“ASAN xidmət” əməkdaşları arasında hakaton keçirilib
17 mart tarixində Şamaxı rayonunda “DIGITAL IDEA CAMP – Govtech həlləri” adlı hakaton təşkil olunub. Hakaton Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) 4 illiyinə həsr olunub.
Hakaton Dövlət Agentliyi və tabeli struktur bölmələrin əməkdaşlarının innovasiya yönümlü potensiallarının aşkarlanması, əməkdaşlar arasında komanda ruhu və quruculuğu, ideya formalaşdırma bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə həyata keçirilib.
Hakaton çərçivəsində Dövlət Agentliyinin 120-dən çox əməkdaşı təsadüfi seçim prinsipi ilə 28 komandaya bölüşdürülüb. Müsabiqələrdə innovasiyalar, rəqəmsal transformasiya və ağıllı həllərin yaradılması sahəsində ixtisaslaşmış rəhbər şəxslər tərəfindən komandalara müxtəliа mentor dəstəyi göstərilib.

2797 Print the text Copy text
On March 17, a hackathon called "DIGITAL IDEA CAMP - Govtech solutions" had been organized in Shamakhi district.  The Hackathon is dedicated to the 4th anniversary of the Electronic Government Development Center of the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. The hackathon is carried out by revealing the innovation-oriented potentials of the departments of the State and Subordinate structural units, developing team spirit and creativity among employees, and the ability to formulate ideas. Hackathon - more than 120 productive selection principles of the State Agency are divided into 28 teams. In the competitions, the teams were assigned a special mentor by the management departments related to innovation, digital transformation and creation of smart solutions. 3 banks were organized in the hackathon that lasted for 1 day:
• Team building;
• Digital solutions;
• Proposals for a unified electronic government portal.
The teams presented their members in front of the jury of the hackathon. Special cash prizes and valuable gifts were presented to the winning teams of the competition.