“myGov” beynəlxalq mükafat qazanıb
“myGov” mobil tətbiqi “Qlobal Hökumət Mükəmməlliyi” mükafatının (“Global Government Excellence award”) “Ən yaxşı ağıllı mobil tətbiq” kateqoriyasının “elektron xidmətlər” nominasiyası üzrə qalib seçilib.
Qələbə münasibətilə “myGov” elektron hökumət portalını və mobil tətbiqini yaradan və idarə edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinə (EHİM) rəqəmsal sertifikat təqdim olunub.
“Qlobal Hökumət Mükəmməlliyi” mükafatının münsiflər komitəsi bu sahədə ixtisaslaşmış dünya ekspertlərindən ibarətdir. Belə ki, münsiflər heyətinə Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksində öv mövqeləri ilə seçilən Estoniya, Böyük Britaniya, ABŞ, Kanada, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, İsveç və s. kimi ölkələrdən olan mütəxəssislər daxildirlər.
Komanda tərəfindən “Ən yaxşı ağıllı mobil tətbiq” nominasiyası çərçivəsində cəmiyyətə və vətəndaşlara dəyər qatan tətbiqlər qiymətləndirilir. Münsiflər heyəti ən yaxşı nümunələri mobil tətbiqlərin xüsusiyyətləri, texnoloji həlləri və innovasiyaları, məzmunu, istifadəçi yönümlü dizaynı və əlçatanlığı əsasında seçir.
“Qlobal Hökumət Mükəmməlliyi” mükafatının builki nominasiyalarında Böyük Britaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Kanada, ABŞ, Avropa və Afrikadan olan ölkələr yarışıb.
Mükafat “Global Government Excellence” şirkəti tərəfindən təsis edilib. Beynəlxalq səviyyəli şirkətin baş ofisləri Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin Dubay və Amerika Birləşmiş Ştatlarının Los-Anceles şəhərlərində yerləşir.
Qeyd edək ki, “myGov” həm internet portalı, həm də mobil tətbiq formatında vətəndaşlara xidmət göstərir. Portal (https://my.gov.az/intro/ ) 2019-cu ildə, mobil tətbiq isə 2021-ci ildə EHİM tərəfindən vətəndaşların istifadəsinə verilib.
Yaradılmasının 1-ci ildönümü qeyd olunan mobil tətbiqi, həm “iOS”, həm də “Android” əməliyyat sistemi istifadəçiləri aşağıdakı linklər vasitəsilə keçid edərək, yükləyib istifadə edə bilərlər:
•"Android":https://play.google.com/store/apps/details?id=az.gov.my
•"iOS":https://apps.apple.com/az/app/mygov/id1533956540
Vətəndaşlar “myGov”da qeydiyyatdan keçərək öz şəxsi kabinetlərini yaradır, özünə aid fərdi məlumatlarla tanış olur, habelə bu məlumatlarda aşkarlanan səhvlik və ya natamamlıqla əlaqədar “Əks əlaqə” bölməsi vasitəsilə müraciət edirlər. Bir çox inteqrasiya olunmuş sistemlərin xidmətlərini özündə birləşdirən “myGov”da hazırda 800 mindən çox istifadəçi qeydiyyatdan keçib.

“myGov” mobile application won the “Global Government Excellence” Award in the "Best Smart Mobile Application" category on the "e-services" nomination.
On the occasion of the victory, a digital certificate was presented to the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, which created and managed the e-government portal and mobile application “myGov”.
The “Global Government Excellence” Award Jury consists of world experts who specialize in this field. The jury includes experts from Estonia, the United Kingdom, the United States, Canada, the United Arab Emirates, Sweden, and other countries ranked high in the e-Government Development Index.
The team evaluates applications that add value to society and citizens in the nomination "Best Smart Mobile Application". The jury selects the best examples based on the features of mobile applications, technological solutions and innovations, content, user-friendly design and accessibility.
This year's nominations for the “Global Government Excellence” Award include the United Kingdom, the United Arab Emirates, Canada, the United States, Europe, and Africa.
The award was established by the company “Global Government Excellence”. The international company is headquartered in Dubai, United Arab Emirates, and Los Angeles, United States.
It should be noted that “myGov” serves citizens both in the form of an Internet portal and a mobile application. The portal was given to the use of citizens in 2019, and the mobile application in 2021. The mobile application, which the 1st anniversary of its creation are celebrated, can be downloaded and used by users of both iOS and Android operating systems by following the links below:
•"Android":https://play.google.com/store/apps/details?id=az.gov.my
•"iOS":https://apps.apple.com/az/app/mygov/id1533956540
Citizens create their own personal cabinets by registering on “myGov”, get acquainted with their personal information, as well as apply through the "Feedback" section in connection with errors or incompleteness in this information. “myGov”, which combines the services of several integrated systems, currently has more than 800,000 registered users.