Azərbaycanın e-iştirakçılıq siyasəti və EHİM-in bu istiqamətdə layihələri BMT-nin hesabatında dərc edilib
11639 Mətni çap edin Mətni kopyala
Azərbaycanın milli e-iştirakçılıq siyasəti və strategiyası, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələr haqqında məlumat Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən hazırlanan hesabatda dərc olunub.
Hesabat cari ilin 10-11 yanvar tarixlərində keçirilən vörkşopa istinadən hazırlanıb. 15 ölkədən nümayəndələrin iştirak etdiyi vörkşopda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov Azərbaycanda e-iştirakçılığın təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər, eləcə də həyata keçirilən layihələr haqqında geniş məlumat verib.
Hesabatda Azərbaycanın bu istiqamətdə iki əsas sənədə, o cümlədən Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin 2022-2024-cü illər üçün strateji planına əsaslandığı bildirilib. Tətbiq sahəsində də Azərbaycanın paylaşa biləcəyi təcrübəyə malik olduğu vurğulanıb.
Hesabatda “ASAN Login” Vahid Giriş Sistemi, “myGov” şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət portalı, vətəndaş müraciətləri üçün yaradılan “ASAN müraciət” mobil tətbiqi haqqında danışılıb.
Hesabatda EHİM tərəfindən həyata keçirilən “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramı haqqında qeyd yer alıb.
Layihənin rəqəmsal savadlılığın yüksəldilməsi məqsədilə keçirilən maarifləndirmə proqramı olduğu bildirilib.
Hesabatda, habelə “Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə” proqramının (rih.gov.az) adı çəkilib. Bildirilib ki, proqram regionda rəqəmsallığın inkişafına xidmət edir.
Azərbaycanla yanaşı, hesabatda BMT tərəfindən hazırlanan Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksində lider mövqelərdə olan Danimarka, Koreya Respublikası, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı, Sinqapur, Yaponiya, habelə digər ölkələrin təcrübələri öz əksini tapıb.

Azerbaijan's e-participation policy and EGDC projects in this direction have been published in the UN report
1212 Print the text Copy text
Information on Azerbaijan's national e-participation policy and strategy, as well as projects implemented by the Center for E-GOV Development Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, was published in a report prepared by the United Nations.
The report was prepared with reference to the workshop held on January 10-11 this year. Fariz Jafarov, director of the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, spoke at the workshop, which was attended by representatives from 15 countries, about the work done to ensure e-participation in Azerbaijan, as well as ongoing projects.
The report says that Azerbaijan is based on two main documents in this direction, including the Strategic Road Map for the development of telecommunications and information technologies in the Republic of Azerbaijan and the strategic plan of the State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of Azerbaijan for 2022-2024. It was noted that Azerbaijan has the experience to share in the field of application.
The report spoke about the "ASAN Login" Single Sign-On System, "myGov" personal account-based e-government portal, "ASAN appeal" mobile application created for citizens' appeals.
The report mentions the "Towards Digital Journalism" program implemented by EGDC.
It was mentioned that the project is an awareness-raising program aimed at raising digital literacy.
The report also mentions the “Good Governance for Local Development” program (rih.gov.az). It was noted that the program serves the digital development of the region.
Along with Azerbaijan, the report reflects the experience of Denmark, the Republic of Korea, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Singapore, Japan, and other countries that are leaders in the UN e-Government Development Index.
It is very gratifying for our country that Azerbaijan's experience in the field of e-government is being studied by global organizations such as the United Nations and presented along with the experience of developed countries in this field.