EHİM ilə Böyük Britaniyanın Rəqəmsal Hökumət Xidməti arasında Niyyət Protokolu imzalanıb
20 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyasının 4-cü iclası  keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyini tədbirdə Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov təmsil edib. F.Cəfərov Azərbaycanın elektron dövlət xidmətlərində süni intellektin tətbiqi mövzusunda təqdimatla çıxış edib, “ASAN Login”də səs və üztanımaya əsaslanan süni intellekt texnologiyasının istifadəsindən, “ASAN Viza”da tətbiq olunan maşın öyrənmə həlli və süni intellekt əsaslı özünə xidmət “ASAN xidmət” mərkəzi konsepti haqqında danışıb.
Tədbir çərçivəsində EHİM ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Rəqəmsal Hökumət Xidməti arasında rəqəmsal hökumət sahəsində Niyyət Protokolu imzalanıb.
Niyyət Protokolu tərəflərin rəqəmsal hökumət sahəsində əməkdaşlıq qurmaq istəyinin əsas tutularaq rəqəmsal hökumət sahəsində ümumi prinsiplərin dəstəklənməsi şərti ilə imzalanıb.
Elektron hökumətin inkişafı indeksində aparıcı mövqelərdə olan Böyük Britaniya və elektron hökumət quruculuğunda əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edən Azərbaycan arasında imzalanan Niyyət Protokolu ekspert icmaları və mütəxəssis təcrübələrinin bir araya gətirilməsi, rəqəmsal dövlət xidmətlərinin bütün istifadəçilər üçün təşkili və açıq standartlar siyasətinə riayət edilməsi kimi mövzuları əhatə edir. Həmçinin Niyyət Protokolu açıq mənbə texnologiyasından istifadə, lazımsız xərclərin qarşısını alan və pul dəyərini artıran idarəetmə, çərçivə və satınalma islahatlarının inkişaf etdirilməsi, hər kəs üçün əlçatan rəqəmsal xidmətlərin dəstəklənməsi və digər prinsiplər üzrə razılığı əks etdirir.
EHİM Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Rəqəmsal Hökumət Xidməti ilə yanaşı, Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya Ofisi, Estoniya Elektron İdarəçilik Akademiyası, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi, Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti,, BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər üzrə departamenti, Avropa Şurasının Süni İntellekt üzrə Komitəsi, “VFS Global” və digər beynəlxalq tərəfdaşlarla geniş əməkdaşlıq qurub və bu əməkdaşlıqları uğurla davam etdirir.

Protocol of Intent has been signed between EGDC and Government Digital Service of UK
The 4th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland was held on May 20. At the event State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan was represented by Fariz Jafarov, Director of the E-GOV Development Center (EGDC). F.Jafarov made a presentation on the application of artificial intelligence in the e-government services of Azerbaijan, spoke about the use of artificial intelligence technology based on sound and recognition in the "ASAN Login", machine learning solution applied in "ASAN Visa" and the concept of an artificial intelligence-based self-service “ASAN service” center.
During the event, the Protocol of Intent in the field of digital government was signed between EGDC and the Digital Government Service of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
The Protocol of Intent was signed on the basis of the parties' desire to cooperate in the field of digital government, provided that they support common principles in the field of digital government.
The Protocol of Intent signed between the United Kingdom, which is a leader in the e-government development index, and Azerbaijan, which has made significant progress in building e-government, covers issues such as bringing together expert communities and expertise, organizing digital public services for all users, and adhering to an open standards policy. The Protocol of Intent also agrees on the use of open source technology, management that avoids unnecessary expenses and increases the value of money, development of framework and procurement reforms, support for digital services accessible to everyone and other principles.
In addition to the Digital Government Service of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, EGDC has established extensive cooperation and continues this cooperation successfully with the Office of Digital Transformation of the Presidential Administration of the Republic of Turkey, Estonian Academy of Electronic Management, Korea International Cooperation Agency, German Society for International Cooperation, UN Department of Economic and Social Affairs, Council of Europe Committee on Artificial Intelligence, “VFS” Global and with other international partners.