COVID-19 vaksin və ya immunitet sertifikatının “CheckApp” mobil tətbiqi vasitəsilə çevik şəkildə yoxlanılması üçün tövsiyələr
76454 Mətni çap edin Mətni kopyala
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2021-ci il 26 iyul tarixli 229 nömrəli Qərarının 2.5-5.3-cü yarımbəndinə əsasən yaşı 18-dən yuxarı olan şəxslər ictimai iaşə müəssisələrində, mehmanxanalarda, iri ticarət mərkəzlərində - qapalı məkanda göstərilən xidmətlərdən yalnız COVID-19 vaksin və ya immunitet sertifikatı olduğu halda istifadə edə bilərlər.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə nəzərdə tutulan qurum və müəssisələrdə COVID-19 vaksin və ya immunitet sertifikatının yoxlanılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) tərəfindən “CheckApp” mobil tətbiqi istifadəyə verilib.
Tətbiq üzərindən vətəndaşın COVID-19 vaksin və ya immunitet sertifikatı aşağıdakı 4 sadə üsuldan biri ilə yoxlanılır:
1. Vətəndaşın COVID-19 vaksin və ya immunitet sertifikatının QR kodunu oxutmaqla;
2. Vətəndaşın FİN-i və doğum ili üzrə axtarış etməklə;
3. Vətəndaşın şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya nömrəsi və doğum ili üzrə axtarış etməklə;
4. Vətəndaşın adı, soyadı, ata adı və doğum ili üzrə axtarış etməklə.
Qeyd edək ki, COVID-19 vaksin və ya immunitet sertifikatının QR kod üsulu ilə yoxlanılması digərləri ilə müqayisədə ən çevik metod hesab olunur. Vətəndaşlar qeyd olunan obyektlərə öz COVID-19 vaksin və ya immunitet sertifikatlarındakı QR kodu təqdim edərək daxil olmaqla zamanlarına qənaət edə bilərlər. Bu həm də qeyd olunan obyektlərdə növbələrin yaranmasının da qarşısını almış olur.
Vətəndaşlardan COVID-19 vaksin və ya immunitet sertifikatının ən yeni versiyasını “myGov” elektron hökumət portalı və ya mobil tətbiqi, eləcə də “e-TƏBİB” mobil tətbiqi və ya its.gov.az portalı üzərindən yükləmələri xahiş olunur.
Həmçinin, “CheckApp” mobil tətbiqi vasitəsilə xarici vətəndaşların da COVID-19 pasportlarını yoxlamaq mümkündür. Yoxlamanı xarici vətəndaşın pasportu və doğum ili vasitəsilə həyata keçirmək mümkündür.

According to sub-item 2.5-5.3 of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 229 dated July 26, 2021 citizen over 18 years of age can only use the services provided in public catering establishments, hotels and large shopping centers- indoors if they have the COVID-19 vaccine or an immune certificate.
The E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has launched the “CheckApp” mobile application to test the COVID-19 vaccine or immunity certificate in the institutions and enterprises provided by the Cabinet of Ministers.
Through the application, a citizen's COVID-19 vaccine or immunity certificate is checked in one of the following 4 simple ways:
1. By scanning the QR code of the citizen's COVID-19 passport;
2. By searching for the citizen's PIN and year of birth;
3. By searching for the serial number of the citizen's ID card and citizen’s year of birth;
4. By searching by name, surname, patronymic and year of birth of the citizen.
It should be noted that inspecting the COVID-19 vaccine or immunity certificate by the QR code method is the most flexible method compared to others. Entering these facilities by submitting their QV code on their COVID-19 vaccine or immunity certificates citizens can save their time. This also prevents the formation of queues at these facilities.
Citizens are asked to download the latest version of the COVID-19 vaccine or immunity certificate through the e-government portal or mobile application "myGov", as well as the mobile application "e-Tabib” or its.gov.az portal.