EHİM beynəlxalq rəqəmsal sammitdə iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov dünyanın rəqəmsal liderlərinin iştirakı ilə təşkil olunan “Rəqəmsal Sammit 2021”də təqdimatla çıxış edib.
Onlayn rejimdə təşkil olunan beynəlxalq tədbirdə Azərbaycanda süni intellektin formalaşması istiqamətində görülən işlər, o cümlədən məlumatların toplanması və Fərdi İdentifikasiya Nömrəsi əsasında emalı, vahid mənbə reyestrinin yaradılması, məlumatların çarpazlaşdırılması və təhlili, maşın öyrənməsinin tətbiqi və digər istiqamətlər haqqında ətraflı məlumat verilib. Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən yaradılan Elektron Hökumət İnformasiya Sisteminin dövlət – vətəndaş (G2C), dövlət – biznes (G2B), dövlət – dövlət (G2G) formatında fəaliyyət göstərdiyi bildirilib. “ASAN xidmət” təcrübəsi, həmçinin “ASAN Login”, “ASAN Bridge” “ASAN bot” layihələri haqqında geniş məlumatın əks olunduğu təqdimat sammit iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub.
Qlobal Hökumət Forumu tərəfindən Böyük Britaniya hökumətinin rəqəmsal xidmətlər üzrə sabiq baş direktoru Kevin Kaninqtonun moderatorluğu ilə təşkil olunan “Rəqəmsal Sammit 2021” rəqəmsal texnologiyaların müzakirə olunduğu ən mötəbər və nüfuzlu platformalardan biridir. Sammit dövlət sektorunun rəqəmsal transformasiyası sahəsində mövcud imkan və çağırışların açıq müzakirəsi üçün sektor liderlərini bir araya toplayır. Builki tədbir çərçivəsində “pandemiyada nəyi öyrəndik?”, “məlumatlardan istifadə etməklə vətəndaş, hökumət və hakimiyyətin inkişafı”, “süni intellektin dövlət xidmətlərində istifadəsi” kimi mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

EGDC participated in the international digital summit
Fariz Jafarov, Director of the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations of the President of the Republic of Azerbaijan, made a presentation at the “Digital Summit 2021”, organized with the participation of digital leaders around the world.
At the online international event, detailed information was given on the work done to form artificial intelligence in Azerbaijan, including data collection and processing based on Personal Identification Number, creation of a single source register, data crossover and analysis, application of machine learning and other areas. The e-Government Information System created by the E-GOV Development Center operates in the format of state-citizen (G2C), state-business (G2B), state-state (G2G). The presentation of the “ASAN service” experience, as well as extensive information about the “ASAN Login”, “ASAN Bridge” and “ASAN bot” projects aroused great interest among the summit participants.
“The Digital Summit 2021”, organized by the Global Government Forum and moderated by Kevin Cunnington, former Director General of the Digital Services of the Government of the United Kingdom, is one of the most prestigious and influential platforms for discussing digital technologies. The summit brings together sector leaders to openly discuss the existing opportunities and challenges in the field of digital transformation of the public sector. This year's event included extensive discussions on topics such as "What did we learn from the pandemic?", "Development of citizens, state and government using information," and "The use of artificial intelligence in public services."