Komitənin növbəti iclasında iştirak edib
Azərbaycan Avropa Şurası (AŞ) Nazirlər Komitəsinin təsis etdiyi Süni İntellekt üzrə Komitənin (CAHAI) 3-cü plenar iclasında iştirak edib. Onlayn formatda keçirilən tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov, həmçinin EHİM-in direktorunun süni intelekt üzrə müşaviri Günay Kazımzadə və EHİM-in mütəxəssisi Əzizə Vidadi təmsil ediblər.
Plenar iclasın açılış günündə Avropa Şurasının baş katibi Mariya Peyçinoviç-Buriç, Avropa Şurasının Parlament Assambleyasının prezidenti Rik Dams, Almaniyanın Ədliyyə və istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi üzrə federal naziri Kristian Kastrop çıxış ediblər. Üç gün davam edən tədbirdə süni intellektin tətbiqindən danışılıb. Həmçinin bu istiqamətdə hüquqi fəaliyyət, insan hüquqları, qanunun aliliyi və demokratiyaya əsaslanaraq süni intellektin qurulması, inkişaf etdirilməsi və tətbiqi kimi məsələlər müzakirə edilib, maraqlı tərəflərlə fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanı təmsil edən nümayəndə heyəti Komitə tərəfindən təqdim olunan texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması zamanı metodologiya, terminologiya, təsnifat və sistemləşdirmə üzrə qeydlərini bildirib, xüsusilə spesifik sahələrdə süni intellektin tədbiqi və hüquqi əsasının qoyulması təkliflərini irəli sürüb.
Tədbirin yekunu olaraq süni intellekt üzrə hüquqi sənədin texniki-iqtisadi əsaslandırması qəbul edilib və 2021-ci ildə Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, ötən il Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin Süni İntellekt üzrə Komitəsinin Bürosuna Azərbaycandan EHİM-in direktoru Fariz Cəfərov müşahidəçi üzv seçilib.

Azerbaijan attended the next meeting of the Committee on Artificial Intelligence
Azerbaijan attended the third plenary session of the Ad Hoc Committee on Artificial Intelligence (CAHAI) established by the Committee of Ministers of the Council of Europe (CoE). Our country was represented at the online event by Fariz Jafarov, director of the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, as well as Gunay Kazimzada, advisor on Artificial Intelligence to the director of EGDC and Aziza Vidadi, specialist of EGDC.
On the opening day of the plenary session, the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić, the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Rick Daems, Federal Ministry of Justice and Consumer Protection, Germany Christian Kastrop spoke. The use of Artificial Intelligence was discussed at the three-day event. They also discussed issues such as design, development and application of Artificial Intelligence on human rights, the rule of law and democracy and exchanged views with stakeholders. The Azerbaijani delegation made remarks on the methodology, terminology, classification and systematization during the preparation of the feasibility study submitted by the Committee, and made proposals on the application and legal basis for the application of Artificial Intelligence, especially in specific areas.
As a result of the event, a feasibility study of a legal document on Artificial Intelligence was adopted and will be submitted to the Committee of Ministers of the Council of Europe in 2021.
Last year, from Azerbaijan, Fariz Jafarov, the director of EGDC, was elected as an observer member of the Bureau of the Committee on Artificial Intelligence of the Committee of Ministers of the Council of Europe.