Elektron Xidmətlərin Təşviqi üzrə İctimai Şuranın növbəti görüşü keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi yanında Elektron Xidmətlərin Təşviqi üzrə İctimai Şuranın növbəti görüşü keçirilib.
Videokonfrans formatında təşkil olunan və müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüşün əsas məqsədi Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən idarə edilən “ASAN Login” sisteminin videoqeydiyyat imkanının təqdim edilməsi olub.
Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti, İctimai Şuranın koordinatoru Osman Gündüz dövlət xidmətlərinin daha sürətlə inkişaf etdiyi dövrdə bu cür görüşlərin keçirilməsinin və yeni xidmətlərin müzakirəsinin vacibliyini vurğulayıb.
Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin direktor müavini Mehdi Cavadov “Single Sign On” (Vahid Giriş Sistemi) – prinsipi əsasında yaradılan “ ASAN Login” layihəsinin üstünlüklərindən söhbət açıb. O bildirib ki, “ASAN Login”də istifadəçi sayı əhəmiyyətli dərəcədə, 2020-ci ilin yekunlarına görə 3 dəfədən çox artaraq 1 milyon 741 min təşkil edib.
“ASAN Login” üzrə layihə rəhbəri Tural Həsənov video qeydiyyatla bağlı geniş təqdimat edib, sistem üzərindən əyani şəkildə göstərilib. Bildirilib ki, sistemdə videoqeydiyyatdan keçmiş vətəndaşın şəxsiyyətinin müəyyən olunması üçün süni intellekt həllərindən də istifadə edilir.
Təqdimatdan sonra “ASAN Login” layihəsinin üstünlüyü və xüsusilə yeni yaradılmış video qeydiyyat imkanı ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Görüşdə İctimai Şura üzvləri tərəfindən yaranan suallar cavablandırılıb və təkliflər müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, hazırda inteqrasiya olunan sistemlərlə birlikdə “ASAN Login” 50 sistemə girişi təmin edir. Bu isə öz növbəsində bir çox istifadəçi adı və parolu yadda saxlamaq ehtiyacını aradan qaldırır, məlumat sızması təhlükəsini minimuma endirir. O cümlədən zamana qənaət etmək və məlumatları vahid məkandan idarə etmək imkanları yaradır.

The following meeting of the Public Council on Electronic Services Promotion was held
The next meeting of the Public Council on Electronic Services Promotion under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan was held.
The main purpose of the meeting, organized in the format of a video conference and attended by representatives of relevant state bodies, was to present the possibility of video recording of the system "ASAN Login", managed by the E-GOV Development Center.
President of the Azerbaijan Internet Forum, Coordinator of the Public Council Osman Gunduz emphasized the importance of holding such meetings and discussing new services at a time of rapid development of public services.
Mehdi Javadov, Deputy Director of the E-GOV Development Center, spoke about the advantages of the "ASAN Login" project, which is based on the principle of "Single Sign On" (Unified Access System). He said that the number of users of "ASAN Login" has significantly increased by more than 3 times in 2020 and amounted to 1 million 741 thousand.
Tural Hasanov, Project Manager of “ASAN Login”, gave an extensive presentation on video recording, which was shown visually through the system. It was noted that the system also uses Artificial Intelligence solutions to identify the video-registered citizen.
After the presentation, there was an exchange of views on the advantages of the "ASAN Login" project and, in particular, the possibility of new video recording. The questions raised by the members of the Public Council were answered at the meeting, and the proposals were discussed.
It should be noted that “ASAN Login”, together with the currently integrated systems, provides access to 50 systems. This, in turn, eliminates the need to remember many usernames and passwords, minimizes the risk of data leakage. It also allows to save time and manage data from a single location.