“Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” mövzusunda beynəlxalq konfrans davam edir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə rəqəmsal formatda baş tutan “Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” (AIFORDIGIGOV) mövzusunda beynəlxalq konfrans davam edir. Tədbirin ikinci günündə ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadənin moderatorluğu ilə keçirilən “Gələcəyi birlikdə şəkilləndirək” mövzusunda açılış nitqlərində Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov və “Türksat”ın direktoru Hasan H. Ertok çıxış ediblər.
Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov “ASAN xidmət” modeli haqqında söhbət açıb. İlkin mərhələdə ayrı-ayrı məkanlarda təqdim edilən xidmətlərin bir mərhələyə toplandığını bildirən sədr müavini hazırki mərhələdə bir məkandan təqdim edilən xidmətlərdən fasiləsiz xidmətlərə keçidin təmin edildiyini vurğulayıb. Nümunə olaraq reaktiv xidmətlərdən proaktiv xidmətlərə keçidi həyata keçirən “myGov” şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət platforması göstərilib. Süni intellekt mövzusunda toxunan Ceyhun Salmanov yeni nəsil texnologiyalar vasitəsilə gündəlik işlərin avtomatlaşdırılması sayəsində qərar verməyə daha çox zamanın olacağını vurğalayıb.
PAŞA Holdinq, Azərbaycan Beynəlxalq Bankı, “BestComp” və bp şirkətlərinin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən konfrans dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin əziz xatirəsinə həsr olunur.
Günün birinci yarısında iki panel müzakirəsi təşkil olunub. Lütfi Zadə Texnologiya Mərkəzinin direktoru İmran Bağırovun moderatorluğu ilə keçirilən “Süni intellektin etikası” mövzusunda ilk panel müzakirəsində Avropa Şurasının Süni İntellekt üzrə Komitəsinin sədri Qreqor Strojin, “Microsoft”un Mərkəzi və Şərqi Avropa Bölgəsindəki 24 ölkə üçün Milli Texnologiya Siyasətləri və Strategiyaları direktoru Mixail Şmelev və “OdiseIA”ın prezident və təsisçisi Idoia A. Salazar çıxış ediblər.
Kanada təbii sərvətlər departamentinin nümayəndəsi Vik Pantın moderatorluğu keçirilən “Süni intellekt üzrə dövlət strategiyaları” mövzusunda panel müzakirələrində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin innovasiyalar və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov, “e-Estonia” brifinq mərkəzinin rəqəmsal transformasiya məsləhətçisi Anet Numa və “AI Singapore”un direktor müavini Sengmeng Koo çıxış ediblər.
Günün ikinci yarısında təşkil olunan sessiyalar “PwC”nin süni intellekt və texnologiya lideri Maykl Berns və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının kəşfiyyat rəhbəri Leyla Seyidzadənin moderatorluğu ilə keçirilib. Sessiyalarda Azərbaycan Beynəlxalq Bankının baş direktoru Nihat Şenyuva, PAŞA Bankın İdarə Heyətinin üzvü Bəhruz Nağıyev, “GazProm Bank”ın rəqəmsallaşma üzrə vitse-prezidenti Aleksey Kotlov, “AI Governance International”ın təsisçisi Ana Çubinidze, Avropa Şurası Süni İntellekt üzrə Komitədə Gender Bərabərliyi Məruzəçisi Yana Novohradska, “Givetastic”in icraçı direktor və təsisçisi Vidya M. Müller, Aqrar Elm və Innovasiya Mərkəzinin direktor müavini Əkbər Abbasov çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin data yarışması öncəsi təlim (workshop) təşkil olunub və "Kaggle" platforması üzərində keçirilən data yarışmasına start verilib.

An international conference on "Artificial Intelligence in Digital Governance" continues
An international conference on "Artificial Intelligence in Digital Governance" (AIFORDIGIGOV) organized by the E-GOV Development Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan continues. On the second day of the event, Deputy Chairman of the State Agency Jeyhun Salmanov and Director of Turksat Hasan H. Ertok made opening speeches on "Shaping the Future Together" moderated by ADA University Vice-Rector Fariz Ismayilzade.
Deputy Chairman of the State Agency Jeyhun Salmanov spoke about the "ASAN service" model. At the initial stage, the services provided in different places were collected in one stage, said the deputy chairman and stressed that at the present stage the transition from services provided in one place to uninterrupted services is provided. “myGov” personal cabinet based e-government platform which transitions from reactive services to proactive services is shown as an example. Touching on the topic of artificial intelligence, Jeyhun Salmanov stressed that there will be more time to make decisions as a result of the automation of daily work through new generation technologies.
The conference, sponsored by “PASHA Holding”, “the International Bank of Azerbaijan”, “BestComp” and bp, is dedicated to the memory of world-famous scientist Lotfi Zadeh.
In the first half of the day, two panel discussions were held. In the first panel discussion on "Ethics of artificial intelligence" moderated by the director of Lotfi Zadeh Technology Center Imran Bagirov, Gregor Strojin, Chair of the Committee on Artificial Intelligence of the Council of Europe, Mikhail Shmelev, Director of National Technology Policies and Strategies for 24 countries in Central and Eastern Europe Region of Microsoft, Idoia A. Salazar, President and Co-Founder of OdiseIA spoke.
At a panel discussion on "State Strategies for Artificial Intelligence" moderated by Vik Pant, Chief Scientist and Chief Science Advisor at the Department of Natural Resources Canada of the Government of Canada, Rashad Azizov Head of Innovations and Digital Development Department of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, Anett Numa, Digital Transformation Adviser of the e-Estonia Briefing Centre, Sengmeng Koo, Senior Deputy Director of AI Singapore spoke.
Nihat Shenyuva, Chief Information Officer at the International Bank of Azerbaijan, Bahruz Naghiyev Executive Board Member of PASHA Bank, Alexey Kotlov, vice-president of Digitalization of GazProm Bank Russia, Ana Chubinidze founder of AI Governance International, Vidya M. Mueller, Digital Transformation Architect Gender Equality Rapporteur in the Ad hoc Committee on Artificial Intelligence of Council of Europe, CEO and Co-Founder of Givetastic, Akbar Abbasov, Deputy Director of Agrarian Science and Innovation Center spoke at the sessions in the second half of the day moderated by Michael Burns, PwC's leader in artificial intelligence and technology, and Leyla Seyidzadeh, the head of Exploration, at the United Nations Development Program.
Within the framework of the event, workshop was also organized and the data competition on the “Kaggle” platform has started.