EHİM e-iştirakçılığa dair BMT-nin tədbirində iştirak edib
Vörkşopun keçirilməsində əsas məqsəd e-iştirakçılıq siyasətinin gücləndirilməsində institusional və liderlik potensialının formalaşdırılmasıdır.
On beş ölkədən nümayəndələrin iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin direktoru Fariz Cəfərov çıxış edib. O, Azərbaycanda e-iştirakçılığın təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər, eləcə də “ASAN Login”, “myGov”, “ASAN müraciət”, “Rəqəmsal icra hakimiyyəti”, “ASAN Viza” layihələri haqqında geniş məlumat verib.
Onlayn rejimdə təşkil olunan beynəlxalq tədbirdə, həmçinin BMT-nin Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksinin 2020-ci il hesabatında Azərbaycanın e-iştirakçılıq indeksi üzrə uğurlu layihələrindən sayılan “İdeya Bankı”, “myGov” (xüsusilə “əks əlaqə” modulu) və “ASAN Login” sistemi barəsində də məlumat verilib. Dövlət xidmətlərinin tətbiqi zamanı vətəndaş iştirakçılığının da nəzərə alınması məqsədilə həyata keçirilən bir sıra təşviqat layihələri, xüsusilə “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramı, “Rəqəmsal Hökumət” könüllü təşviqat proqramı, "Rəqəmsal İcra Hakimiyyəti İnformasiya" Sistemi, “ASAN müraciət” sistemi və digər istiqamətlərə toxunulub. Bundan əlavə mövcud sosial media platformaları üzərindən, eləcə də ASAN Radioda yayımlanan ”Rəqəmsal Azərbaycan” verilişi vasitəsilə ictimaiyyətin mütəmadi məlumatlandırılması diqqətə çatdırılıb.
Tədbirdə BMT-nin Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksinin 2020-ci il üzrə müqayisəli hesabatına da toxunulub. Həmçinin bildirilib ki, 2022-ci ildə təqdim ediləcək hesabat sənədinə daxil edilməsi üçün BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər Departamentinə üzv ölkələr tərəfindən olduqca geniş məlumatlar daxil olub.
BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər Departamenti tərəfindən təşkil olunan vörkşop çərçivəsində inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr, habelə mütəxəssislər, özəl sektor və vətəndaş cəmiyyəti tərəfindən e-iştirakçılığın inkişaf trendləri, bu istiqamətdə siyasət və yanaşmaları paylaşılır.

EGDC participated in the UN event on e-participation
The main purpose of the workshop is to build institutional and leadership capacity to strengthen the e-participation policy.
Fariz Jafarov, Director of the E-GOV Development Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, spoke at the event, which representatives from fifteen countries were attended. He gave detailed information about the work done in Azerbaijan to ensure e-participation, as well as the projects "ASAN Login", "myGov", "ASAN appeal", "Digital Executive Power", "ASAN Visa".
He also provided information on the “Idea Bank”, “myGov” (especially the feedback module), and the “ASAN Login” system, which are among the successful projects of Azerbaijan on the e-participation index in the 2020 report of the UN E-Government Development Index, at the international event organized online. A number of campaign projects implemented to take into account citizen participation in the application of public services, especially, the "Towards Digital Journalism" program, the "Digital Government" voluntary campaign program, the "Digital Executive Power Information" system, the "ASAN appeal" system and others were touched upon. In addition, it was brought to attention that regular public awareness was provided through existing social media platforms, as well as through the program "Digital Azerbaijan" broadcast on ASAN Radio.
The event also touched upon the comparative report of the UN E-Government Development Index for 2020. It was also noted that the UN Department of Economic and Social Affairs has received a wide range of information from member countries for inclusion in the report to be submitted in 2022.
Developed and developing countries, as well as experts, the private sector, and civil society share the development trends, policies, and approaches of e-participation in the workshop organized by the UN Department of Economic and Social Affairs.