2-ci “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramı başa çatıb
25 dekabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) təşkilatçılığı və “PAŞA Holding”in sponsorluğu ilə həyata keçirilən 2-ci “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramı uğurla başa çatıb. Proqramın bağlanışına həsr olunan onlayn görüşdə EHİM-in nümayəndələri, münsiflər heyətinin üzvləri, təlimçilər və proqrama qatılan jurnalistlər iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən EHİM-in nümayəndələri və münsiflər heyətinin üzvləri ölkəmizdə elektron hökumət quruculuğu haqqında danışıblar, həmçinin rəqəmsallaşma ilə bağlı maarifləndirmədə medianın vacib rolunu vurğulayıblar. İki hissədən ibarət proqramın birinci hissəsində rəqəmsal jurnalistika, İKT sektorunda son trendlər, elektron dövlət layihələri, elektron xidmətlərə dair təlimlər təşkil olunub. Proqramın ikinci hissəsində isə təlimləri uğurla başa çatdıran iştirakçılar arasında yazı müsabiqəsi keçirilib. İştirakçılar müsabiqə üçün jurnalist araşdırmalarını ortaya qoyaraq məqalələr hazırlamış və bu məqalələr münsiflər heyəti tərəfindən xüsusi kriteriyalar əsasında qiymətləndiriliblər. Müsabiqədə media nümayəndələri arasından I yerin sahibi Nicat Nəsirli, II yerin sahibi Rüfət Seyidov, III yerin sahibi Yeganə Nəbiyeva seçiliblər. Qaliblər aidiyyatı olaraq 1000 AZN, 700 AZN və 500 AZN pul mükafatı ilə təltif ediliblər. Bununla yanaşı, proqramı müvəffəqiyyətlə bitirən iştirakçılar EHİM tərəfindən elektron sertifikatlarla təltif olunublar.
“Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramının əsas hədəfi media nümayəndələrinin rəqəmsal xidmətlər haqqında məlumatlılığını daha da artırmaq, elektron xidmətlər sahəsində əhalinin maarifləndirilməsinə töhfə vermək, həmçinin bu xidmətlərdən istifadəni daha da genişləndirməkdir. Proqram ilk dəfə olaraq cari ilin iyun ayında reallaşdırılıb və böyük marağa səbəb olub.
Xatırladaq ki, EHİM “myGov”, “ASAN Login”, “ASAN Finans”, “ASAN ödəniş”, “ASAN Viza”, eləcə də “e-Satınalma”,“e-agro”, “e-hərrac”, “ADRA icazələr sistemi”, “Xüsusi Karantin Rejiminin Tətbiqi Zamanı İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi” və digər elektron layihələri ərsəyə gətirərək, vətəndaşların istifadəsinə verib.

The 2nd “Ragamsal Jurnalistikaya doghru” program has finished
On December 25, 2020, the 2nd “Ragamsal Jurnalistikaya doghru” program (“Towards Digital Journalism” program) organized by the E-Gov Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and sponsorship of Pasha Holding has successfully been completed. Representatives of EGDC, members of the jury, trainers and journalists participating in the program attended in the online meeting dedicated to the closing of the program.
Representatives of EGDC speaking at the event and members of the jury spoke about the building of e-government in our country, as well as emphasized the important role of the media in raising awareness about digitalization. In the first part of the two-part program, trainings were organized on digital journalism, latest trends in the ICT sector, e-government projects, and e-services. In the second stage of the program, a writing competition was held among the participants who successfully completed the trainings. Participants prepared articles for the competition based on journalistic research, and these articles were evaluated by the jury on the basis of special criteria. In the competition, the first place winner Nijat Nasirli, the second place winner Rufat Seyidov and the third place winner Yegana Nabiyeva were selected from the media representatives. The winners were awarded 1,000 AZN, 700 AZN and 500 AZN, respectively. In addition, participants who successfully completed the program were awarded e-certificates by EGDC.
The main target of the “Ragamsal Jurnalistikaya doghru” program is to increase the awareness of media representatives about digital services, to contribute to the education of the population in the field of e-services, as well as to expand the use of these services. The program was first implemented in June of the current year and aroused great interest.
It should be noted that EGDC has developed “myGov”, “ASAN login”, “ASAN Finance”, “ASAN pay”, “ASAN visa”, as well as “e-Procurement”, “e-agro”, “e-auction”, permissions system of the State Advertising Agency of the Republic of Azerbaijan, “The System for Obtaining and Monitoring Permissions during the Implementation of Special Quarantine Regime” and other electronic projects and made them available for the use of citizens.