EHİM “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” layihəsilə bağlı yeni rayonlar üçün təlim keçirib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” layihəsi çərçivəsində növbəti təlimlər keçirib. Ötən ilin noyabr ayında pilot layihə olaraq ictimaiyyətə təqdim təqdim edilmiş “Rəqəmsal İcra Hakimiyyəti”-rih.gov.az portalı vasitəsilə sosial-iqtisadi aktiv 3 bölgə - Gəncə şəhəri, Masallı və Quba rayonları icra hakimiyyətlərinin bir çox xidmətləri elektronlaşdırılıb.
Layihənin genişləndirilməsi məqsədilə yanvarın 26-dan təlimlərə başlanılıb. Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonuna daxil olan Qusar, Xaçmaz, Şabran və Siyəzən rayon icra hakimiyyəti nümayəndələri onlayn təşkil olunmuş təlimlərdə iştirak ediblər.
Təlimdə portalın həm vətəndaşlar, həm də icra hakimiyyətləri üçün yaradılan funksionallıqları haqqında geniş məlumat verilib.
Bildirilib ki, rih.gov.az portalı vətəndaşlara yerli icra hakimiyyətləri xidmətləri üçün elektron qaydada müraciət etmək, görüşün təyin edilməsi  üçün onlayn müraciət etmək, onlayn görüş müraciəti yaratmaq, onların fəaliyyəti haqqında məlumat almaq, müxtəlif mövzuları aktuallaşdırmaq imkanı yaradır. İcra hakimiyyətləri isə “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” portalının təqdim etdiyi üstünlüklər sayəsində fəaliyyətlərini daha da səmərəli və operativ qura biləcək, vaxt və resurslarına qənaət edərək daha operativ qərarlar qəbul edə biləcək.
Tədbirdə, həmçinin EHİM tərəfindən yaradılan və idarə edilən rəqəmsal xidmətlər haqqında geniş söhbət açılıb.
Təlimin ikinci hissəsində isə Dövlət Agentliyinin əməkdaşları tərəfindən "Elektron Sənəd Dövriyyəsi" sistemi ilə bağlı təqdimat keçirilib. Tədbirdə icra hakimiyyəti nümayəndələrini maraqlandıran suallar da cavablandırılıb.

EGDC conducted training on the Digital Executive Power project for new districts
The E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has held another training within the framework of the Digital Executive Power project. Many services of the executive powers of 3 socio-economically active regions - Ganja city, Masalli and Guba regions - have been electronicized through the portal "Digital Executive Power" -rih.gov.az presented to the public as a pilot project in November last year.
Trainings started on January 26 in order to expand the project. Representatives of Gusar, Khachmaz, Shabran and Siyazan district executive powers included in the Guba-Khachmaz economic region took part in the online trainings.
The training provided extensive information about the functionality of the portal created for both citizens and executive powers.
It was noted that the rih.gov.az portal allows citizens to apply for the services of local executive powers electronically, to apply online for an appointment, to create an online meeting application, to receive information about their activities, to update various topics. Executive powers will be able to organize their activities more efficiently and effectively, to make more efficient decisions, saving time and resources as a result of the advantages provided by the portal "Digital Executive Power".
The event also focused on digital services created and managed by EGDC.
In the second part of the training, employees of the State Agency made a presentation on the "Electronic Document Management" system. The questions of the executive authorities were also answered at the event.