EHİM data yarışmasının qaliblərini mükafatlandırıb
30 aprel tarixində “Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” beynəlxalq konfansı çərçivəsində keçirilən data yarışmasının qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Tədbirdə müxtəlif dövlət qurumlarının və texnologiya şirkətlərinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin direktoru Fariz Cəfərov süni intellekt sahəsində texnologiyaların inkişafı ilə bağlı dünyada çağırışlara adaptiv reaksiyaların vacibliyini diqqətə çatdırıb, bu istiqamətdə ölkəmizdəki tədbirlərdən danışıb.
Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov süni intellektlə bağlı çağırışlar üçün özəl-dövlət-akademik təşkilatların əməkdaşlığının vacibliyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, məhz bu tədbirdə sözügedən əməşdaşlığın qurulması ölkə rəhbərliyinin tapşırıqlarına müvafiq olaraq uğurlu nəticələrin əldə olunmasına imkan verir.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin nümayəndəsi Rəşad Əzizov ölkəmizdə müvafiq istiqamətdə, o cümlədən elektron hökumət qurucuğu istiqamətində bu cür tədbirlərin vacibliyini vurğulayıb.
Data yarışmasında iştirak etmək üçün 185 komanda qeydiyyatdan keçib. Data yarışmasının məqsədi bu sahədə Azərbaycanda olan mütəxəssislərin aşkar edilməsi, onlarla gələcəkdə əməkdaşlığın qurulması və gələcəkdə yeni layihələr həyata keçirilməsidir. Yarışmanın həyata keçirildiyi “Kaggle” platforması data elmi və maşın öyrənmə sahəsindəki həvəskar və peşəkarların onlayn cəmiyyətidir. 5 milyondan çox istifadəçi ilə 194 ölkəni əhatə edən bu platforma vasitəsilə müxtəlif fəaliyyət sahələrindən iri miqyaslı və böyük təsir dairəsinə malik data əsaslı məsələlər komanda və ya fərdi şəkildə iştirak edən yarışmaçılar tərəfindən həll edilməyə çalışılır.
Mükafatlandırma mərasimində data yarışmasında komanda şəklində iştirak edən və qalib gənclər mükafatlandırılıblar. Birinci yerin qalibləri Cəmil Əlizadə, Kamal Ağayev və Mikayıl Yusubov 4 000 AZN, ikinci yerin qalibləri Tərlan Cəbiyev və Turqut Abdullayev 2 000 AZN, üçüncü yerin qalibi Elşən Qədimov 1 000 AZN məbləğində pul mükafatı, sertifikat və hədiyyələrlə təltif olunublar. Tədbir zamanı yarışmada xüsusi fərqlənən iştirakçılara da sertifikat və hədiyyələr təqdim olunub.
EHİM tərəfindən təşkil olunan beynəlxalq konfrans və data yarışması böyük marağa səbəb olub. 22 ölkədən 58 spikerin çıxış etdiyi beynəlxalq konfransa 19 ölkədən 900-ə yaxın unikal iştirakçı qoşulub.
Dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin əziz xatirəsinə həsr olunan beynəlxalq konfrans PAŞA Holdinq, Azərbaycan Beynəlxalq Bankı, “BestComp” və bp şirkətinin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilib.

EGDC awarded the winners of the data competition
Awarding ceremony of the winners of the data competition held within the framework of the international conference "Artificial Intelligence in Digital Governance" were held on April 30.
Heads of various government institutions and technology companies attended at the event.
Opening the event, Fariz Jafarov, Director of E-GOV Development Center, emphasized the importance of adaptive responses to challenges in the world in the field of artificial intelligence, and spoke about the measures taken in this direction in our country.
Deputy Chairman of the State Agency Jeyhun Salmanov emphasized the importance of cooperation between private and public-academic organizations for the challenges of artificial intelligence. It was noted that the establishment of this cooperation at this event will allow to achieve successful results in accordance with the instructions of the country's leadership.
Rashad Azizov, a representative of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, emphasized the importance of such measures in our country in this direction, including the establishment of e-government.
185 teams have registered to participate in the data competition. The purpose of the data competition was to identify specialists in this field in Azerbaijan, to establish future cooperation with them and to implement new projects in the future. The “Kaggle” platform where the competition was held is an online community of amateurs and professionals in the field of data science and machine learning. Through this platform, which covers 194 countries with more than 5 million users large-scale and data-driven issues with a large scope from different areas of activity were addressed by team or individual competitors.
At the award ceremony, young people who participated in the data competition as a team and won were awarded. The first place winners Jamil Alizade, Kamal Agayev and Mikayil Yusubov were awarded AZN 4,000, the second place winners Tarlan Jabiyev and Turgut Abdullayev AZN 2,000, and the third place winner Elshan Gadimov AZN 1,000 prizes, certificates and gifts. During the event, certificates and gifts were presented to the participants who distinguished themselves in the competition.
The international conference and data competition organized by EGDC aroused great interest. About 900 unique participants from 19 countries joined the international conference, which was attended by 58 speakers from 22 countries.
The international conference dedicated to the memory of world-famous scientist Lotfi Zadeh was held with the sponsorship of “PASHA Holding”, “the International Bank of Azerbaijan”, “BestComp” and bp.